سفیر ایران در فدراسیون روسیه با تأکید بر لزوم تسریع در بهره‌برداری از راه‌آهن رشت به منطقه آزاد انزلی گفت: اقتصاد روسیه منتظر تعلل و ناهماهنگی‌های ما نمی‌ماند.

به گزارش مجله خبری تپور؛ کاظم جلالی سفیر ایران در فدراسیون روسیه امروز در حاشیه نمایشگاه اینوست شو مسکو در دیدار با سرپرست سازمان با تأکید بر لزوم تسریع در بهره‌برداری از راه‌آهن رشت به منطقه آزاد انزلی  اظهار کرد: باید سرعت عمل در فعال‌سازی کریدور و تکمیل زیرساخت‌های حمل و نقلی افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به حضور سه سال و ۱۰ ماه خود در روسیه و استمرار خبرهای بهره‌برداری راه‌آهن رشت انزلی افزود: تأخیر و دیر‌کرد در سرانجام بهره‌برداری این پروژه، باعث عدم اقبال به برنامه‌های کشورمان می‌‍شود.

سفیر ایران در روسیه با بیان نقل قول لوتین مشاور عالی پوتین در ارتباط با عدم تناسب بسیار زیاد ظرفیت‌های حمل و نقلی کشورمان و نیازهای روسیه، گفت: باید از تمام فرصت‌های حمل و نقل ریلی، دریایی و جاده‌ای کشور جهت چند برابر کردن ظرفیت حدود ۱۵ میلیون تن کنونی بهره برد.

جلالی با تأکید بر اینکه اقتصاد روسیه منتظر تعلل و ناهماهنگی‌های ما نمی‌ماند، تصریح کرد: بهترین مسیر ارتباطی ما با روسیه مسیر دریایی است که با اتصال مسیر ریلی به بندر کاسپین، زمینه بهره‌برداری از فرصت‌های همکاری موجود و ترسیم زمینه‌های جدید همکاری ترانزیتی فراهم می‌شود.

سفیر ایران در فدراسیون روسیه یکی از سازوکارهای شکست تحریم و فرصت‌سازی از آن در مسیر همکاری‌های منطقه‌ای توسعه روابط با روسیه و اتحادیه اقتصادی اوراسیا عنوان کرد و گفت: باید توجه داشت بازار روسیه نیازمند همه نوع کالایی است، اما این کالا باید با کیفیت، قیمت رقابتی و ضمانت خدمات پس از فروش عرضه شود.

 

دنبال تنوع بخشی ارتباط با روسیه هستیم

اکبر نیازی سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی در این نشست با اشاره به اقدامات و برنامه‌های سازمان متبوع خود جهت فعال‌سازی کریدور شمال جنوب، همکاری با مناطق ویژه اقتصادی و بنادر روسیه اظهار کرد: حضور در نمایشگاه اینوست شو در قالب هم افزایی میان مناطق آزاد تجاری صنعتی ایران، اتاق بازرگانی ایران و روسیه، سازمان توسعه تجارت و شرکت کشتیرانی دریای خزر در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به همکاری خوب سازمان بنادر و کشتیرانی و به طور ویژه بندرانزلی و مسؤولین استان گیلان از عزم وزارت راه برای سرعت بخشیدن به عملیات تکمیل طرح ملی اتصال منطقه آزاد انزلی به خط ریل سراسری قدردانی کرد و گفت: آماده هرگونه همکاری و هم افزایی میان‌نهادی با بخش دولتی و خصوصی ایرانی و روسی، در مسیر افزایش و تنوع بخشی به همکاری های دو و چند جانبه هستیم.

گفتنی است در این دیدار مدیران سازمان منطقه آزاد انزلی، نائب رئیس اتاق بازرگانی و رایزن بازرگانی ایران، به بررسی فرصت‌ها، چالش‌ها و سازوکارهای بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت‌های موجود و رفع موانع توسعه همکاری‌های ۲ کشور در حوزه‌های مختلف لجستیکی پرداختند.

انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *