به گفته مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان، ۵۰ درصد حوادث کارگری گیلان به لحاظ شدت و کمیت در کارگاه‌های ساختمانی رخ می‌دهد.

به گزارش مجله خبری تپور؛ سیاوش آقاجانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان روز سه شنبه در حاشیه اجرای مانور ایمنی به مناسبت هفتم مهر روز ایمنی و آتش نشانی در سه سطح شامل کارگاه‌های معدنی، صنعتی و ساختمانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سال گذشته ۱۴۸ حادثه کارگری در این استان اتفاق افتاد که در جریان این وقایع ۱۷ نفر جان باختند که از این تعداد هفت حادثه فوت مربوط به کارگاه‌های ساختمانی بوده است.

به گفته مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان در ۶ ماهه نخست ۱۴۰۲ نیز طبق گزارش‌های دریافتی از ۴۲ حادثه کارگری در سطح استان ۲۲ مورد در کارگاه‌های ساختمانی رخ داد و از چهار کارگر فوت شده سه نفرشان در حال کار در کارگاه‌های ساختمانی بودند.

وی با بیان اینکه درحال حاضر نمی توان آمار قطعی در خصوص حوادث کارگری ارائه کرد، گفت: چون این حوادث حتی گاه ۲ ماه بعد از حادثه به دست ما می‌رسد که موجب می‌شود ارائه آمار با تاخیر انجام شود.

به گفته آقاجانی حوزه بازرسی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ کارگاه‌های مشمول قانون کار را پوشش می‌دهد و نظارت، بازررسی و پیگیری را از طریق مراجع قضایی دنبال می‌کند.

وی با اشاره به اینکه امسال هم نزدیک به هفت هزار بازرسی از کارگاه‌های مختلف استان توسط تیم بازرسان اداره کل کار انجام شد، افزود: از این تعداد نزدیک سه هزار و ۵۰۰ بازرسی؛ ادواری و طبق برنامه انجام شده است.

وی، اولویت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان را بازرسی از کارگاه‌های پرخطر و ساختمانی دانست و افزود: در نیمه نخست سال ۱۴۰۲ در بخش حوادث کارگری نسبت به سال قبل کاهش داشیم. در سال ۱۴۰۰ تعداد کارگاه‌های متخلفی که به دادگاه معرفی شدند ۲۰ مورد، در ۱۴۰۱ نزدیک به ۶۰ کارگاه و در ۶ ماه نخست امسال ۷۵ مورد بود که از این تعداد ۷۰ درصد تخلفات در حوزه کارگاه‌های ساختمانی بود.

آقاجانی تاکید کرد: ۵۰ درصد ریسک پذیرترن حوادث کارگری گیلان به لحاظ شدت و کمیت در کارگاه‌های ساختمانی رخ می دهد به همین منظور رعایت نکات ایمنی در این کارگاهها برای ما بسیار حائز اهمیت می باشد و مجریان، مهندسان ناظر و همه کسانی که در امر ساخت و ساز متولی هستند در حوزه ایمنی باید صلاحیت ها و مجوزهای لازم را داشته باشند.

انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *