سرپرست سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری رشت گفت: در آخرین روز مردادماه ۱۴۰۲، با تحویل موقت پروژه، فاز نخست مرمت عمارت میرزا خلیل به اتمام رسید و فاز دوم در دست اقدام می باشد.

به گزاش مجله خبری تپور؛ امید اکبری سرپرست سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری رشت در حاشیه بازدید از عمارت میرزا خلیل در گفت وگو با ایسنا، از اتمام فاز اول مرمت عمارت میرزا خلیل رشت خبر داد و اظهار کرد: فاز نخست مرمت عمارت نخستین شهردار رشت، میرزا خلیل رفیع فیلدهی، شهریورماه ۱۴۰۱ آغاز شد و فاز نخست به اتمام رسیده و از سوی پیمانکار تحویل موقت شد.

به گفته سرپرست سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری رشت این بخش از مرمت شامل اصلاح آبروها، ناودان ها، خرپاها، سازه های چوبی سقف، شیروانی و سفالچینی مجدد بود و با مرمت کلیه بام، خطر نفوذ نزولات جوی به داخل بنا رفع گردید.

سرپرست سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری رشت با اشاره به ترمیم و اصلاح لمبه کوبی های بام، پیرامون رطوبت زدایی از کف بنا نیز عنوان کرد: با احیای گربه روها، رطوبت زدایی از کف صورت گرفت و زیرساخت تاسیسات نیز اجرا گردید.

اکبری گفت: مرمت و احیای حیاط سرایداری تکمیل شده و با مرمت دیوارها و رطوبت زدایی از دیوارهای حیاط، کلاف چوبی بالای دیوار جنوبی حیاط سرایداری نیز انجام گردید. همچنین با تعویض آجرهای شکسته دیوارها و بندکشی مجدد، استحکام بخشی دیوارهای حیاط به اتمام رسید.

وی پیرامون فاز دوم مرمت بنای میرزا خلیل نیز، گفت: به روزرسانی اسناد فاز دوم مرمت بنا، توسط مشاور در حال انجام است و با اتمام آن، اجرای تاسیسات و آبرسانی، نصب اعلان حریق، اجرای wrf(سیستم پیشرفته گرمایش و سرمایش بنا) برق، گاز و همچنین مرمت درب و پنجره ها انجام خواهد شد.

سرپرست سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری رشت یادآور شد: عمارت میرزا خلیل رفیع، یکی از بناهای تاریخی بجامانده از اواخر دوره قاجار است که در میدان صیقلان رشت قرار دارد. این بنا قرار است پس از مرمت به عنوان خانه موزه مشروطه تغییر کاربری یابد.

انتهای خبر/۱۳۰۱

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *