آغاز به کار نمایشگاه صنایع دستی در گیلان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از آغاز به کار نمایشگاه صنایع دستی با حضور نمایندگان با حضور نمایندگان ۲۳ استان کشور در شهرستان رشت خبر داد.

به گزارش مجله خبری تپور؛ ولی جهانی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری نمایشگاه سراسری صنایع دستی در گیلان اظهار کرد: در نوروز امسال شاهد برپایی نمایشگاه سراسری صنایع دستی در گیلان با حضور نمایندگان ۲۳ استان کشور در باغ محتشم رشت بازگشایی می‌شود.

به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان زنجان، گلستان، اردبیل، مرکزی، خراسان شمالی، فارس، خراسان رضوی، مازندران، همدان، البرز، خراسان جنوبی، چهارمحال بختیاری، تهران، اصفهان، قزوین، ایلام، کرمانشاه، سمنان، یزد، آذربایجان شرقی، قم، کردستان، سیستان و بلوچستان، استان‌های میهمان در جشنواره صنایع‌دستی سراسری استان گیلان هستند.

وی با اشاره رشته‌های حاضر در نمایشگاه صنایع دستی نوروزی در گیلان بیان کرد: این نمایشگاه در رشته‌های سراجی سنتی، ملیله دوزی، نساجی، گلیم بافی، لباس محلی، خاتم کاری، سنگتراشی، سفالگری و سرامیک، صنایع چوبی، گیوه بافی و رودوزی های سنتی برگزار می شود.

همچنین جهانی گفته ۱۷ شهرستان گیلان با تولیداتی در رشته‌های سفال سنتی، مروارید بافی، لباس محلی، حصیر‌بافی، خراطی، چادرشب بافی، رشتی دوزی در این نمایشگاه حضور دارند.

وی با اشاره به سیاست‌ها و اولویت‌های تعیین شده از سوی ادار‌ه‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان تصریح کرد: پس از ثبت جهانی قاسم‌آباد رودسر با محوریت چادر شب‌بافی، برندسازی در سطح ملی با هدف رونق صنایع‌دستی در منطقه بیش از همیشه مورد اهتمام قرار گرفت و پس از معرفی “فشتکه خمام” با عنوان روستای ملی حصیربافی، شهر رشت نیز به‌عنوان شهر ملی رشتی دوزی و چهار روستای گیلان روستای ملی اعلام شد.

گفتنی است رشتی دوزی (قلاب دوزی رشت) یکی از رودوزی‌های سنتی ایران و از صنایع‌دستی گیلان است که در فهرست آثار ملی ایران – میراث فرهنگی ناملموس (معنوی) – به ثبت رسیده‌است؛ در این کار زمینه پارچه به وسیله نخ‌های ابریشمین رنگین به گونه‌ای بسیار زیبا و چشم نواز تزئین می‌شود.

انتهای پیام/۱۳۰۱