مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از کشف غار پیش از تاریخ در خانه‌سر اشکور رودسر خبر داد و گفت: این غار باستانی در ۷۰ کیلومتری شهر رودسر قرار گرفته است.

به گزارش مجله خبری تپور؛ ولی جهانی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با اشاره به کشف غار پیش از تاریخ در خانه‌سر اشکور رودسر اظهار کرد: این غار باستانی در ۷۰ کیلومتری شهر رودسر قرار گرفته است و برای نخستین بار توسط پرسنل یگان حفاظت میراث فرهنگی استان گیلان مستقر در پایگاه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منطقه طول لات مورد شناسایی قرار گرفت.

به گفته جهانی بر اساس مشاهدات نخستین کارشناسان، طول این غار ۱۵ متر، عرض آن ۱۲ متر و ارتفاع غار که نقاط بسیار عمیقی دارد حدود هشت متر است.

وی با بیان اینکه غار کشف شده کاملا مشرف به روستا است، افزود: دامداران معمولاً از این غار در مواقعی از سال که بارندگی فراوان است بویژه در فصل بهار از آن بعنوان مامن و پناهگاه خودشان استفاده می‌کنند.

جهانی با بیان اینکه بر اساس شواهد، بالغ بر هزاران هزار سال این غار بعنوان مامن و پناهگاهی برای دامداران این منطقه بوده است، تصریح کرد: بر اساس مطالعات و بررسی‌های صورت گرفته قدمت غارکشف شده به دوره پیش از تاریخ تخمین زده شده است که با کاوش‌های باستان‌شناسی که در آینده صورت خواهد گرفت می‌توان تاریخ و قدمت دقیق‌تری برای این غار باستانی نشان داد.

نزدیک به ۱۱۵ غار در گیلان شناسایی شده است که ۱۵ غار مورد اقبال گردشگران داخلی و خارجی واقع شده است و رشی، آویشو، دربند، دیار جان دیلمان از معروفترین این غارها هستند.

غار دربند رشی در اطراف سایت سیاهرود رودبار قدیمی‌ترین سکونتگاه انسان در ایران با بیش از ۲۳۰ هزار سال شناسایی شده که خود نشانگر حضور طولانی مدت انسان در این منطقه از جنگل‌ها است.

نتیجه مطالعات پارینه سنگی در غار دربند رشی رودبار در مجلات بین المللی دانشگاه هاروارد آمریکا، دانشگاه‌های فرانسه، مجلات تخصصی باستانشناسی و زمین‌شناسی ایران چاپ شده و همچنین این دستاوردها به لحاظ اهمیت آن در همایش‌های تخصصی ایران منتشر شده است.

بیش از یک هزار و ۲۰۰ اثر از گیلان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *