برنج ایرانی هرگز مورد حمایت مسوولین قرار نگرفت

ادعای نماینده لنگرود: رانت‌خواران در بدنه دولت هستند

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه واردات برای وارد کننده همیشه جذابیت داشته است، گفت: بالاخره تفاوت نرخ ارز و ریال، همیشه برای گروهی که منتظر فرصت برای کسب بهره لازم هستند، درآمدزا بوده است رانت خوری ها و سوداگرها در همه حوزه ها حضور دارند.

به گزارش مجله خبری تپور؛ پرویز محمدنژاد قاضی‌محله عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نگاه دولت به بسیاری از تولیدات داخلی نگاه جامع و محکمی نیست، اظهار کرد: دولت به این باور نرسیده است که ما بسیاری از محصولات داخل کشور را می توانیم ارزان تولید کنیم تا هم نیازهای داخلی را جبران کنیم و هم به صادرات و ارز آوری برسیم.

محمد نژاد در رابطه با عملکرد دولت در حوزه معیشتی و اقتصادی جامعه، گفت: بعد از حضور دولت سیزدهم با توجه به حمایت های همه جانبه‌ای که از طرف مردم و هم از طرف مجلس انجام شد تا بستر لازم را برای اقدامات اساسی و زیر ساختی در کشور را ایجاد کنند، اما متاسفانه در محورهایی توفیق حاصل نشد. اتکا به تولید داخلی که مورد تاکید رهبر انقلاب اسلامی هم است یکی از راه های اساسی و مهم استقلال کشور می باشد. در نظام  اقتصادی قاعده ای به عنوان «اصل جایگزین» تعریف می شود به این معنا که تا نتوانیم مشتریان داخلی کشور را با تولیدات داخلی چه به لحاظ کمی و چه به لحاظ کیفی قانع کنیم امکان پذیر نیست که این محصول را به صادرات برسانیم.

چرخه معیوب واردت خودرو

وی ادامه داد: چراکه اولین قدم در حوزه اقتصادی، رضایت مشتریان داخلی است متاسفانه در خیلی از موارد، دولت موفقیتی در این زمینه نداشته است؛ که شاخص آن را در بحث خودروها دیدید که آسیب جدی به مردم و خود کشور وارد شد  و همچنان به علت عدم اجرای تکلالیف مجلس، مجدد در چرخه  معیوب افتاده است که انتظار داریم دولت سریع تر به بحث واردات خودرو رسیدگی کند. در مورد موضوعات مختلف اقتصادی نارضایتی مردم همچنان باقی است هر چند که دولت موفق شده تورم و قیمت دلار را کنترل کند اما تمام رزومه اقتصادی به این دو موضوع بستگی ندارد، بلکه بحث تولیدات داخلی است که قیمت تمام شده را کاهش می دهد.

برنج ایرانی هرگز مورد حمایت مسوولین قرار نگرفت

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت بازار برنج در کشور، گفت: ایران یکی از کشورهایی است که بهترین برنج را از لحاظ کیفی و ارگانیک بودن تولید می کند اما دریغ از اندکی پشتیبانی که در این حوزه از سوی مسوولین صورت بپذیرد. این پشتیبانی ها اساسا باید در ایجاد زیر ساخت ها برای تولید بیشتر و ارزان تر به کار گرفته شود همانند کاری که در کشورهای دیگر انجام شد و امروز کشور ما مورد تاراج آن ها قرار گرفته است؛ بنابراین دولت باید زیر ساخت های کشاورزی را به نحوی فراهم کند که قیمت تمام شده محصولات پایین بیاید و در دسترس مردم قرار بگیرد و مردم این رغبت را داشته باشند که از تولید داخلی استفاده کنند. برنج ایرانی با کیفیت و مرغوب است و می تواند در تمام دنیا مورد استقبال قرار بگیرد کما این که مورد استقبال هم قرار گرفته است اما هرگز مورد پشتیبانی و حمایت دولت ها قرار نگرفته است؛ کشاورز مجموعه اندوخته ها و اطلاعات قبلی خودش را که سینه به سینه از بزرگان خود گرفته پای کار می آورد در بحث کاشت، داشت و برداشت هیچ فناوری وجود ندارد و همان سیستم سنتی قدیمی استفاده می شود.

بالغ بر ۹۰ درصد آب پشت سدها را برای کشاورزی استفاده می کنیم

محمدنژاد در رابطه با تسطیح اراضی شمال کشور، گفت: سطح وسیعی از اراضی گیلان و مازندران ناهموار است و دولت در حوزه تسطیح اراضی موفقیتی نداشته است در هر استانی در طی سال کمتر از ۱ یا ۲ درصد تسطیح اراضی صورت می گیرد که در ایجاد محصول ارزان تر و کاهش هزینه تاثیری ندارد درحالی که یکی از موارد بسیار مهم است؛ اول این که در کاشت کار فوق العاده راحتی دارید و در بازه زمانی کمتری می توانید کاشت را انجام دهید و دوم در ارتباط با مصرف آب که یکی از معضلات عظیم کشور است تاثیرگذار است؛ ما اکنون بالغ بر ۹۰ درصد آب اختصاصی پشت سدها را برای کشاورزی استفاده می کنیم که در دنیا بی معنی است چراکه ما هدررفت بسیار آب را به دلیل استاندارد نبودن کانال‌ها داریم. در توزیع آب هم همین اتفاق می افتد و ناهمواری سطوح سطح کشت هم، فوق العاده افزایش مصرف آب را به همراه دارد.

دولت به این باور نرسیده که بسیاری از محصولات داخلی را می‌توانیم ارزان تولید کنیم

نماینده مردم لنگرود درمجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم حمایت دولت از کشاورزان در حوزه نهاده های دامی، گفت: برنج جزء محصولات استراتژیک نبود که طی چند ماه گذشته، نمایندگان با اعتراض شدیدی، وزارت کشاورزی و دولت را مجبور کرده که جز نهادهای استراتژیک محسوب شود. نگاه دولت به بسیاری از تولیدات داخلی نگاه جامع و محکمی نیست؛ یعنی به عبارتی دولت به این باور نرسیده است که ما بسیاری از محصولات داخل کشور را می توانیم ارزان تولید کنیم تا هم نیازهای داخلی را جبران کنیم و هم به صادرات و ارز آوری برسیم.

رانت‌خواران در بدنه دولت هستند/ مقابله با آنها بسیار سخت شده است

محمدنژاد در ادامه این مصاحبه به اشاره به وضعیت تولید چای در کشور، گفت: در سال ۸۶، بالغ بر ۷۶ هزار تن چای تولید می کردیم اما این مقدار به دلیل بی توجهی و اهمیت ندادن دولت و حضور رانت خواران، به ۱۵ هزار تن رسید. واردات برای وارد کننده همیشه جذابیت داشته است چون بالاخره تفاوت نرخ ارز و ریال، همیشه برای گروهی که منتظر فرصت برای کسب بهره لازم هستند، درآمدزا بوده است رانت خوری ها و سوداگرها در همه حوزه ها حضور دارند و متاسفانه در بدنه دولت هم هستند و از قوت و توان سیستم استفاده می کنند و تا امروز هم این رانت خواران به حدی بزرگ شده‌اند که مقابله با آن ها بسیار سخت شده است.

دولت بر خلاف نیاز داخل اجازه واردات می دهد

وی خاطرنشان کرد: میزان واردات برنج بیش از نیاز مازاد تولید بود؛ ما امسال ۳ میلیون تن برنج استفاده می کنیم ۲ میلیون و ۲۰۰ تن تولید داخلی داریم و فقط ۸ هزار تن نیاز داشتیم اما یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن وارد کردند! اگر دولت آمار ندارد که چنین چیزی امکان پذیر نیست و اگر دانسته اقدام به واردات می‌کند، پس قصد ضربه زدن و آسیب به کشاورزی را دارند. در حوزه چای هم همین اتفاق افتاد، ما حدود ۱۰۰ هزار تن چای در طی سال مصرف می کنیم و الان که به ۳۰ هزار تن تولید داخلی رسیدیم، پس مازاد نیاز ما ۷۰ هزار تن است اما ۱۳۰ هزار تن وارد شد! پس دولت گویا اصلا علاقه مند به تولید داخلی نیست برای این که بر خلاف نیاز داخل اجازه واردات می دهد.

منبع شفقنا

انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *