رفع موانع طرح‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی منطقه آزاد انزلی

رئیس‌کل دادگستری گیلان، برای بررسی میدانی راهکارهای قانونی رفع مسائل حقوقی تعدادی از طرح های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی این منطقه با حضور در منطقه آزاد انزلی، شروطی را برای حمایت از بسته‌های سرمایه‌گذاری اعلام کرد.

به گزارش مجله خبری تپــــور از بندرانزلی، حجت‌الاسلام حمزه خلیلی رئیس دادگستری استان گیلان در جریان بازدید از طرح‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی منطقه آزاد انزلی با تأکید بر حمایت قانونمند از بخش خصوصی اظهار کرد: در اجرای هر طرح سرمایه‌گذاری باید منافع عمومی، ارتقای سطح خدمات‌رسانی بهینه به گردشگران با رعایت شاخص‌های زیست محیطی سرلوحه هرگونه اقدام قانونی قرار گیرد.

به گفته رئیس دادگستری استان گیلان، با عنایت به ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و توانمندی‌های منطقه آزاد انزلی در مسیر رونق فضای کسب و کار استانی و ملی، حمایت از فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه‌ای این منطقه در قالب قانون، در حوزه‌های خدمات گردشگری، تجاری و تولیدی از مهمترین برنامه‌های دادگستری استان در حوزه اقتصادی، محسوب می‌شود.

وی  رفع موانع تولید و پیگیری اجرای قانون و مقررات در قالب شعار سال و راهبرد تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری را یکی از بهترین سازوکارهای حمایتی طرح‌های سرمایه‌گذاری عنوان کرد و افزود: با احداث سومین شهرک صنعتی منطقه که در پسکرانه مجتمع بندری کاسپین واقع شده، زمینه ارتقای توانمندی‌های تولیدی صادراتی استان و کشور جهت صدور کالا به بازارهای حاشیه دریای خزر و اوراسیا فرآهم می‌شود.

گفتنی است نخستین طرح سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گرفته از سوی دادستان گیلان، طرح سرمایه گذاری بوستان طالب آباد توسط  سرمایه‌گذار خارجی بود؛ طرحی که در فضایی به مساحت شش هکتار، در یکی از مراکز تجمع گردشگران ورودی به استان و شهرستان بندر انزلی، مجموعه ای از زیرساخت ها و امکانات گردشگری تفریحی مشتمل بر اقامتگاه‌های بوم‌گردی، تفریحی و توریستی را با حفظ شاخص‌های زیست‌محیطی آن محدوده در حال احداث دارد که طرح سرمایه‌گذاری مورد نظر علی رغم دریافت مجوزهای لازم از سوی این سازمان با موانعی در مسیر تکمیل طرح دست به گریبان می باشد.

دومین طرح نیز سومین شهرک صنعتی منطقه آزاد انزلی بود که با توجه به تغییرات ایجاد شده در تقیسمات استانی، با برخی ناهماهنگی‌های میان دستگاهی در مسیر ارائه زمین جهت اجرای طرح های سرمایه‌گذاری تولیدیـ صنعتی در سومین پهنه‌بندی صنعتی نخستین منطقه آزاد شمال کشور مواجه شده و تکمیل زیرساخت‌ها جهت واگذاری به علاقمندان مسکوت باقی مانده است.

طرحی که بخش صنعتی-تولیدی منطقه را به ۲ برابر کنونی افزایش داده و با توجه به زیرساخت های مختلف بندری، ترانزیتی و اتصال قریب الوقوع به خط ریل سراسری، شهرک صنعتی مزبور به قطب فرآوری و تولید کالاهای کشاورزی، صنعتی و دانش‌بنیان کشور جهت صدور به اتحادیه اقتصادی اوراسیا و حاشیه دریای خزر تبدیل می‌شود.

مرکز تفریحات دریایی سومین طرح سرمایه‌گذاری منطقه آزاد انزلی بود که از سوی رییس کل دادگستری استان مورد بررسی قرار گرفت.

این طرح که یکی از بهترین زیرساخت ها و امکانات تفریحات دریایی شمال کشور محسوب می شود با گذشت حدود چهار سال در قالب واگذاری به یک سرمایه گذار جدید از رکود خارج شده و نیازمند هم افزایی میان نهادی به منظور تسریع بهره برداری مجدد است.

انتهای پیام/۱۳۰۳