پاییز، فصل عشق و اضطراب

برای بسیاری از مردم، پاییز زمان جادویی پر از شب های دنج، شمع های روشن و همه چیز با طعم عشق است. پاییز یکی از بهترین فصل ها است.

به گزارش مجله خبری تپور؛ برای بسیاری دیگر از افراد پاییز فصل اضطراب است. تغییرات فصلی و سبک زندگی متعددی که همراه با پاییز است می تواند چیزی به نام “اضطراب پاییزی” ایجاد کند اما راهکارهای ساده دارد مثلا تغییر در رژیم غذایی، ورزش روزانه و افزایش قرار گرفتن در معرض نور روز همه راه هایی هستند که افراد می توانند اثرات اضطراب پاییزی را به حداقل برسانند.

،بار دیگر به فصل پاییز رسیده ایم. به میانه اولین ماه این فصل نیز رسیدیم. فصلی که از آن به فصل عاشقی طبیعت و انسان ها یاد می کنند. اما این فصل با خود سندرم ها و افسردگی  پاییزی را هم همراه می آورد.

اختلال عاطفی فصلی؛ نوعی افسردگی تلقی می‌شد که در آن، فردی که در اکثر اوقات سال از شرایط روانی نرمال، برخوردار است، اما در برخی در تابستان و برخی در پاییز و زمستان  دچار عوارض اختلال افسردگی می‌شود.اگرچه متخصصان در ابتدا درباره وجود این اختلال، شک داشتند؛ اما امروزه این اختلال، به‌عنوان اختلالی رایج، شناخته می‌شود.

تاثیرات پاییز بر روان و راهکارهای پیشنهادی

۱- افسردگی فصلی: کاهش سطح انرژی، احساس ناامیدی و افسردگی در فصل پاییز.

راهکار: مصرف غذاهایی که حاوی سرشار از ویتامین D، امگا ۳ و مواد آنتی اکسیدانی هستند مانند ماهی، تخم مرغ، سبزیجات و میوه ها می تواند به رفع افسردگی فصلی کمک کند.

۲- اضطراب فصلی: اضطراب و استرس ناشی از تغییرات آب و هوایی و تغییر فصل.

راهکار:مصرف غذاهایی که حاوی سرشار از ویتامین B و مواد آرامبخش هستند مانند برنج قهوه ای، آووکادو، بادام و زعفران می تواند به کاهش اضطراب فصلی کمک کند.

۳- خستگی فصلی: احساس خستگی و کاهش توانایی بدن در مقابل فعالیت های روزمره.

راهکار:مصرف غذاهایی که حاوی سرشار از پروتئین، آهن و ویتامین C هستند مانند گوشت، حبوبات، سبزیجات تارتار و مرکبات می تواند به رفع خستگی فصلی کمک کند.

۴- بیماری های تنفسی: افزایش بیماری های تنفسی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و برونشیت در فصل پاییز.

راهکار:مصرف غذاهایی که حاوی سرشار از ویتامین C، آنتی اکسیدان ها و مواد ضد التهابی هستند مانند سبزیجات، مرکبات، زنجبیل و سیر می تواند به پیشگیری و درمان بیماری های تنفسی کمک کند.

۵- کاهش سطح ویتامین D: کاهش سطح ویتامین D در بدن به دلیل کمبود نور خورشید در فصل پاییز.

راهکار:مصرف غذاهایی که حاوی سرشار از ویتامین D هستند مانند ماهی، تخم مرغ و شیر می تواند به رفع کمبود ویتامین D کمک کند.

۶-  افزایش خطر سکته قلبی: افزایش خطر سکته قلبی و عروقی به دلیل کاهش فعالیت بدنی و افزایش مصرف غذاهای سنگین در فصل پاییز.

راهکار : مصرف غذاهای کم چرب و حاوی سرشار از مواد غذایی سالم مانند سبزیجات، میوه ها، ماهی و غلات می تواند به کاهش خطر سکته قلبی کمک کند. همچنین، ورزش و فعالیت بدنی منظم نیز می تواند به کاهش خطر سکته قلبی کمک کند.

منبع رکنا

انتهای خبر/۱۳۰۱

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *