معاون وزیر: وضعیت شهرک‌های صنعتی خصوصی ارتقا می‌یابد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رتقاء وضعيت شهرک‌های صنعتی خصوصی، گفت: رويكرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت سيزدهم، حمايت از شکل گیری و تقويت شهرک‌هاي صنعتي خصوصي با اعمال نظارت‌هاي لازم است.

به گزارش مجله خبری تپور؛ علی رسولیان روز سه‌شنبه با بیان این مطلب در نشست مشترک مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتی و مدیران شهرک‌ها و نواحی صنعتی غیردولتی سراسر کشور که به‌صورت ارتباط تصویری برخط برگزار شد، افزود: دستگاه‌های نظارتی نیز به‌صورت جدی در حوزه شهرک‌ها و نواحی صنعتی غیردولتی نظارت دارند و در همین راستا نظارت‌های ما نیز باید حداکثری باشد.

وی با تأکید بر این‌که باید ابزارهای قانونی لازم را برای نظارت بر شهرک‌ها و نواحی صنعتی غیردولتی داشته باشیم، اضافه کرد: اهلیت‌ها و صلاحیت‌های فنی لازم برای راه اندازی و فعالیت این گونه شهرک‌های صنعتی باید احراز و مشخص شود.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: بررسی قوانین، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های مرتبط با شهرک‌ها و نواحی صنعتی غیردولتی با رویکرد رفع چالش‌ها و مشکلات موجود، از اولویت‌ها و ضرورت‌های این سازمان است.

رسولیان تأکید کرد: صدور مجوزهای لازم به‌صورت الکترونیکی نیز به کاهش بروکراسی اداری و تسهیل فعالیت‌های سرمایه‌ گذاری در این حوزه کمک شایانی می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که ۴۵ شهرک و ناحیه صنعتی غیردولتی دارای پروانه تأسیس داریم، یادآور شد: همچنین ۶۴ شهرک و ناحیه صنعتی غیردولتی دارای پروانه بهره برداری از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در کشور وجود دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از انعقاد ۱۰ هزار و ۴۱۶ فقره قرارداد حق بهره برداری به گستره ۴ هزار و ۳۷۱ هکتار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی غیردولتی استان‌ها خبر داد.

رسولیان اظهار داشت: تعداد واحدهای به بهره برداری رسیده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی غیردولتی نیز ۷ هزار و ۶۰۱ واحد است که زمینه اشتغال نزدیک به ۱۶۸ هزار نفر را فراهم آورده‌اند.

در نشست مشترک معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتی و مدیران شهرک‌ها و نواحی صنعتی غیردولتی سراسر کشور، برخی از حاضران به بیان نکته نظرات، پیشنهادات و تجربیات موفق خود در راستای تسهیل در انجام امور این‌ گونه شهرک‌ها و بررسی راهکارها و شیوه‌های نظارت بر فرآیند ایجاد و نگهداری آن‌ها در استان خود پرداختند.

در این نشست همچنین مقرر شد اولین نشست تخصصی مدیران شهرک‌ها و نواحی صنعتی غیردولتی کشور به‌زودی در یکی از شهرک‌های صنعتی غیردولتی برگزار شود.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۵۰۹ شهرک و ۳۳۸ ناحیه صنعتی و ۵ منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌ برداری، ۸۴ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶ شهرک فناوری، ۴۰ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، ۹۹ هزار و ۱۴۳ قرارداد منعقده و بهره ‌برداری از ۴۹ هزار و ۵۲۹ واحد صنعتی و سه هزار و ۲۴۵ واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۸۷ هزار و ۷۵ نفر را در سراسر کشور فراهم نموده است.

انتهای پیام/۱۳۰۱