۱۶۸ متقاضی برای هر کرسی مجلس

میزان استقبال متقاضیان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در این دوره به نسبت دوره قبل انتخابات رشد بیش از ۷۵درصدی داشته است.

به گزارش مجله خبری تپور؛ انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری ۱۱ اسفنددر سراسر کشور برگزار خواهد شد.

پیش ثبت‌نام انتخابات که از ۱۶مرداد آغاز شد و تا ۲۲مرداد ادامه داشت، با استقبال بالایی مواجه شد. میزان استقبال متقاضیان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در این دوره به نسبت دوره قبل انتخابات رشد بیش از ۷۵درصدی داشته است، چنان‌که در دوره قبل، یعنی مجلس یازدهم در سال ۱۳۹۸ طبق آمار رسمی اعلام شده، در کل کشور ۱۵هزار و ۶۱۸ نفر (برای ۲۹۰ کرسی) ثبت‌نام کرده بودند که حکایت از رشد ثبت‌نام کنندگان متقاضی نمایندگی مردم در قوه مجریه در حدود سه برابر دوره قبل و قطعا رقابت شدیدتر نامزدهای کرسی‌های مجلس دارد.

همچنین آمارها از حضور ۳۵درصدی جوانان ۳۰تا ۴۰ ساله و ۴۰درصدی ۴۰ تا ۵۰ ساله حکایت دارد و فقط ۲۲درصد ۵۰ تا ۶۰ سال و ۵درصد میان ۶۰ تا ۷۵ سال بوده‌اند، یعنی ۷۵درصد متقاضیان افراد زیر ۵۰ سال هستند.

در این میان ۸۶ درصد مرد و ۱۴درصد بانوان هستند که باز از افزایش حضور ۲درصدی بانوان به نسبت دوره قبل حکایت دارد؛ بیشترین آمار حضور بانوان به‌ترتیب مربوط به البرز، تهران، قزوین، خراسان رضوی و خراسان شمالی است

.۷۱درصد ثبت‌نام کنندگان کارشناسی ارشد، ۱۵درصد دکترا و ۱۱درصد نیز کارشناسی با سابقه ایثارگری و نمایندگی مجلس و ۳درصد نیز دارای مدرک حوزوی هستند.

۵۱۱ نفر از پیش ثبت‌نام‌کنندگان نمایندگان دوره‌های نهم، دهم و یازدهم و بیش از یک‌هزار نفر طبق خوداظهاری، جزو نمایندگان ادوار هستند. عنوان می‌شود ۲۴۵ نفر از نمایندگان مجلس فعلی نیز برای پیش ثبت‌نام اقدام کرده‌اند.

از سوی دیگر حکایت‌های غیررسمی بی‌شماری از حضور اقشار و گروه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و… از رده‌های مختلف در پیش ثبت‌نام انتخابات مجلس شورای اسلامی وجود دارد اما ترکیب سیاسی اقشار و احزاب تا زمان ثبت‌نام قطعی، یعنی ۲۷مهر و آغاز تبلیغات رسمی مشخص نمی‌شود.

با وجود این، مهلت پیش ثبت‌نام انتخابات مجلس شورای اسلامی ساعت ۱۸ روز ۲۲ مرداد پایان یافت. طبق آخرین آمار منتشر شده به وسیله وزارت کشور، ۴۸ هزار و ۸۴۷ نفر از متقاضیان داوطلبی انتخابات مجلس شورای اسلامی اطلاعات خود را در سامانه پنجره واحد خدمات وزارت کشور ثبت کرده‌اند.

جام جم آنلاین

انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *