با اجرای برنامه اعطای سهام به جاماندگان قرار است ۶ میلیون نفر به سهامداران عدالت افزوده شود و بر اساس اعلام رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، در ۲ مرحله و مرحله اول واریز سود سهام عدالت در آذر ماه خواهد بود.

به گزارش مجله خبری تپور؛ قطار سهام عدالت یکی پس از دیگری ایستگاه‌های پیش‌بینی شده را طی می‌کند تا سرانجام و با فراهم شدن تمام شرایط قانونی به ایستگاه پایانی برسد. در حالی که بر اساس آمارها ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت هستند، اما با اجرای برنامه اعطای سهام به جاماندگان قرار است که ۶ میلیون مسافر جدید نیز سوار این قطار شوند. همچنین با تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان، ۱۰ هزار میلیارد تومان به وارثان آنها منتقل می‌شود. حال یکی دیگر از مراحل طرح سهام عدالت، برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی است که روز گذشته مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جمع خبرنگاران در کنار تشریح آخرین وضعیت پرداخت سود سهام به سهامداران، سهام جاماندگان و… فرایند آن را توضیح داد.

واریز دو مرحله‌ای سود سهام عدالت

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این نشست خبری در خصوص نحوه واریز سود سهام عدالت در سال‌جاری گفت: به دلیل برگزار نشدن همزمان شرکت‌های پرتفوی سهام عدالت، امسال نیز در دو مرحله سود سهام عدالت برای مشمولان واریز خواهد شد که یک مرحله واریز در آذرماه و بخش دوم هم اواخر سال پرداخت می‌شود.

وی درباره شیوه پرداخت سود سهام عدالت برای هر دو روش مستقیم و غیرمستقیم گفت: سود همه سهامداران سهام عدالت طی دو روش غیرمستقیم و مستقیم همانند سال‌های گذشته از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از بستر سامانه سجام انجام می‌شود. عشقی تصریح کرد: شرکت‌هایی که تاکنون سود سهام عدالت را پرداخت نکرده‌اند باید ظرف چند روز آتی سود سهامداران را واریز کنند، در غیر این صورت اسامی آنها از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی افشا خواهد شد. مجید عشقی درباره زمان برگزاری مجامع شرکت‌های استانی سهام عدالت افزود: حداکثر تا خرداد سال آینده تاریخ تمام مجامع تعیین تکلیف خواهد شد و تا پایان شهریور نیز مجامع برگزار می‌شوند، در عین حال مجامع دو استان زنجان و خراسان شمالی تا اواسط بهمن برگزار می‌شود.

ارزش ۱۰ هزار میلیارد تومانی سهام متوفیان

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره سود سهام عدالت متوفیان اظهار داشت: مجموع سهام عدالت متوفیان و سود آن حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌شود و اشخاصی که نسبت به دریافت سود متوفیان اقدام کرده‌اند سود سهام عدالت متوفی را تا پایان آذرماه دریافت خواهند کرد، بقیه سود انباشته سهام عدالت نیز تا پایان سال به حساب وراث واریز می‌شود و با توجه به اینکه در ۲ سال گذشته سامانه‌ای برای انتقال سهام عدالت متوفیان راه‌اندازی نشده بود این سود در حساب جداگانه‌ای در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی باقی مانده و حتی سود بانکی نیز به آن تعلق گرفته است و به وراث پرداخت می‌شود.

جزئیات برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، هدف اصلی برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت را انتقال اراده مالکیتی و رأی سهامداران برشمرد. وی در تشریح آخرین جزئیات مصوبه نحوه برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در شورای عالی بورس اظهار داشت: بحث سهام عدالت به دلیل اینکه از سال تخصیص با تصمیمات متناقضی همراه بود، قرار شد در شورای عالی بورس بررسی شود. از این رو، از ابتدای حضور در شورای عالی بورس تلاش شد به جمع‌بندی کاملی در خصوص برگزاری مجامع سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت دست یابیم.

عشقی با بیان اینکه تصمیم برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی از سال ۱۳۹۹ گرفته شد اما به دلیل برخی ایرادها از جمله دولتی بودن اشخاص هیأت مدیره این امر اجرا نشد و همین باعث متوقف شدن، مجامع شد، تصریح کرد: انتخاب مدیران با این هدف که سهامداران حق مالکیت داشته باشند، از سال گذشته به صورت جدی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. اما به دلیل تعدد نظرها در تیرماه به یک جمع‌بندی نهایی رسیدیم اما از آنجا که بازهم این موضوع نیاز به اصلاح داشت، این بحث در جلسه آخر شورای عالی بورس مصوب شد. هدف سازمان بورس و اوراق بهادار این است تا اراده مالکیتی و رأی سهامداران را منتقل کنیم، موضوعی که در سال‌های گذشته با ایرادهای اساسی همراه بود. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، حضور حداکثری سهامداران عدالت در برگزاری مجامع استانی را از مهم‌ترین مؤلفه‌های موفقیت این مجامع ذکر کرد و افزود: برنامه‌هایی متعددی به‌منظور آگاه‌سازی سهامداران در نظر گرفته شده است. سهام عدالت با توجه به جمعیت ۵۰ میلیونی و افزایش ۵ میلیون سهامدار جدید، در دست بررسی سازمان خصوصی‌سازی است و تحقق اهداف مورد نظر در این باره نیازمند همکاری دستگاه‌های مختلف است. وی خاظرنشان کرد: با توجه به اینکه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نهاد مالی هستند، اعضای هیأت مدیره باید به تأیید سازمان بورس و اوراق بهادار برسند که در این راستا فراخوانی برای اعلام آمادگی متقاضیان منتشر خواهد شد.

بررسی صورت‌های مالی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تأکید بر اینکه به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی فرصت داده شده تا بتوانند نقش مهمی را در راستای حضور سهامداران ایفا کنند، توضیح داد: بعد از برگزاری مجامع باید صورت‌های مالی به طور مجدد بررسی و رئیس هیأت مدیره انتخاب شود. بعد از شکل‌گیری شرکت‌ها نیز باید کانون سهام عدالت از میان تمام استان‌ها تشکیل شود.

وی واگذاری مدیریت پرتفوها به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی یا کانون سهام عدالت را هدف سازمان بورس و اوراق بهادار برشمرد و گفت: طرحی را در دستور کار داریم که هنوز به تصویب نرسیده اما در تلاش هستیم ۵ تا ۱۰ درصد از منابع در اختیار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی قرار گیرد تا بتوانند در امور اقتصادی و زیرساختی در استان خود سرمایه‌گذاری کنند.

عشقی تأکید کرد: شرکت‌های تعاونی استانی شرایط دشواری داشتند و دچار سردرگمی بودند و قصد دریافت سود از محل سهام عدالت را داشتند اما به دلیل غیرقانونی بودن آن، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی می‌توانند مبلغی را برای تعاونی‌ها در نظر بگیرند تا آنها بتوانند در راستای جلب مشارکت سهامداران اقداماتی را انجام دهند.

تعیین صلاحیت اعضای هیأت مدیره

شقی در خصوص تعیین صلاحیت اعضای هیأت مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی افزود: تعیین صلاحیت اعضای هیأت مدیره مانند سایر شرکت‌ها انجام می‌شود و حتی برای شرکت‌های استانی سهام عدالت استانداردها به مراتب سخت‌تر شده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص اقدامات مورد نظر درباره همکاری نکردن شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی با تعاونی‌ها تأکید کرد: شرکت‌های تعاونی استانی، وزارت تعاون و اتاق تعاون مسئول این امر هستند تا کارهای حصول حد نصاب ۲۰

درصد انجام شود و با تأیید وزارت تعاون، شرکت‌های تعاونی به عنوان نماینده سهامداران در مجامع سهام عدالت حضور خواهند داشت.
به گفته عشقی، بخشی از موضوع به شرایط بازار مربوط است. در بعضی از شرکت‌ها بین ۳۰ تا ۴۰ درصد سهام در دست ۱۹ میلیون نفر می‌افتد و اگر آنها بخواهند ۲۰ تا ۳۰ درصد سهم خود را بفروشند با فشار سنگین فروش مواجه می‌شویم. قرار شد همزمان با تعیین تکلیف مجامع استانی به صورت تدریجی بتوانیم بازگشایی‌ها را انجام دهیم.

عشقی درباره زمان برگزاری مجامع شرکت‌های استانی سهام عدالت افزود: حداکثر تا خرداد ماه سال آینده تاریخ تمام مجامع تعیین تکلیف خواهد شد و تا پایان شهریور ماه نیز مجامع برگزار می‌شوند و در عین حال مجامع دو استان زنجان و خراسان شمالی تا اواسط بهمن‌ماه برگزار می‌شود.

نحوه مشارکت سهامداران در مجامع

مدیر نظارت بر ناشران بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در این نشست خبری در خصوص روند مشارکت سهامداران در مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی گفت: سهامدارانی که می‌خواهند در مجامع به صورت الکترونیک شرکت کنند باید سجامی شوند و با استفاده از سامانه دیما در مجمع حاضر شوند و در عین حال سهامدارانی که سجامی نیستند هم می‌توانند با مراجعه حضوری به شرکت استانی خود نسبت به شرکت در مجمع اقدام کنند. ولی‌الله جعفری با بیان اینکه بازشدن نماد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نیازمند برگزاری تمام مجامع است، افزود: از ۳۱ استان ۲۸ استان شرکت‌های خود را سهامی عام کرده‌اند و تهران باید از البرز جدا شود و استان سمنان همچنان سهامی خاص است.

جعفری گفت: فعلاً فقط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استان‌های زنجان و خراسان شمالی می‌توانند به سبب آنکه اطلاعات آنها شفاف است مجمع سهامداران خود را برگزار کنند و سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نیز به منظور رعایت شفافیت در انتظار برگزاری مجمع هستند. وی در خصوص پرداخت نشدن سود توسط دو ناشر تصریح کرد: برای دو شرکت متخلفی که تا کنون سود را پرداخت نکرده بودند پرونده تشکیل شده و اکنون نتیجه آن مشخص شده است. مخابرات نیز سود خود را پرداخت کرده و در حال تلاش است تا به روش‌های مختلف تأمین مالی بتواند معوقات را بپردازد.

انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *