اعطای وام ازدواج از همان گذشته تصمیمی منطقی از سوی دولت برای رفع تشویش جوانان و خانواده‌های آنان و تسهیل در تشکیل این اتحاد عاطفی است که این روزها به گفته برخی متقاضیان اگردشواری‌های دریافتش تسهیل نشود وبال می‌شود.

به گزارش مجله خبری تپور؛  یکی از مهمترین دغدغه‌های جوانان برای ازدواج و تشکیل خانواده مشکلات مالی است که به اعتقاد بسیاری از خانواده‌ها دریافت وام ازدواج بهنگام می‌تواند برخی از این مشکلات را برطرف کند و بر همین اساس شتاب در پرداخت آن از سوی رئیس جمهور نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

ترس از ازدواج یا “گاموفوبیا ” بدلیل دگرگونی روزگار و افزایش دشواری‌های مالی رو به فزونی می‌رفت که وجود این بحران گوشزد شد و دولتمردان را برآن داشت که شرایط تسهیل این اتفاق خوشایند در زندگی جوانان را بیش از همیشه فراهم آورند و وام ازدواج یکی از گزینه‌های یاری‌گر است که متولیان استان‌ها نیز حسب دستور دولت بر تسهیل شرایط دریافت وام ازدواج تاکید دارند.

نداشتن ضامن و تعلل بانک‌ها

بر اساس بررسی‌های انجام شده میزان وام ازدواج برای مردان زیر ۲۵ سال و زنان زیر ۲۳ سال، هر فرد ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال است و برای افراد در سنین بیش از این نیز هر یک از زوجین یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در نظرگرفته شده که با کارمزد چهاردرصد پرداخت می‌شود.

اما برخی از جوانان در گیلان برای دریافت وام ازدواج مدت طولانی در نوبت قرار می‌گیرند که یکی از دلایل عمده این امر، نداشتن ضامن توسط زوج‌های جوان است و از سوی دیگر برخی نیز برای پرداخت وام ازدواج به دلیل نداشتن منابع مالی و عدم تخصیص اعتبار مورد نیاز با مشکل مواجهند.

اما طبق آماری که از سوی بانک ملی گیلان (که سرپرستی بانک‌های عامل این استان را دراختیار دارد) اعلام شد، در سال گذشته ۱۶ هزار و ۵۶۸ وام ازدواج و همچنین ۱۴ هزار و ۳۳۹ وام فرزندآوری توسط بانک‌های این استان پرداخت شد که بانک ملی با پرداخت پنج هزار و ۱۵۶ وام ازدواج و چهار هزار و ۹۲۲ وام فرزندآوری رتبه نخست در گیلان را طی سال گذشته داشت.

 

بهانه نداشتن اعتبار معضلی برای زوج های جوان

تاکیدها و تصمیم‌های متولیان در زمینه تسهیل در پرداخت وام کم بهره ازدواج اگر چه تا حدی مثمر بوده است اما با همه این احوال بسیاری از متقاضیان شاکی هستند؛ یکی از زوج‌ها که وام ازدواجش را دریافت نکرده با گله از شرایط دریافت گفت: به دلیل آنچه مدیر بانک آن را عدم اعتبار می‌خواند مدت زیادی است که برای دریافت وام در نوبت هستم.

محسن می گوید: شرایط پیدا کردن ضامن نیز بسیار دشوار بود اما به هر ترتیب این مشکل را برطرف کردیم و از سوی بانکی مربوطه اطلاع داده شد که اعتبار تازه اختصاص یافته و به زودی وام را دریافت می کنیم اما در نوبت ماندن و عدم اطلاع از تاریخ دقیق دریافت وام باعث می شود تا نتوانیم روی آن حساب باز کنیم.

وی ادامه داد: همسرم نیز برای تکمیل جهیزیه خود روی وام ازدواج حساب باز کرده بود اما به دلیل عدم دریافت به ناچار مجبور شد برای تکمیل جهیزیه از یکی از بستگان قرض بگیرد تا نوبت وام برسد؛ من نیز هنوز برای اجاره خانه با مشکل مواجهم و به همین دلیل هم اینک در منزل پدر همسرم زندگی می کنیم.

این تازه داماد بیان کرد: با توجه به اینکه اجاره خانه به شدت بالا رفته و موجران رقم‌های زیادی را برای ودیعه درخواست می کنند و هر روز شاهد افزایش اجاره بها هستیم، به طور حتم با دریافت وام ازدواج هم اینک نمی توانم مکان مناسبی را برای اجاره پیدا کنم شاید اگر این وام ماه چندماه گذشته به دستم می‌رسید، شرایط متفاوت بود.

پارتی حلال مشکل دریافت وام ازدواج

اما یکی از افرادی که وام ازدواج را دریافت کرده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: ما برای دریافت وام ازدواج مشکلی نداشتیم چون بارئیس بانک آشنا بودیم و از سوی دیگر ضامن هم داشتیم و به همین دلیل موفق شدیم وام ازدواج را به موقع دریافت کنیم.
وی که خود را علی معرفی کرد، افزود: البته وام ازدواج هر ساله رشد خوبی دارد و با توجه به تورمی که هست، زوجین می‌توانند حساب ویژه‌ای برای دریافت و هزینه کرد این وام برای برپایی ازدواج و تهیه جهیزیه باز کنند.

علی ادامه داد: در برگزاری مراسم جشن ازدواج مشکلی نداشتم و به همین دلیل سهم وام ازدواج خود را برای ودیعه مسکن در نظر گرفتم و یکی از مشکلات مهم زندگی خود را برطرف کردیم؛ همسرم نیز سهم وام ازدواج خود را برای تکمیل جهیزیه هزینه کرد.

همسر علی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: خوشبختانه به راحتی توانستیم وام ازدواج را دریافت کنیم و با توافقی که با همسرم داشتم، هر کدام وام ازدواج خود را برای کار خاصی درنظر گرفتیم تا هر چه زودتر موانع برطرف شود.

وی ادامه داد: البته شرایط دریافت وام ازدواج باید تسهیل شود چون اکثر زوج‌ها برای ضامن با مشکل مواجه می‌شوند و انتظار است که دولت کنونی که دولت مردمی است شرایطی را فراهم کند تا نو عروسان و تازه دامادان بتوانند در اسرع وقت و با کمترین مشکل، وام‌های ازدواج خود را دریافت کنند.

همه بانک‌ها موظفند در تسریع روند دریافت وام ازدواج بکوشند

معاون امورجوانان اداره کل ورزش گیلان در خصوص تسهیل در دریافت وام ازدواج بیان کرد: به طور حتم پرداخت وام ازدواج به دلیل اینکه می‌تواند تامین کننده بخشی از هزینه‌های زوجین برای شروع زندگی مشترک باشد و بسیاری از دغدغه های خانواده و جوانان را مرتفع می کند باید مورد اهتمام بانک ها در استان قرار گیرد تا به موقع به درخواست کنندگان پرداخت شود.

فیروز عزت‌ دوست اظهار کرد: دلیل اصلی تاخیر در پرداخت این وام را عدم تامین اعتبار موردنظر و تخصیص نیافتن به موقع توسط بانک‌هاست که این امر مهمترین مشکل برای پرداخت وام ازدواج است.

دلیل اصلی تاخیر در پرداخت وام ازدواج توسط بانک‌ها به زوج‌های جوان، عدم اعتبار موردنظر و همچنین عدم تخصیص اعتبار به موقع توسط بانک‌ها است که این امر مهمترین مشکل برای پرداخت وام ازدواج است.

وی گفت: با وجود اینکه اکثر زوج‌های جوان شغل خاصی ندارند، این وام می تواند یک پشتیبانی مالی برای آنان باشد که زندگی خود را با حداقل ها شروع کنند و به همین دلیل دریافت این وام برای اکثر زوجین بسیار مهم است.

عزت دوست بیان کرد: با توجه به دستور و تاکید رئیس جمهور و ابلاغیه جدیدی که از سوی دولت صادر شده است همه بانک‌ها موظفند در راستای تسریع روند دریافت وام ازدواج عمل کرده و پرداخت آن به جاماندگان تسریع شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین بانک مرکزی سامانه‌ای را در نظر گرفته تا شکایت زوجین در آن ثبت شود که در این راستا زوجینی که نسبت به عدم دریافت وام ازدواج اعتراضی دارند می توانند با مراجعه به این سامانه شکایت خود را ثبت کنند.

 

تاخیر در پرداخت وام ازدواج پذیرفتنی نیست

استاندار گیلان در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان با انتقاد از برخی بانک‌ها گفت: این بانک ها برای پرداخت وام ازدواج، زوجین را معطل کرده و پشت خط نگه می‌دارند که این تاخیر جایز نیست و پرداخت وام ازدواج باید تسهیل شود.
اسدالله عباسی اظهار کرد: ارائه تسهیلات اشتغال، مسکن و ازدواج برای جوانان در دستور کار دولت است و بانک‌ها باید برای پرداخت وام ازدواج تعامل بیشتری داشته باشند و در این خصوص نه تنها نباید سخت‌گیری کنند بلکه باید شرایط را تسهیل و روند اعطای وام را تسریع نمایند.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر بهره گرفتن از ظرفیت خیران ادامه داد: برای برپایی ازدواج آسان باید از اماکنی که در اختیار ادارات و نهادهاست، استفاده شود و در این بخش نیز از خیرین کمک گرفته شود و حتی با صاحبان تالارها نیز مذاکره گردد تا تخفیف‌های ویژه‌ای را برای برگزاری مراسم ازدواج جوانان قائل شوند.

استاندار گیلان اضافه کرد: برپایی مراسم ازدواج در اماکن مربوط به دستگاه‌های اجرایی، اقدامی پسندیده‌ در راستای استفاده از ظرفیت‌های موجود و کاهش هزینه‌های ازدواج جوانان است.

به هر روی وام ازدواج یاری‌گر کم بهره‌ای برای شروع زندگی دو جوان است که با تصمیمی منطقی از سوی دولت برای رفع تشویش جوانان و خانواده‌های آنان برای تسهیل در تشکیل این اتحاد عاطفی در نظرگرفته شده است؛ لذا با توجه به دستور مقام عالی دولت و نماینده عالی دولت در گیلان باید بیش از همیشه تلاش شود تا هرچه بیشتر از موانع و ترس تشکیل خانواده از سوی جوانان کاسته شود.

منبع ایرنا

انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *