رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اعلام تعرفه برداشت مکانیزه برنج در سال جاری از کمباین‌داران خواست تا این تعرفه‌ها را رعایت کنند.

به گزارش مجله خبری تپور؛ صالح محمدی اظهار کرد: برداشت با کمباین ویژه برنج به ازای هر ۲۲ گونی شلتوک استحصالی یک گونی به عنوان دستمزد و برداشت محصول نیمه ورس با کمباین به ازای هر ۱۹ گونی شلتوک استحصالی یک گونی به عنوان دستمزد در نظر گرفته شده‌است.

وی با بیان اینکه برای برداشت محصول کاملا خوابیده با کمباین برنج به ازای هر ۱۷ گونی شلتوک استحصالی یک گونی به عنوان دستمزد باید توسط کمباین‌داران دریافت شود، افزود: برای خرمنکوبی با خرمنکوب های پشت تراکتوری به ازای هر ۲۸ گونی شلتوک استحصالی یک گونی به عنوان دستمزد در نظر تعیین شده‌است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بین کرد: برای بسته‌بندی کاه و کلش با بیلر هشت هزار تومان برای هر بسته به ابعاد متعارف ” به طول ۸۰ سانتی متر و به وزن ۲۰ کیلوگرم” تعیین شده‌است.

وی با اشاره به افزایش درآمد شالیکاران از طریق جمع‌آوری، بسته‌بندی و فروش کاه و کلش از آنان خواست تا نسبت به جمع‌آوری آن اقدام کنند.

وی در ادامه با اشاره به پیش‌بینی برداشت مکانیزه برنج در ۱۹۵ هزار هکتار از اراضی شالیزاری گیلان بیان کرد: در سال زراعی جاری کشت مکانیزه برنج برای ۱۸۵ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان پیش‌بینی شده بود که ۱۹۰ هزار هکتار از اراضی به روش ماشینی و بقیه به روش دستی و سنتی کشت شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خاطر نشان کرد: بر اساس آخرین آمار برداشت برنج تاکنون در افزون بر ۷۰ هزار هکتار معادل ۳۰ درصد از شالیزارهای استان انجام شده‌است.

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می‌آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده‌است.

منبع ایرنا

انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *