بنا بر گزارش متولیان دستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی در گیلان، برای عزیمت به مرزهای خروجی کشور متناسب با انتخاب نوع ناوگان جهت شرکت در اربعین حسینی بین ۵۸۰ هزار تا ۹ میلیون تومان باید هزینه کرد.

به گزارش مجله خبری تپور؛ با نزدیک شدن به اجتماع میلیونی اربعین حسینی، استقبال زوار ایرانی و گیلانی از ناوگان حمل‌ونقل عمومی جهت اعزام به مرزهای خروجی بیش‌ازپیش می‌شود.

گیلانیان نیز همه‌ساله علاوه بر اعزام به مرزهای خروجی با خودروهای شخصی جهت تشرف به عتبات و عالیات، از ناوگان حمل‌ونقل عمومی به‌ویژه اتوبوس برای عزیمت در این سفر سیاسی، اجتماعی و معنوی انتخاب می‌کنند.

خوشبختانه در گیلان ناوگان حمل‌ونقل عمومی زمینی، هوایی و ریلی برای اعزام زوار اربعین حسینی وجود دارد و این شبکه حمل‌ونقل ترکیبی می‌تواند از بار ترافیکی در جاده‌ها به‌ویژه در ایام منتهی به اربعین، بکاهد.

پیش‌بینی ۳۰ اتوبوس برای انتقال مسافران اربعین گیلانی به مرزهای خروجی کشور

به گفته غلامعلی نیک فهم خوب روان ملاسرایی، مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گیلان، در حال حاضر روزانه ۳۰ دستگاه اتوبوس برای اعزام زوار اربعین حسینی به مرزهای خروجی کشور پیش‌بینی‌شده و در صورت نیاز و حضور متقاضیان، اضافه نیز خواهد شد.

بنابر گزارش نیک فهم، بیش از یک هزار بلیت اتوبوس تاکنون توسط شرکت‌های حمل‌ونقل مسافر گیلان جهت اعزام و انتقال مسافران به مرزهای خروجی به‌ویژه مهران، پیش‌فروش شده است.

نرخ بلیت اتوبوس برای اعزام مسافران گیلانی از ۵۸۰ تا ۹۶۰ هزار تومان

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گیلان نرخ بلیت اتوبوس از رشت به مهران را برای اتوبوس‌های ۲۵ نفره ۹۶۰ هزار تومان، ۳۲ نفره را ۸۰۰ هزار تومان و ۴۴ نفره را ۵۸۰ هزار تومان اعلام کرده است.

بنا بر گزارش اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گیلان، از آغاز طرح اربعین حسینی یعنی ۲۷ مردادماه امسال تاکنون بیش از ۲۰۰ زائر اربعین و از ۱۵ مردادماه تاکنون نیز طی ۳۱ سفر قریب به یک هزار نفر از استان به مرز مهران اعزام‌شده‌اند و این اعزام‌ها به‌صورت مستمر، ادامه دارد.

علیرغم تمهید اداره کل راهداری  و حمل‌ونقل جاده گیلان جهت اتوبوس برای عزیمت گیلانی‌ها به مرزهای خروجی، کمبود اتوبوس در برخی از پایانه‌ها ازجمله شهر رشت احساس می‌شود و لازم است تعداد و حضور اتوبوس‌ها در سطح استان در ایام منتهی به اربعین افزایش قابل‌توجه داشته باشد.

تشدید نظارت بر پایانه‌های مجازی فروش بلیت اتوبوس، پایانه‌های مسافربری در سطح استان و مراکز عرضه بلیت در گیشه‌های تعاونی‌های مستقر در پایانه‌ها از ضروریات لاینفک این روزهای متولیان حمل‌ونقل است که باید به‌صورت جهادی در این ایام نمایان و مستمراً به مردم اطلاع‌رسانی شود.

راه‌اندازی هشت سورتی پرواز رفت‌وبرگشتی فوق‌العاده اربعین در گیلان

محسن میرحسینی، مدیرکل فرودگاه گیلان نیز از برقراری پروازهای فوق‌العاده در ایام اربعین از این فرودگاه خبر داده و گفته است که در بازه زمانی هفت‌روزه منتهی به اربعین حسینی (ع)، هشت سورتی پرواز رفت‌وبرگشت در مسیر رشت_نجف و بالعکس توسط دو شرکت هواپیمایی انجام می‌شود.

به گفته وی، زمان برقراری پروازهای مذکور بدین‌صورت است که چهار پرواز رفت‌وبرگشت در مسیر رشت به نجف و بالعکس در روز پنجشنبه ۹ شهریورماه و متعاقباً چهار پرواز رفت‌وبرگشت در روز پنجشنبه ۱۶ شهریورماه توسط شرکت‌های هواپیمایی انجام خواهد شد.

علاوه بر این، اداره کل فرودگاه گیلان در تلاش است تا پروازهای فوق‌العاده بیشتر در بازه زمانی اربعین را نیز برای متقاضیان فراهم کند.

قیمت بلیت هواپیما برای اربعین بین هشت تا ۹ میلیون تومان

اما موضوع تهیه بلیت برای سفر هوایی اربعینی یکی از سؤالات پرتکرار این روزهای زائرین است. مدیرکل فرودگاه سردار جنگل رشت با اشاره به اینکه با توجه به مصوبه سازمان هواپیمایی کشوری، قیمت بلیت رفت‌وبرگشت پروازهای اربعین بین هشت تا ۹ میلیون تومان هست، گفته که هیچ‌گونه فروش بلیت در فرودگاه انجام نمی‌شود و مسافرین نیز باید با مراجعه به سایت‌های معتبر و دفاتر هواپیمایی برای خرید بلیت اقدام کنند.

اعزام زوار اربعین از طریق ریل صرفاً از مبدأ تهران به کربلا است

اما علیرغم اتصال گیلان به شبکه ریل ملی، از اعزام زوار اربعین به مرزهای خروجی و عتبات عالیات خبری نیست؛ غلامحسن ولدی، مدیرکل راه‌آهن شمال ۲ در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفته که اعزام زوار اربعین صرفاً از مبدأ تهران به مقصد کربلا ممکن بوده و پیش‌فروش بلیت‌ها نیز از امروز آغاز می‌شود.

قطار تهران-کربلا به‌صورت ترکیبی از تهران تا شلمچه با قطار چهار ستاره، سپس مسیر ۳۰ کیلومتری شلمچه تا بصره، با اتوبوس و بعدازآن با قطار عراقی، از بصره تا کربلا خواهد بود.

به گفته مسئولان راه‌آهن، مدت‌زمان سیر این قطار ۱۸ ساعت در خاک ایران خواهد بود که ۲ ساعت برای تشریفات گذرنامه زمان لازم است، سپس ۳۰ کیلومتر زوار با اتوبوس تا بصره سیر می‌کنند و پس‌ازآن، ۸ ساعت زمان سیر از بصره تا کربلا خواهد بود.

قطار تهران – کربلا از ۹۶۰ هزار تومان تا یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار تومان

با توجه به تنوع واگن‌ها در مسیر بصره تا کربلا، قطار تهران- کربلا با ۳ قیمت عرضه می‌شود که این قطار با احتساب واگن اتوبوسی در خاک عراق، ۹۶۰ هزار تومان، برای واگن‌های اتوبوسی vip در خاک عراق، قیمت کل مسیر، یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و با قطار چهار تخته در خاک عراق، قیمت کل، یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پیش‌بینی‌شده است.

همچنین زمان حرکت قطار تهران- کربلا از مبدأ تهران، در تاریخ‌های ۳۱ مرداد، چهارم شهریور، ۲۵ شهریور، ۲۸ شهریور، یکم مهر و چهارم مهر و زمان برگشت قطار تهران-کربلا از کربلا در تاریخ‌های ۷ شهریور، ۱۱ شهریور، یکم مهر، چهارم مهر، هشتم مهر و ۱۱ مهرماه است.

ظرفیت این قطار ۳۵۰ نفر است و برای شروع، هفته‌ای یک قطار و بعد از اربعین، هفته‌ای ۲ قطار در این مسیر، سیر خواهد کرد.

جابه‌جایی زوار اربعین از طریق شبکه حمل‌ونقل ترکیبی فعال در گیلان می‌تواند سهم به سزایی در سفر ایمن و ارزان زائران داشته باشد به شرطی که تعداد صندلی برای جابه‌جایی مسافران به‌اندازه و نظارت‌ها بر عرضه قیمت بلیت‌ها و کیفیت خدمات سفر مستمر و مؤثر باشد.

ایام اربعین یکی از زمان‌های اوج تقاضا در بخش حمل‌و‌نقل است که سالانه میلیون‌ها نفر از کشور و صداها هزار نفر به زیارت عتبات می‌روند که بیشترین تعداد زوار در ایام اربعین بوده و لازم است به‌منظور تأمین آسایش و رفاه مسافران، متولیان و مسؤولان با جدیت بیشتری پای‌کار باشند و تسهیلات سفر را فراهم کنند.

منبع فارس

انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *