رونمایی از ۷۰ عنوان کتاب دفاع مقدس در گیلان

مدیرکل حفظ آثار گیلان، رونمایی از ۴۰ عنوان کتاب معارف دفاع مقدس و ۳۰ عنوان کتاب صوتی تاریخ شفاهی و برگزاری همایش «روحانیت در دفاع مقدس» را از برنامه های هفته دفاع مقدس دانست.

به گزارش مجله خبری تپـــــور از رشت، حسن حبیبی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران، با اشاره به فرارسیدن چهل و دومین هفته دفاع مقدس، اظهار کرد: هفته دفاع مقدس یک فرصت طلایی برای تکریم و تجلیل از حماسه آفرینانی است که با ایستادگی و مقاومت خود امنیت و آسایش و عزت و اقتدار امروز کشور را به ارمغان آوردند.

وی دفاع مقدس را یکی از زیباترین و جامع ترین جلوه های رشادت و همبستگی ملی دانست و افزود: گیلانی های عزیز با بیش از ۱۰۰ هزار رزمنده نقش ویژه ای در دوران دفاع مقدس ایفا کردند؛ این در حالی است که فاصله هزار کیلومتری تا جبهه ها داشتیم.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گیلان با بیان اینکه ۲۰ درصد جمعیت جوان و فعال آن روز استان در جبهه ها حضور میدانی داشتند، گفت: هشت هزار شهید و ۲۲ هزار جانباز و ۲۷۰۰ آزاده تقدیم اسلام و انقلاب کردیم و ۲۲ شهید مدافع حرم داریم.

حبیبی با اشاره به عظمت دفاع مقدس، ادامه داد: هشت سال دفاع مقدس تنها شکست یک دشمن متکی به قدرت های منطقه ای و بین المللی نبود، بلکه یک تفکر و منطق جدید در دنیا با اتکا به اسلام و وحدت مسلمانان شکل گرفت و امروز شاهد ثمره حماسه دفاع مقدس در منطقه غرب آسیا هستیم.

وی با اشاره به شکل گیری گروه های مردمی مقاومت و حزب الله با نگاه به تعالیم هستی بخش اسلام و آموزه های دفاع مقدس، عنوان کرد: ملت های مسلمان و آزادی خواهان در سراسر دنیا با الگوگیری از قیام و مجاهدت ملت ایران در دوران دفاع مقدس در مبارزه با نظام سلطه ایستادگی می کنند.

مدیرکل حفظ آثار گیلان «ما مقاوم هستیم» را شعار هفته دفاع مقدس امسال دانست و خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های مهم و شاخص هفته دفاع مقدس تجلیل از پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس و جبهه مقاومت است که همزمان با سراسر کشور در استان گیلان برگزار می شود.

وی با بیان اینکه مراسم تجلیل از پیشکسوتان استان گیلان ۳۰ شهریور در سالن شهدای ناجای رشت و با حضور استاندار و نماینده ولی فقیه در استان برگزار می شود، گفت: این مراسم معنوی با سخنرانی رهبر معظم انقلاب همراه خواهد بود.

حبیبی از برگزاری مراسم تجلیل از پیشکسوتان در سطح بخش ها و روستاها خبر داد و عنوان کرد: امسال مستند رزمندگان روستایی گیلان تهیه و رونمایی می شود.

مدیرکل حفظ آثار گیلان با بیان اینکه بیش از ۴۰۰۰ فعالیت و ویژه برنامه در هفته دفاع مقدس امسال برگزار می شود، خاطرنشان کرد: با همکاری سپاه قدس استان گیلان رزمایش سرکشی از خانواده های معظم شهدا در قالب پایگاه های مقاومت بسیج محلات برگزار می شود؛ استان گیلان بالغ بر ۲۵۰۰ پایگاه مقاومت بسیج محلات دارد و لذا هر پایگاه حداقل یک فعالیت شاخص را اجرا می کند.

وی با اشاره به برگزاری رژه نیروهای مسلح استان با حضور مدیران و فرماندهان ارشد و افتتاح نمایشگاه دفاع مقدس همراه با نمایش تجهیزات سبک نیروهای مسلح در میدان شهدای ذهاب رشت همزمان با ۳۱ شهریور، اضافه کرد: برگزاری یادواره های شهدای اقشار و محلات از جمله برنامه های شاخص استان خواهد بود.

حبیبی از برگزاری همایش «سنگرسازان بی سنگر» در لنگرود همزمان با چهارم مهر خبر داد و بیان کرد: در دوران دفاع مقدس شاهد اتحاد و انسجام همه اقشار و اصناف و آحاد مردم بودیم و لذا باید به گفتمان سازی دفاع مقدس مردم پایه بپردازیم.

وی همچنین از برگزاری محافل انس با قرآن و خاطره گویی رزمندگان دفاع مقدس خبر داد و تصریح کرد: افتتاح یادمان شهدای گمنام دانشگاه فنی و حرفه ای چمران، رونمایی از ۴۰ عنوان کتاب معارف دفاع مقدس و ۳۰ عنوان کتاب صوتی تاریخ شفاهی و برگزاری همایش «روحانیت در دفاع مقدس» از دیگر برنامه های این هفته است.

مدیرکل حفظ آثار گیلان با بیان اینکه میزبان اختتامیه هشتمین کنگره ادبیات پایداری با همکاری دانشگاه های گیلان خواهیم بود، متذکر شد: از پوستر جشنواره سرود ملی به میزبانی گیلان در دهه فجر امسال نیز رونمایی می شود.

وی اجرای تئاتر خیابانی، پخش ویژه برنامه هفت قسمتی «سروقامتان» از شبکه باران، برگزاری نشست های بصیرتی و تبیینی و کرسی های آزاداندیشی، نواخته شدن زنگ ایثار و مقاومت همزمان با بازگشایی مدارس و دانشگاه ها و برگزاری اختتامیه کارگاه های داستان نویسی و تاریخ شفاهی دفاع مقدس را از دیگر برنامه ها دانست و گفت: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس از طرح های علمی و پژوهشی و پایان نامه های ارشد و دکترا در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت حمایت می کند. همچنین امکان استفاده از کسری خدمت در سایر حوزه های فنی و مهندسی و علوم کامپیوتر و انسانی و سیاسی در قالب تولید فیلم و موسیقی و معماری و سیاه قلم و اپلیکیشن و نقاشی دیجیتال و تدوین کتاب و ترجمه روسی و انگلیسی و طراحی یادمان شهدا و… وجود دارد.

حبیبی از برگزاری مراسم تجلیل از هنرمندان حوزه معارف دفاع مقدس و برگزاری همایش خاطره گویی رزمندگان در سطح روستاها خبر داد و اظهار کرد: مستند کمک های ۱۵۱۳ کامیونی مردم گیلان در پشتیبانی از جبهه ها رونمایی می شود. همچنین نخستین فصلنامه ادبیات و انقلاب اسلامی را با همکاری دانشگاه گیلان و با امتیاز وزارت علوم و مجوز وزارت ارشاد و درجه بندی علمی و پژوهشی منتشر خواهیم کرد.

وی با تاکید بر ضرورت احداث موزه دفاع مقدس استان گیلان برای ثبت و ضبط رشادت های این مردم حماسه ساز، خاطرنشان کرد: خوشبختانه گام های خوبی برای این پروژه فرهنگی برداشته شده و در دهه فجر امسال فاز اول را شامل ساختمان اداری و کتابخانه و مرکز اسناد و محوطه سازی ۳۰۰۰ مترمربعی افتتاح می کنیم و سال آینده فاز دوم شامل آمفی تئاتر چندمنظوره و پارکینگ به بهره برداری خواهد رسید.

انتهای پیام/۱۳۰۳