صید ماهی در گیلان آغاز شد

مدیر کل شیلات گیلان از آغاز صید ماهیان استخوانی در این استان خبر داد.

به گزارش محله خبری تپور؛ کوروش خلیلی مدیر کل شیلات گیلان اظهار کرد: برابر مصوبات کمیته مرکزی مدیریت صید سازمان شیلات ایران فصل صید ماهیان استخوانی در استان‌های شمالی از ۲۵ مهرماه آغاز می شود اما با توجه به پیگیری استان‌های شمالی برای ایجاد مکانیزم تشویقی برای پره های صیادی فعال در امر تکثیر طبیعی و یا تامین مولدین از ۲۰ مهرماه فعالیت صید و صیادی را در استان گیلان آغاز کردند.

به گفته مدیر کل شیلات گیلان در این طرح تکثیر طبیعی و تامین مولدین اکثر پره های صیادی استان در حوزه رودسر، زیباکنار و کیاشهر مشارکت داشتند و پنج پره صیادی غرب گیلان هم از ۲۰ شهریور به دریا رفتند.

خلیلی از رشد ۲ درصدی صید کیلکا در نوار ساحلی گیلان نیز خبر داد و افزود: شناورهای کیلکاگیر استان گیلان توانستند ۲ هزار و ۸۰۰ تن ماهی کیلکا صید کنند.

مدیر کل شیلات گیلان با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۶ هزار تن انواع ماهی استخوانی توسط پره‌های صیادی استان صید شدف تصریح کرد: گیلان از کانون های صیادی در شمال کشور است و بیش از چهار هزار صیاد در قالب ۵۰ شرکت تعاونی پره به مدت ۶ ماه در ۳۰۰ کیلومتر آب‌های ساحلی استان به صید ماهی می پردازند.

روش صید پره، شیوه ای است که در آن تور آماده به کمک یک کرجی به صورت نیم دایره در فاصله مشخصی از ساحل تا عمق ۱۴ متری دریا پهن می شود.

تور مورد استفاده از ۱۱ تکه پره با اندازه‌های مختلف به هم دوخته شده، تشکیل می شود و کشش و جمع کردن تور در گذشته توسط نیروی انسانی و در حال حاضر با استفاده از تراکتور انجام می شود.

انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *