بر اساس جدیدترین رتبه بندی وبومتریکس، مطابق شاخص های اشاره شده و آخرین نتایج ارزیابی توسط این نظام، دانشگاه گیلان از میان ۳۱ هزار موسسه جهانی در رتبه ۱۳۵۹ قرار گرفته است و در بین ۴۴۳ موسسه ایرانی نیز موفق به اخذ رتبه ۱۷ گردیده است.

به گزارش مجله خبری تپور؛ فرید نجفی رئیس دانشگاه گیلان درباره نظام رتبه بندی وبومتریک اظهار کرد: رتبه بندی وبومتریک شاخصی برای رتبه بندی وب سایتهای دانشگاهها و مراکز علمی، آموزشی و تحقیقاتی دنیا می باشد که توسط مؤسسه تحقیقاتی (CSIC) Consejo Superior de Investigaciones Cientificas در کشور اسپانیا از سال ۲۰۰۴ مشغول به فعالیت  است.

به گفته نجفی، این مؤسسه ، هر شش ماه یکبار در ماه های ژانویه و جولای وب سایت های بیش از ۳۱،۰۰۰ دانشگاه و مراکز علمی، آموزشی و تحقیقاتی را از بین ۲۰۰ کشور جهان مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد.

رئیس دانشگاه گیلان با اشاره به سه شاخص مهم و تاثیرگذار در این رتبه بندی بیان کرد: قابلیت مشاهده دیگران  با وزن ۵۰ درصد که شامل مجموع تعداد لینک ها و دامنه های ارجاع شده مربوط به این لینک ها از یک وب سایت خارجی به وب سایت دانشگاه، مراکز علمی، آموزشی و تحقیقاتی می باشد و اطلاعات مربوط به این شاخص از دو پایگاه اطلاعاتی Majestic و Ahrefs استخراج می شود.

وی با بیان اینکه فایل های قابل دسترسی با وزن ۱۰ % شامل تعداد استنادها به نویسندگان برتر است و مرجع دریافت اطلاعات مورد نظر موتور جستجوی Google Scholar Citations می باشد، افزود: برتری  با وزن ۴۰ % نیز به معنای تعداد مقالات برتری می باشد که جزو ۱۰ درصد مقالات با بیشترین میزان ارجاعات در رشته های متفاوت است و این اطلاعات نیز از پایگاه سایماگو جمع آوری می شود.

رئیس دانشگاه گیلان با اشاره به اینکه مطابق شاخص‌های اشاره شده و آخرین نتایج ارزیابی توسط این نظام، دانشگاه گیلان از میان ۳۱ هزار موسسه جهانی در رتبه ۱۳۵۹ قرار گرفته است، گفت: در بین ۴۴۳ موسسه ایرانی نیز موفق به اخذ رتبه ۱۷ شده است و بر این اساس، دانشگاه گیلان در جمع ۱۰ دانشگاه برتر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفته است.

نجفی در پایان بیان کرد که از جمله اهداف این رتبه بندی ارتقای کیفیت تحقیقات پژوهشگران در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، تشویق دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به تولید و انتشار فعالیت های خود به صورت محتوای الکترونیکی و ارتقای دسترس پذیری عمومی جامعه است و امید می رود دانشگاه گیلان نیز در این راستا موفق به کسب موفقیت های بیش از پیش گردد.

انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *