مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه مرکز بازسازی ذخایر سیاهکل تنها مرکز تکثیر ماهیان سوف در شمال کشور است، گفت: به همت این مرکز در سال جاری حدود چهار میلیون قطعه بچه ماهی سوف در رودخانه‌ها و تالاب‌های مستعد استان رهاسازی شده است.

به گزارش مجله خبری تپور؛ کوروش خلیلی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان سوف و تاسماهیان در معرض خطر دریای خزرِ “شادروان یوسف‌پور سیاهکل”، از سال ۶۴ فعالیت خود را برای تولید انواع بچه ماهیان سفید، سوف و خاویاری در مساحت ۲۷۰ هکتار شروع کرده و سالیانه میلیون‌ها قطعه بچه ماهی حاصل از تکثیر انجام شده را در رودخانه‌های منتهی به حوزه آبریز خزر در سطح استان رهاسازی می‌کند.

وی تصریح کرد: این مرکز در روستای تنابندان سیاهکل در شرق گیلان واقع شده و در جهت افزایش توانمندی‌های مرکز توسعه، ساختارهای مورد نیاز مبنی بر تجهیز و مکانیزاسیون تاسیسات برای بهره‌برداری بهینه و بهبود کیفیت آب تحت عنوان سیستم‌های نیمه مداربسته برای نگهداری و ارتقاء توان زیستی مولدین موجود پیش‌بینی شده و برای اجرا به عنوان یک پروژه در دستور کار مرکز سیاهکل قرار دارد.

مدیرکل شیلات استان گیلان درخصوص اهمیت فعالیت مراکز تکثیر، گفت: فعالیت این مرکز در جهت حفظ ذخایر آبزیان دریای خزر برای نسل‌های آینده صورت پذیرفته و با این عمل جبران برداشت صید از دریا نیز تا حدود زیادی محقق می‌شود.

خلیلی با بیان اینکه مرکز بازسازی ذخایر سیاهکل تنها مرکز تکثیر ماهیان سوف در شمال کشور است، عنوان کرد: به همت این مرکز در سال جاری حدود چهار میلیون قطعه بچه ماهی سوف در رودخانه‌ها و تالاب‌های مستعد استان رهاسازی شده است.

وی افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، پیش‌بینی می‌شود این میزان رهاکرد برای سال آینده تا سه برابر افزایش پیدا کند.

مدیرکل شیلات گیلان در ادامه با بیان اینکه در بخش تکثیر ماهی سفید نیز با تامین مولدین مورد نیاز از رودخانه‌های سفیدرود و خشک‌رود در رودسر ۶۰ میلیون قطعه بچه ماهی سفید تولید شده است، خاطرنشان کرد: این بچه ماهی‌ها در رودخانه‌های مختلف از جمله سفیدرود، چمخاله لنگرود، لله رود رودسر، کیارود، خشکرود، کیارود همچنین میان دره رود چابکسر رهاسازی شده است.

وی همچنین درخصوص ماهیان خاویاری تاکید کرد: در زمینه تولید و تکثیر ماهیان خاویاری نیز براساس مولدین موجود و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تکثیر برای گونه‌های فیل ماهی، اوزون برون همچنین قره برون در دست انجام بوده که با تکامل رشد این مولدین در مدت زمانی که تا پایان سال پیش‌بینی شده، نسبت به تولید و تکثیر بچه ماهی‌های این گونه‌های ارزشمند اقدام خواهد شد.

انتهای خبر/۱۳۰۱

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *