رئیس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه بیش از ۸۰ درصد گرد و غبار موجود در ایران از خارج کشور وارد می‌شود، گفت: گرد و غبار مسئله‌ای فرامنطقه ای است و ما باید به همراه کشورهای دیگر بتوانیم اثر انسان در تولید گرد و غبار را کاهش دهیم.

به گزارش مجله خبری تپور؛ محمد مجابی رئیس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پدیده گرد و غبار در زمین اظهار کرد: حدود چند میلیارد  تن گرد و غبار در جو زمین وجود دارد که در سراسر دنیا می‌چرخد. شرایط هواشناسی و پارامترهایی همچون رطوبت خاک و سرعت باد در سطح زمین در حجم و جرم برخاست خاک بسیار اثرگذار هستند.

وی با بیان اینکه در هر توفان گردوغبار حدود ٨٠ هزار تن خاک تا ارتفاع ٨-١٠ کیلومتری از سطح زمین جابجا و بعضا از مرز کشورها نیز عبور می کنند، افزود: گذشته از اینکه نشستن گردوغبار بر روی پهن برگان اختلال جدی در فتوسنتز و تنفس درختان به وجود می آورد ولی این پدیده همیشه مضر نیست .

مجابی با اشاره به این که اثرات گرد و غبار همیشه منفی نیست، گفت: جنگل‌ها به طور مستمر از مواد مغذی گرد و غبارهای موجود در جو استفاده می‌کنند. در حال حاضر ۲۰ تا ۲۵ درصد از گرد و غبارهای موجود در جو به علت فعالیت‌های انسانی افزایش پیدا کرده است.

به گفته رئیس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این که نیمی از گرد و غبارهای جهان از حوالی آفریقا به گردش درمی‌آیند و این گرد و غبار از مسیر ایران عبور می‌کند.

وی با بیان این که برخی از مناطق شرقی ایران کانون‌های گرد و غبار هستند، تصریح کرد: گرد و غبارهای موجود در کشورهای ترکمنستان و حوالی این کشور در افزایش میزان گرد و غبارهای ایران تاثیر می‌گذارند، بارندگی در خاورمیانه کاهش پیدا کرده است و آن دسته از زمین‌های کشاورزی که به علت بی‌آبی، بیکار مانده‌اند در افزایش مقدار گرد و غبار موثر هستند.

رئیس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: بیش از ۸۰ درصد گرد و غبار موجود در ایران از خارج کشور وارد می‌شود. گرد و غبار مسئله‌ای فرامنطقه ای است و ما باید به همراه کشورهای دیگر بتوانیم اثر انسان در تولید گرد و غبار را کاهش دهیم.

مجابی با بیان اینکه گرد و غبارهای عادی از نظر ماهیت با گرد و غبارهای ایجاد شده به دست انسان تفاوت دارد، افزود: کشورهایی که درگیر جنگ هستند، می توانند با گرد و غبار، آلاینده‌های دیگری را هم به همراه آورند.

به گفته مجابی یک بلوک ۲ میلیون هکتاری در عراق و بلوکی ۱۰ میلیون هکتاری در عربستان وجود دارند که در میزان گرد و غبار ایران اثر جدی می‌گذارند.

رئیس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: افزایش گرد و غبار توسط انسان تعادل را برهم می زند و با توجه به آلاینده های انسان ساخت موجب کاهش کیفیت هوا و نیز تاثیر متقابل بر تغییر اقلیم می شود.

وی به مسئله خشکی برخی تالاب های مهم ایران اشاره کرد و گفت: ضروری است که در برنامه هفتم توسعه به حق آبه تالاب ها توجه جدی شود.

انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *