نباید برنجی در انبارها باقی بماند

استاندار گیلان: ابداً و اصلاً برنج نباید وارد گیلان شود

استاندار گیلان امروز گفت که دستور داده هیچگونه برنج خارجی و داخلی اصلاً و ابداً از مرزهای اردبیل، رودبار و رودسر وارد گیلان نشود بلکه فقط باید از استان خارج شود.

به گزارش مجله خبری تپور؛ اسدالله عباسی  ظهر امروز در آیین برداشت مکانیزه برنج در روستای محمودکیان از توابع شهر طاهرگوراب شهرستان صومعه سرا با تأکید بر اینکه امروزه تمام امور باید برپایه علم و دانش روز انجام شود، اظهار کرد: در قسمت مربوط به فرآیند تولید، بسته‌بندی و عرضه باید از دانش روز و تکنولوژی روز استفاده کنیم چراکه باتوجه به هزینه‌های سنگین تولید استفاده از شیوه‌های سنتی جوابگو نخواهد بود.

 وی با اشاره به روند رو به رشد بخش کشاورزی و تولیدات کشاورزی در استان گیلان گفت: با توجه به  مزیت‌های اقتصاد کشاورزی در استان توانسته‌ایم در این بخش‌ها حرفی برای گفتن داشته باشیم.

عباسی با ابراز خرسندی از هم افزایی موجود در استان در مسیر رشد و توسعه همه جانبه، تصریح کرد: اکنون میانگین نرخ سرمایه گذاری در کشور  ۴۱ درصد است که این نرخ در استان گیلان ۴۷ درصد (براساس شاخص‌های آماری در سامانه مرکز آمار کشور) می‌باشد.

وی نرخ بیکاری استان گیلان را نیز ۶.۱ درصد اعلام کرد و افزود: با توجه به نرخ ۸.۲ درصد نرخ بیکاری در کشور ما در این شاخص ۲ درصد رشد داریم با توجه به این نکته که بسیاری از بیکاران استان فارغ التحصیل دانشگاهی هستند.

وی با تاکید بر لزوم ترویج بخش‌های مختلف کشاورزی و استفاده از ظرفیت‌ها و استعدادهای مختلف برای افزایش بازدهی کار گفت: باید در آبیاری، مکانیزاسیون، تسطیح اراضی، نشا و در برداشت دانش خود را به روز کنیم تا با کاهش هزینه‌ها، بهره‌وری، بازدهی و میزان تولید در واحد سطح را افزایش دهیم.

به گفته استاندار گیلان در بخش مربوط به واحد سطح رقم آنام از بین چهار رقم معرفی شده به لحاظ پخت، میزان کیفیت و عطر و بو از کیفیت مطلوبی برخوردار است،  لذا باید در ترویج این گونه پرمحصول باید تلاش بیشتری صورت گیرد.

وی با بیان اینکه با ترویج این گونه و گونه‌های پرمحصول می توانیم در ۲۳۸ هزار هکتار مزارع برنج، تولید برنج را از نزدیک  ۷۵۰ هزار تن درسال به ۹۰۰ هزار تن برسانیم، افزود: برخی کشاورزان در کشت این گونه ها از خود مقاومت نشان می‌دهند شما باید با تضمین کشت و ارائه نمونه این محصول به کشاورزان، بتوانید  اعتماد آنها را جلب کنید.

استاندار گیلان با بیان اینکه در بخش تنظیم بازار تا چهار ماه آینده و مشخص شدن میزان برنج برداشت شده از شالیزارها کسی حق واردات برنج را ندارد، گفت: در استان گیلان دستور دادیم هیچگونه برنج خارجی و داخلی اصلاً و ابداً از مرزهای اردبیل، رودبار و رودسر وارد گیلان نشود بلکه فقط باید از استان خارج شود.

عباسی با تأکید بر اینکه در گیلان خرید تضمینی و توافقی برنج آغاز شده و ادامه خواهد یافت، افزود: نباید برنجی در انبارها باقی بماند شالیکوبی‌ها نیز در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه صندوق بیمه کشاورزی نیز اگر در بارندگی ها آسیب و خسارتی به کشاورزان وارد شده را جبران کنند، گفت: در بخش آب کشاورزی هم امسال در آبیاری، شبکه ها، اصلاح سردهنه ها و سایر موارد اعتباراتی از محل مصوبات سفر گذاشته شد.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه ما درد و رنج کشاورزان را می‌فهمیم و فاصله‌ای با کشاورزان نداریم، بیان کرد: به‌عنوان فرزند این سرزمین که مسؤولیت اجرایی و وظیفه خدمتگزاری در استان دارم می‌دانم کار در مزرعه چه سختی‌ها و مشقت‌هایی دارد و یقین بدانید اجازه نمی دهیم آسیبی به کشاورزان وارد شود.

انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *