رئیس سازمان چای کشور از خرید ۱۲۶ هزار و ۵۵۵ تن برگ سبز چای تا پایان مردادماه امسال از چایکاران شمال خبر داد و گفت: این میزان خرید نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۹ درصد افزایش دارد.

به گزارش مجله خبری تپور؛ حبیب جهانساز با بیان اینکه خرید تضمینی برگ سبز چای از اول اردیبهشت ماه امسال آغاز شده است، اظهار کرد: این میزان برگ سبز چای خریداری شده از چایکاران توسط ۱۷۱ کارخانه فعال چای به ارزش ۱۶ هزار میلیارد ریال خریداری شده است که ۴۷ درصد آن برگ سبز درجه یک و ۵۳ درصد برگ سبز درجه ۲ است.

وی با اشاره به میزان پرداخت مطالبات چایکاران تا کنون بیان کرد: در حال حاضر ۴۷ درصد مطالبات چایکاران پرداخت شده که این میزان معادل هفت هزار و ۴۶۰ میلیارد ریال می‌باشد.

رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می‌گیرد، گفت: تاکنون از محصول برداشتی به میزان ۲۸ هزار و ۴۷۵ تن چای خشک استحصال شده است.

جهانساز، نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک را ۱۳ هزار و ۹۹۰ تومان وبرگ چای درجه ۲ را به ازای هر کیلو ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان ذکر کرد.

استان‌های گیلان و مازندران در مجموع ۵۵ هزار چایکار دارد. باغ‌های چای این ۲ استان به وسعت۲۶ هزار هکتار است که میزان زیرکشت هر ساله آن‌ها متفاوت است.

در این میان ۹۰ درصد باغ‌های چای در گیلان و ۱۰ درصد در استان مازندران قرار دارد.

شهرستان لاهیجان به عنوان پایتخت چای ایران با جمعیت ۱۶۷ هزار نفری در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای و پژوهشکده چای کشور در این شهرستان قرار گرفته است.

انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *