معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: از ۱۱۸ هزار مدرسه ۴۷ هزار مدرسه، مربی پرورشی دارد و باوجود جذب نیرو امسال در حال حاضر حدود ۶۰ هزار کمبود نیرو داریم.

به گزارش مجله خبری تپور؛ اصغر باقرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه ایرنا درباره کمبود معلم پرورشی در مدارس اظهار کرد: از ۴۷ هزار نفر معلم پرورشی حاضر در مدارس ۸ هزار معلم بازنشسته می‌شود که براساس مجوز کسب شده، ۱۱ هزار نفر جذب می‌شوند.

وی افزود: قرار است که مجوز جذب ۲۵ هزار نفر دیگر هم کسب شود اما هنوز توافق قطعی در این خصوص صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: درحال رایزنی و مشخص کردن نقطه محل‌ها هستیم که در کدام مناطق و با چه ملاک‌هایی مانند جمعیت مدارس بالای ۹۰ نفر و یا اولویت مدارس عشایر و روستایی و شبانه روزی بین ما و سازمان امور اداری و استخدامی کشور توافق حاصل شود.

هدایت تحصیلی دانش‌آموزان پس از امتحان جبرانی در شهریور

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش همچنین درباره آخرین وضعیت هدایت تحصیلی دانش‌آموزان اظهار کرد: تغییر امسال در این رخداد این بود که در سوالات تجدید نظر شد، آزمون رغبت و توانایی بین تمام دانش‌آموزان ۹۵۰ هزار نفر دانش‌آموز پایه نهم و به دهم می‌روند، انجام شده است.
امسال برای اولین بار فرم شخصیت‌شناسی در پروفایل‌ دانش‌آموزان قرار گرفت و آنان براساس تحلیل سیستم هوشمند بار دیگر خود را سنجیدند

باقرزاده ادامه داد: امسال برای اولین بار فرم شخصیت‌شناسی در پروفایل دانش‌آموزان قرار گرفت و آنان براساس تحلیل سیستم هوشمند نسبت به سوالات خود پاسخ‌های خانواده و معلمان را مشاهده کردند و بار دیگر خودشان را سنجیدند.

وی یادآورشد: همچنین برای اولین بار در فرم هدایت تحصیلی، جدول مشخصات تحلیل هدایت تحصیلی قرار گرفت.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش درباره روند هدایت تحصیلی دانش‌آموزانی که در شهریور امتحان جبرانی می‌دهند، گفت: پس از تکمیل نمره آزمون به طور مجدد هدایت تحصیلی برای آنها صادر می‌شود و مدیران مدارس براساس هدایت تحصیلی آنها را ثبت‌نام می‌کنند.

به گزارش ایرنا، هدایت تحصیلی فرایندی است که در آن با ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره به دانش آموز کمک می‌شود تا استعدادها، توانایی‌ها، علایق و ویژگی‌های شخصیتی خود، شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی، حرفه‌ها و مشاغل مورد نیاز جامعه را شناخته و بر اساس آن اقدام به انتخاب اولویت شاخه، گروه و رشته تحصیلی مناسب کنند.

دانش آموزان در شاخه نظری به انتخاب رشته تحصیلی و در شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش به گروه تحصیلی هدایت می‌شوند، تعیین رشته در شاخه‌های فنی و حرفه ای و کار دانش بر اساس شیوه‌نامه‌ای است که وزارت آموزش و پرورش تهیه و ابلاغ می‌کند.

انتهای خبر/۱۳۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *