به گفته معاون وزیر صمت، وزیر دستور داده است در راستای تسریع در تحویل خودروهای وارداتی، در هفته جاری قیمت‌گذاری سایر خودروهای وارداتی آماده تحویل، انجام و این خودروها جهت عرضه در سامانه یکپارچه بارگذاری شود.

به گزارش مجله خبری تپور؛ مهدی ضیغمی درباره آخرین وضعیت تحویل خودروهای وارداتی به متقاضیان، اظهار داشت: تعدادی خودرو توسط واردکنندگان مختلف وارد کشور شده است و با توجه به اینکه تعدادی از این خودروها توسط سایپا وارد کشور شده است بنابراین براساس اعلام این شرکت تاکنون ۱۰۰ دستگاه چانگان براساس نوبت به متقاضیان تحویل شده است.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که چرا عرضه خودروهای وارداتی به کندی انجام می‌شود؟ افزود: خودروهای وارداتی باید توسط شورای رقابت قیمت‌گذاری شود و پس از ابلاغ قیمت نهایی، در سامانه یکپارچه برای عرضه به مشتریان و پرداخت وجه، بارگذاری شود.

وی اظهار داشت: تاکنون فقط قیمت خودروی وارداتی چانگان توسط شورای رقابت تعیین و ابلاغ شده و قیمت سایر خودروهای وارداتی تعیین و ابلاغ نشده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: پیش از این تعدادی خودروی وارداتی چانگان که توسط شرکت سایپا وارد شده بود برای عرضه در سامانه بارگذاری شد اما در زمان عرضه، قیمت نهایی این خودرو هنوز توسط شورای رقابت ابلاغ نشده بود بنابراین جهت عرضه این خودرو در سامانه یکپارچه، قیمت به صورت علی الحساب اعلام شد‌، اما پس از نهایی شدن قیمت این خودرو مشکلاتی برای خریداران ایجاد شد و عده‌ای اعلام کردند که پیش بینی نمی‌کرده‌اند که قیمت خودرو چانگان، مبلغ تعیین شده باشد بنابراین این خریداران برای تکمیل باقیمانده وجه با مشکلاتی مواجه شدند.

وی افزود: برای جلوگیری از تکرار این قضیه منتظر هستیم تا شورای رقابت قیمت خودروهای وارداتی را ابلاغ کند و سپس عرضه سایر خودروهای وارداتی در سامانه انجام شود و ثبت نام‌کنندگان براساس نوبت خودروهایشان را تحویل بگیرند.

ضیغمی گفت: اکنون امکان بارگذاری و عرضه حدود ۴ تا ۵ هزار خودرو وارداتی در سامانه وجود دارد اما از این کار امتناع می‌کنیم تا قیمت نهایی آنها مشخص شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: بنابراین وزیر صنعت معدن و تجارت به سازمان حمایت مصرف‌کنندکان و تولیدکنندگان و سازمان توسعه تجارت دستور داده است تا در راستای تسریع در تحویل خودروهای وارداتی ظرف هفته جاری قیمت گذاری سایر خودروهای وارداتی آماده برای تحویل انجام شود و این خودروها جهت عرضه در سامانه بارگذاری شوند.

پس از مصوبه آزاد شدن واردات خودرو در ابتدای سال گذشته فرآیند ثبت‌نام و عرضه خودروهای وارداتی از سوی وزارت صمت در اسفند ماه سال گذشته آغاز شد و براساس آن متقاضیان خرید خودروهای وارداتی باید با واریز مبلغ ۵۰۰ میلیون به حساب سازمان حمایت و بلوکه کردن یک ماهه این پول نسبت به ثبت‌نام اقدام می‌کردند.

بعد از آن نیز وزارت صمت نوبت‌‌های عرضه خودرو به متقاضیان را اعلام کرد و براین اساس حدود ۳۲ هزار نفر اکنون در نوبت تحویل خودرو قرار گرفته‌اند.

منبع: فارس
انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *