انفجار قیمت خودروهای فرسوده!

دارندگان خودروهای فرسوده می‌توانند خودروی خارجی وارد کنند. این دروغ ساده، برای چند روز بازار خودرو را بهم ریخت.

به گزارش مجله خبری تپور؛ همه‌جا پر شده از آگهی‌های فروش خودروهای فرسوده تا جایی که قیمت برخی خودروهای مدل پایین مانند پیکان‌های دهه ۵۰ و ۶۰ به شکل عجیبی بالا رفت و حتی تا ۵۰۰ میلیون تومان هم رسید! اما حقیقت چیست؟

طی چند سال گذشته خودروهای فرسوده معضل بازار خودروی ایران بودند و برنامه‌های مختلفی در زمینه نوسازی آن‌ها انجام شده، مدتی قبل اعلام شد که براساس تصمیم جدید ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده، تمامی خودروهای تولیدی و وارداتی برای شماره‌گذاری به گواهی اسقاط نیاز دارند.

این شرایط باعث شد که قیمت خودروهای فرسوده در بازار سر به فلک بکشد. البته شایعه‌ای در این بین خیلی بحث‌برانگیز شد؛ اینکه بدون اعلام اینکه اصل آئین‌نامه چیست، گفتند هرفرد با داشتن خودروی فرسوده می‌تواند برای واردات خودروهای کارکرده خارجی با عمر حداکثر پنج سال اقدام کند.

همین مساله کافی بود تا همه‌جا پر شود از آگهی‌های فروش خودروهای فرسوده تا جایی که قیمت برخی خودروهای مدل پایین مانند پیکان‌های دهه ۵۰ و ۶۰ به شکل عجیبی بالا رفت و حتی تا ۵۰۰ میلیون تومان هم رسید! در برخی موارد، قیمت خودروهایی که به سختی روشن می‌شوند حتی از قیمت خودروهایی مانند تیبا، کوییک و بسیاری از خودروهای مدل بالا هم پیشی گرفت.

حقیقت این است که برای واردات خودرو به هیچ خودروی فرسوده‌ای نیاز نیست و چیزی که توسط ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده اعلام شده، ارائه گواهی اسقاط برای واردات ضروری است و نه خود خودروی فرسوده و قیمت هر گواهی اسقاط از ۳۰ میلیون تومان فراتر نمی‌تواند برود.

انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *