حدود ۳۰ تن از هنرآموزان یک هنرستان غیردولتی در رشت در پی بی‌توجهی مسؤولان هنرستان به آیین‌نامه‌های بالادستی، فعلا از تحصیل جاماندند.

به گزارش مجله خبری تپور؛ تعدادی از خانواده‌های هنرآموزان یک هنرستان غیردولتی پسرانه تربیت‌بدنی در رشت، در پی دریافت پیامکی مبنی بر عدم ثبت نام فرزندانشان به خبرگزاری فارس ابراز گله‌مندی و پس از آن با حضور در اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان، با معاون آموزش متوسطه دیدار و گفت‌وگو کردند.

تعدادی از خانواده‌های دانش‌آموزان معترض به خبرنگار فارس، می‌گویند: «آموزش و پرورش استان گیلان پس از ۱۴ روز از سال تحصیلی جدید، مانع از تحصیل فرزندانشان در هنرستان غیردولتی مذکور شده و هنرآموزان‌شان برغم انگیزه‌شان، مجبورند در واحد آموزشی دیگری یا با قبول مسافتی قابل توجه، به تحصیل بپردازند».

متن زیر، محتوای پیامکی است که خانواده‌ها دریافت کرده‌اند؛ 
با عرض سلام و وقت بخیر خدمت اولیای گرامی
با توجه به آخرین بخشنامه دریافت شده از اداره آموزش و پرورش و با توجه به اعلام قبلی مدیر مدرسه به اولیای دانش‌آموزان در هنگام ثبت‌نام، در مورد وجود برخی مشکلات در زمینه ثبت‌نام پایه دهم در هنرستان ما (مشابه مشکل تمامی مدارس تربیت بدنی استان گیلان) و علی رغم قول مساعد در مورد حل این مشکل که از طرف مسئولان اداره کل آموزش و پرورش گیلان در جلسه‌ی مدارس تربیت‌بدنی در مردادماه به ما داده شده بود، متأسفانه باید به عرض برسانیم که تلاشهای ما در جهت حل این مشکل تا کنون نتیجه‌ای در بر نداشته است. خواهشمند است، لطفا در اسرع وقت، نسبت به دریافت پرونده تحصیلی دانش‌آموز خود، به دفتر هنرستان… مراجعه فرمایید.

اما شواهد و مکاتبات نشان می‌دهد که جابر دادفر، مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک رشت در نامه‌ای که سوم مهرماه امسال عطف به ۲ نامه ۲۹ اردیبهشت‌ماه و ۱۳ تیر ماه همین سال به مدیر هنرستان مذکور زده، در آن تاکید کرده که جذب دانش آموز برای سال تحصیلی کنونی در پایه دهم در همان هنرستان «ممنوع» است.

اما علی‌رغم تأکید مصرح مسؤولان آموزش و پرورش شهرستان و استان، هیئت موسس و مدیر هنرستان غیردولتی مذکور نسبت به ثبت نام هنرآموزان اقدام کرده که به گفته جابر عباسی، معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان، تعداشان به ۲۸ نفر می‌رسد!

معاون متوسطه آموزش و پرورش گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفته است: «این هنرستان طبق ارزیابی‌ها و مشاهدات از جمله‌ عدم فراهم بودن زیرساخت‌های ورزشی مکفی در سال تحصیلی جدید نباید اقدام به ثبت نام دانش‌آموزان می‌کرد.».

آنطور که عباسی گفته، این هنرستان از هر دانش‌آموز ۲۰ میلیون تومان شهریه گرفته و احتمالاً به آن‌ها وعده داده که مجوز فعالیت مجموعه را برای سال تحصیلی جدید اخذ می‌کند، فارغ از اینکه مجوز فعالیت این مجموعه را صرفاً وزارتخانه متبوع، صادر و یا لغو می‌کند.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان از فعالیت ۲ هنرستان تربیت بدنی در رشت خبر داد و گفت که این «اداره‌کل در تلاش است تا سهمیه دانش‌آموزان در هنرستان‌های تربیت بدنی دولتی را با توجه به استقبال بالای هنرآموزان، افزایش دهد».

حالا یک عده هنرآموز نوجوان رشتی و خانواده آن‌ها در وسط سال تحصیلی سرگردان مانده‌اند با یک هنرستان که در تعهدات خود وامانده و همچنین نظام آموزشی که به جای پرداختن به افزایش کیفیت آموزش، باید تمرکزش را برای چاره‌جویی و جانمایی این هنرآموزان معطوف کند؛ هر چند عباسی برای آن هم تدابیری را برنامه‌ریزی کرده و آن «ثبت نام هنرآموزان جامانده در هنرستان‌های موجود است».

البته لازم است آموزش و پرورش استان گیلان پس از جانمایی هنرآموزان در هنرستان‌های موجود در اسرع وقت، به موضوع تخلف احتمالی هنرستان مذکور نیز ورود کرده و برخورد قانونی با آن را به جهت پیشگیری از تخلفات مشابه، در دستور کار خود قرار دهد تا در سال‌های تحصیلی جدید، دانش‌آموزان و هنرآموزان مشتاق به آموزش‌های مهارت‌محور با چالش مواجه نشوند.

منبع فارس

انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *