نخستین نشست گفت‌وگو پیرامون پیشینه تاریخی و راهکارهای ارتقای فرهنگی هویتی پیاده‌راه فرهنگی شهرداری رشت درحالی توسط حوزه هنری گیلان برگزار شد که برخی به واسطه علقه‌های سیاسی و جناحی قصد به انزوا بردن جلسه‌ای را داشتند که مشابه آن کمتر در گیلان برگزار شده است.

به گزارش مجله خبری تپور؛ مدتی است موضوع پیاده‌راه فرهنگی رشت و حواشی مربوط به آن در محافل رسمی و غیررسمی مورد مناقشه مخالفان و موافقان برای چالش‌های حوزه برخی ناهنجاری‌ها قرار گرفته است.

مبحثی که حتی در جلسات موضوعی عفاف و حجاب در شورای فرهنگ عمومی استان گیلان نیز بارها مورد نقد قرار گرفت و موافقان و مخالفانی برای بازگشایی تردد خودروها یا تقویت برگزاری برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی در این مکان به همراه داشت.

اظهارنظرهای سلیقه‌ای که بعضاً برای رفع مسئولیت در کمکاری‌ها و کمرنگ بودن نقش‌آفرینی متولیان فرهنگی استان، قربانی محافل رسمی و غیررسمی شد.

فارغ از هرگونه درستی یا نادرستی اظهارات مطروحه در خصوص باز یا بسته بودن پیاده‌راه فرهنگی رشت، عملاً نگاه تخصصی در این خصوص وجود نداشت تا اینکه برای نخستین بار، حوزه هنری گیلان با اقدامی قابل تحسین وبا دعوت از ۲ کارشناس فرهنگی و مطلع با حضور مجید رحمانی پژوهشگر حوزه تاریخ گیلان و حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی عبداللهی، محقق و پژوهشگر تاریخ گیلان و حضور مستعمین به صورت آزاد، اقدام به برگزاری یک فضای گفتمانی در مرکز حوزه هنری گیلان کرد.(اینجا بخوانید)

اقدامی که برخلاف رفتارهای سلیقه‌ای و اظهارنظرهای احساسی و تصمیمات ازپیش گرفته شده‌ی به دور از فضای شورایی، از پنجره تاریخ، فرهنگ و علم موضوع را به نقد گرفت و به اذعان رئیس حوزه هنری گیلان بخشی از دغدغه‌مندان فرهنگ و افکار عمومی به این پرسش رسیدند که آیا وضعیت پیاده راه از نظر فرهنگی مطلوب است؟ معماری پیاده راه رشت چه تاثیری بر مسائل فرهنگی آن دارد یا خیر.

فضای آن جلسه به گونه‌ای بود که اعضای جلسه نیز می‌توانستند آزادانه در مورد موضوعات مطروحه مباحثه کنند و همین موضوع آبستن اظهارنظرها و واکنش‌های مختلف توسط برخی خواص و نظریه‌پردازان شد.

جدای از تلاش‌های مغرضانه عده‌ای که بر اساس شنیده‌ها و پیش‌داوری‌های ذهنی درباره محتوای تخصصی جلسه واکنش نشان دادند، اغلب مخاطبان و دغددغه‌مندان این اقدام حوزه هنری در برپایی چنین جلساتی را ستودند؛ هرچند که برخی حواشی تلخ در گیلان اذهان فرهنگ‌دوستان گیلان را از تحسین برگزاری چنین نشستی منحرف کرد.

هرچند در این بین اظهارات حزبی و جناحی برخی تحریفات محتوای جلسه منجر شد تا سید رسول منفرد در واکنش به این موارد بگوید « حوزه هنری بنای خود را بر برگزاری سلسله نشست‌هایی با هدف ارائه نگرش‌های موجود و گفت و گو پیرامون آنها گذاشته تا از طریق دانش افزایی و بینش گستری به یک ارزیابی مطلوب از زوایای مختلف نگاه به پیاده راه فرهنگی و شیوه های ارتقای آن برسد.» (اینجا بخوانبد)

هدایت افکار عمومی به سمت چارچوب‌های ذهنی مُغَنی از دریچه علم، فرهنگ و منطق یکی از مهمترین وظایف متولیان حوزه فرهنگ برای مشارکت حداکثری مردم در اجرای چنین طرح‌هایی است که قطعاً برگزاری چنین نشست‌هایی نمونه‌ای ارزشمند از مصادیق اقدام حرفه‌ای و تبیینی است.

البته حمایت‌های رسانه‌ای برای برگزاری چنین جلسات تخصصی درباره موضوعات مختلف مبتلابه استان گیلان ضروری است تا تمامی سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف بنابر سرفصل‌های خدمتی‌شان اقدامات این دستی را به منظور اقناع مخاطبان به عنوان یکی از اصلی‌ترین ارکان جهاد تبیین برگزینند.

انتهای پیام/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *