فوساکو شیگه نوبو بنیانگذار “ارتش سرخ ژاپن” است.

به گزارش مجله خبری تپور؛ فوساکو شیگه نوبو در سپتامبر سال ۱۹۴۵ در ژاپن به دنیا آمد. در ماه فوریه سال ۱۹۷۱ «ارتش سرخ ژاپن» (نیهون سکیگون) را پایه ریزی کرد. «ارتش سرخ ژاپن» حدود ۴۰ عضو داشت. او شخصاً در بسیاری از عملیات مسلحانه حضور داشت.

ارتش سرخ ژاپن با «جبهه خلق برای آزادی فلسطین» رابطه‌ای بسیار نزدیک داشت. هدف ارتش سرخ ژاپن براندازی سلطنت در ژاپن و آغاز یک انقلاب بود. نام‌های دیگر ارتش سرخ ژاپن عبارتند از: «بریگارد بین‌المللی ضدامپریالیست»، «نیپون سکیگون»، «نیهون سکیگون»، «بریگارد جنگ مقدس» و «جبهه دموکراتیک ضدجنگ»

در سال ۲۰۰۰ مردم «اوزاکا» شاهد پیاده شدن یک زن میانسال با دستانی دست‌بندزده بودند. او دستانش را بالا آورد و فریاد زد: «من به مبارزه ادامه خواهم داد!»

پلیس ژاپن او را که «مخوف‌ترین زن تروریست جهان» می‌نامید در شهرک کوچک «تاکاتسوکی» در حومه «اوساکا» دستگیر کرد.

در آوریل سال ۲۰۰۱، شیگه نوبو انحلال ارتش سرخ ژاپن را اعلام کرد.

در فوریه سال ۲۰۰۶ او به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

فوساکو شیگه نوبو در خرداد ماه سال ۱۴۰۱ پس از ۲۲ سال از زندان‌های ژاپن آزاد شد.

در زمان آزادی وی حماس بیانیه‌ای صادر کرد که طی آن سخنگوی جنبش فلسطینی حماس تاکید کرد که آزادی شیگه نوبو مبارز آزادی خواه ژاپنی معروف به مریم که به دلیل حمایت و همراهی با فلسطینان در مبارزه علیه اسرائیل در زندان‌های ژاپن محبوس بود، به معنای پیروزی وی و پیروزی آرمان فلسطین است.

همچنین در آن زمان، جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، در بیانیه‌ای آزادی مبارز انقلابی ژاپنی فوساکو شیگنوبو از زندان‌های ژاپن را تبریک گفت.

جبهه مردمی برای آزادی فلسطین در این بیانیه اعلام کرد که مردم فلسطین آنچه را که این مبارز و همرزمانش در ارتش سرخ ژاپن برای فلسطین انجام دادند را فراموش نخواهند کرد.

این جبهه از آزادگان جهان خواست تا از این مبارز و پیشتاز انقلابی ژاپنی الگوبرداری کنند که وابستگی ایدئولوژیک و انقلابی اصولی خود را با انجام وظیفه بین المللی فراجغرافیایی خود در قبال مبارزه در کنار فلسطین و جبهه مردمی به عنوان یک واقعیت، تجسم بخشید.

منبع ایسنا

انتهای خبر/ ۱۳۰۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *