جزئیات جدید از تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا

زن ایرانی‌ ـ آمریکایی که به تازگی دستگیر شده کیست؟

روزنامه اصولگرای خراسان از جزئیات جدیدی از تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا پرده برداشته است. به نوشته این روزنامه یک «جاسوس» ایرانی-آمریکایی جدید در هفته‌های اخیر بازداشت شده است.

به گزارش مجله خبری تپور؛  ماه هاست صحبت از تبادل ۴ زندانی میان ایران و آمریکا و همزمان آزادسازی بیش از هفت میلیارد دلار پول ایران در کره جنوبی است که بابت فروش نفت و میعانات نفتی از ۵ سال قبل بلوکه شده اما هر بار حتی در اوج امیدواری برای اجرایی شدن توافق تبادل، این اتفاق نیفتاده است. اما در هفته های اخیر چه اتفاقاتی افتاد؟  موضوع این است که با وجود همه بدعهدی های گذشته آمریکا، به نظر می رسد در هفته های اخیر با یک «دبه کردن بین المللی» جدید توسط واشنگتن روبه رو هستیم.

این روزنامه در ادامه نوشته است: همه توافقات آزادسازی زندانیان میان ایران و آمریکا به ۴ نفر دو تابعیتی به  نام های باقر نمازی، سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز اختصاص داشت که به جرم جاسوسی در زندان به سر می بردند و قرار بود در برابر این چهار نفر، آزادی ۴ نفر ایرانی را داشته باشیم و همزمان پول های دزدیده شده ایران در کره جنوبی آزاد شود. با توجه به بیماری سخت باقر نمازی، جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت در اقدامی انسانی و یک طرفه باقر نمازی را آزاد کند.

شنیده های خراسان حاکی است با وجود این اقدام مثبت و ناشی از حسن نیت تهران که باید با استقبال و عمل متقابل آمریکا برای ادامه کار همراه می شد، آمریکایی ها در مذاکرات بعدی با بهانه گیری و خروج از اصول دیپلماتیک مدعی شدند توافق دو طرف بر سر ۴ نفر بوده و باید یک نفر دیگر به فهرست تبادل اضافه شود اگرچه ایران هنوز در برابر این خواسته جدید آمریکایی ها به جمع بندی نرسیده و همچنان مشکل باقی بود اما مذاکرات و گفت و گوهای متعدد غیرمستقیم با طرف آمریکایی و حضور میانجی های منطقه ای موضوع را به سمت حل شدن با شرایطی خاص سوق می داد و این امید ایجاد شده بود که نفر چهارم که گفته شده شهاب دلیلی نام دارد و از سال ۱۳۹۵ در زندان به سر می برد نیز آزاد شود.

در این شرایط حالا آمریکایی ها با دبه کردن و نقض عهد مدعی شده اند باید فرد پنجمی که با اتهام جاسوسی دستگیر شده نیز آزاد شود و این موضوع اخیر باعث توقف مذاکرات شده است.

این روزنامه خبر داده است: شنیده های ما حاکی است در هفته های اخیر نفر پنجمی نیز بازداشت شده که طرف آمریکایی خواهان آزادی وی در جریان توافق تبادل است. وی یک خانم ایرانی- آمریکایی است که سابقه حضور در NGO های افغانستانی را هم داشته و آمریکایی ها  اجرای تبادل را تا آزادی وی متوقف کرده‌اند.

انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *