ساخت نخستین شناور باری و مسافری در دریای خزر

به گفته مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان کشتیرانی تمام توان خود را به حوزه خزر خواهد آورد و برای نخستین بار شناور باری و مسافربری در خزر ساخته خواهد شد ولی تحقق این محیط منوط به این است که سازمان محیط زیست همکاری لازم را داشته باشد.

به گزارش مجله خبری تپور از بندر انزلی؛ اکبر صفایی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور عصر امروز در دیدار با استاندار گیلان در سالن اجتماعات اداره کل بنادر و دریانوردی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی در حوزه اجرای پروژه‌های بنادر دارای وضعیت بسیار خوب است، اظهار کرد: در طول یک سال و نیم گذشته، ۱۸ هزار میلیارد تومان توسط این سازمان و پنج هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوصی به اجرای پروژه‌های عمرانی حوزه بنادر اعتبار هزینه شده است.

وی با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در راستای توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد دریامحور گفت: در خصوص فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص توسعه اقتصاد دریا محور از ظرفیت ۶ دانشگاه مطرح کشور استفاده کرده تا از این طریق بتوانیم  به دستورالعمل جامع عمل کنیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور با تأکید بر استقبال کشورهای حوزه خزر و اوراسیا از تبادل کالا با جمهوری اسلامی ایران افزود: با سیاست‌های دولت مردمی در خصوص ارتباط با همسایه‌ها و به ویژه کشورهای حاشیه خزر اقدامات خوبی شده و این امر منجر به استقبال کشورهای با ارتباط با ایران شده است.

صفایی از وجود بیش از ۲۰۰ هزار بندر در کشور خبر داد و گفت: در کشور ۲۳۴ هزار بندر و ۸۴۰ سازه دریایی در سواحل کشور وجود دارد که باید از آن به بهترین نحو ممکن کمک کرد.

وی با اشاره به اهتمام دولت سیزدهم با بخش خصوصی در خصوص توسعه و ایجاد بنادر در کشور تصریح کرد: در خصوص بندر آستارا دولت با بخش خصوصی یک تعهدی داشته و این تعهد باید اجرایی می‌شد زیرا اگر این امر عملی نشود دیگر اعتقادی میان دولت و بخش خصوصی وجود نداشته است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور بیان اینکه سازمان بنادر و دریانوردی کشور نسبت به آینده بندر انزلی بسیار امیدوار است، افزود: سازمان کشتیرانی تمام توان خود را به حوزه خزر خواهد آورد و برای نخستین بار شناور باری و مسافربری در خزر ساخته خواهد شد ولی تحقق این محیط منوط به این است که سازمان محیط زیست همکاری لازم را داشته باشد.

صفایی با ابراز خرسندی از رشد ناوگان دریایی در کشور گفت: در طی چندسال گذشته و به خصوص بعد از روی کار آمدن دولت مردمی وزارت دفاع در حال ساخت کشتی‌های متنوع است که این نشان دهنده رشد ناوگان دریایی در کشور است.

وی با بیان اینکه قیمت تمام شده حمل کالا از شمال به جنوب باید کاهش پیدا کند، گفت: در بخش گردشگری دریایی با وزرات میراث فرهنگی در ارتباط بوده و این مسئله در گیلان به ویژه در بندر انزلی و چمخاله باید اجرایی شود.

انتهای پیام/۱۳۰۱