تولید در دل زندان/ بندهایی که ارز آفرین هستند

زندان‌های گیلان شرایطی را برای زندانیان در بند فراهم کرده‌اند که هر زندانی می‌تواند پس از کسب مهارت در کارگاه‌های ایجاد شده مشغول به کار شود و در طول دوران محکومیت و حتی پس‌ازآن شغل پایدار و آبرومندی را برای خود فراهم کند.

به گزارش مجله خبری تپور؛ زندان، مکانی است که اشخاص به سبب ارتکاب جرائم و بعضاً اتهامات ازنظر فیزیکی، محدود، توقیف و از آزادی‌های شخصی، محروم می‌شوند.

حضور در زندان علاوه بر محدودیت‌ها و محرومیت‌ها برای مرتکبین جرائم، هزینه‌های سنگینی را بر دولت و خانواده‌ها وارد می‌کند به‌گونه‌ای که اخیراً مدیرکل نظارت بر زندان‌ها و بازداشتگاه‌های دادستانی کل کشور در خبری اعلام کرد: هزینه نگه‌داری یک زندانی حداقل، ۱۰ میلیون تومان است.

خوشبختانه امروزه با اصلاح و تغییر رویکردهای مسؤولان دستگاه قضا به زندان و زندانیان، رویکردها و نگاه به زندانی از صرف در بند بودن، تغییر کرده و به رشد و تعالی زندانیان توجه جدی شده است.

ایجاد اشتغال و حرفه‌آموزی برای زندانیان یکی از مؤثرترین اقداماتی است که طی سال‌های اخیر توسط دستگاه قضا در دستور کار قرارگرفته و خوشبختانه از سوی زندانیان نیز با استقبال خوبی روبرو بوده است.

بسیاری از زندانیان به‌ویژه در استان گیلان با زیرساخت‌هایی که به همت مسئولان، سرمایه‌گذاران و خیران در زندان‌های استان فراهم‌شده، اکنون صاحب حرفه، مهارت، شغل و درآمد شده‌اند و در کنار گذراندن دوران محکومیت خود، درآمدزایی کرده و حتی پا را فراتر از آن نیز گذاشته‌اند.

تعدادی از زندانیان در زندان لاکان رشت در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، توسعه اشتغال و حرفه‌آموزی را در جهت کاهش آسیب‌های شخصی و اجتماعی به خود مؤثر می‌دانند می‌گویند: ایجاد شغل در زندان برایشان یک دوره حرفه‌آموزی بوده است.

آن‌ها می‌گویند به سبب زندانی بودنشان، خانواده‌هایشان به‌شدت ضعیف شده تا حدی که اغلب شان مدعی هستند، همسر و فرزندانشان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) شده‌اند.

تعدادی از زندانیانی که به حرفه سفالگری، رنگ‌آمیزی و نقطه کوبی مهارت دارند و فعالند، می‌گویند: «تولیداتشان علاوه بر مصرف در بازار داخلی، به کشورهای حاشیه‌ای ازجمله عراق نیز صادر می‌شود و در ارز آوری کشور نیز حرفی برای گفتن دارند.»

خوشبختانه، ایجاد و توسعه اشتغال در زندان‌ها که با مشارکت خیران و سرمایه‌گذاران فراهم‌شده، سهم قابل‌توجهی در تأمین درامد و بازگشت سعادتمندانه زندانی به اجتماع را به خود اختصاص داده است.

زندانیان گیلان در کنار دیگر فعالان اقتصادی در صنعت، معدن، کشاورزی، تجارت و خدمات در سالی که به‌فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی به مهار تورم و رشد تولید مزین شده، توانسته‌اند هم به توسعه اقتصادی خود کمک کنند و هم در رونق تولید در کشور و رونق آن سهیم باشند.

پایان پیام/۳۳۸۹