به گزارش مجله خبری تپـــور از رشت، صالح محمدی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران، از کشاورزان شالیکار خواست عملیات آماده سازی اراضی زراعی را آغاز کنند و اظهار کرد: شخم زمستانه به جذب و نفوذ آب در شالیزار کمک می کند.

وی افزود: شرایط نزولات جوی در فصل پاییز و دو ماه زمستان امسال زیاد مطلوب نبود و شاهد میزان کم بارش ها بودیم لذا برای جلوگیری از هدررفت رطوبت خاک، نسبت به انجام شخم اولیه اقدام شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از شالیکاران خواست همزمان با شخم اولیه نسبت به مرمت مرزها و ممانعت از خروج آب از کرت ها اقدام کنند.

محمدی، با بیان اینکه اراضی شالیزاری خارج از شبکه سد سفیدرود برخوردار از منابع آبی محلی همچون رودخانه ها و چاه ها و آب بندان ها هستند، خاطرنشان کرد: در غرب و شرق استان عملیات آماده سازی و شخم اولیه آغاز شده و تاکنون در بیش از ۲۰ درصد اراضی شخم اولیه انجام شده است.

وی از شالیکاران حوزه سد سفیدرود خواست حتما براساس تقویم زراعی عمل کنند و گفت: شالیکاران در این مناطق از زدن شخم های عمیق خودداری کنند و شخم سطحی بزنند.

رئیس جهاد کشاورزی گیلان یادآور شد: به علت ماهیت غرق آبی محصول برنج، وضعیت شالیزارهای گیلان باتلاقی است و لذا شخم اولیه در خاک تهویه ایجاد می کنند و منجر به توسعه رشد ریشه گیاه بعد از نشاء می شود.

انتهای پیام/۱۳۰۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *