نخستین هیات تجاری با پرواز مستقیم رشت به آستراخان سفر می‌کنند

رییس اتاق بازرگانی با اشاره به زمان پرواز مستقیم رشت - آستراخان روسیه، گیلان گفت: این پرواز یکشنبه نهم مرداد ماه رسما طی مراسمی در فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت انجام خواهد شد.

به گزارش مچله خبری تپــــور از رشت، گیلان و آستراخان روسیه با داشتن اشتراکات اقتصادی به عنوان دو قطب راهبردی تجارت، بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه شمرده می‌شوند.

در این بین زیرساخت‌های تجاری و لجستیکی می‌تواند به توسعه و تسهیل تجارت این دو کشور که دامنه روابط سیاسی و اقتصادی‌شان روز به روز در حال گسترش است کمک شایانی می‌کند، به همین منظور به همت اتاق بازرگانی گیلان نخستین سفر هیات تجاری نهم مرداد ماه با برپایی طی یک مراسم افتتاح، با پرواز مستقیم رشت – آستراخان، فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت را به مقصد فرودگاه آستراخان روسیه ترک خواهند کرد.

اهمیت و جایگاه اقتصادی منطقه آستراخان برای جمهوری اسلامی آنچنان مورد توجه است که مسؤولان و کارشناسان از آن به عنوان قطب راهبردی در حوزه حمل و نقل و تامین کالاهای اساسی کشور سخن به میان می‌آورند، این منطقه یکی از مهمترین مسیرهای تجارت درایی برای ایران است.

در واقع منطقه آستراخان بخشی از ناحیه جنوب روسیه و وابسته به منطقه اقتصادی ولگا است که واقع شدن این منظقه در مسیر تجارت و کریدورهای حمل و نقلی بستر مناسبی  را جهت توسعه زیرساخت‌های حمل و مقل منطقه از جمله ایران بوجود آورده است.

این  استان با مساحت ۴۹ هزار کیلومتر مربع  در فاصله ۶۵ کیلومتری از دریای کاسپین قرار دارد، در ایران بخش بزرگی از صادرات و واردات به روسیه از راه بندرانزلی و آستارا و بندر امیرآباد در استان‌های شمالی (گیلان و مازندران) و از طریق آستراخان انجام می‌شود.

استان آستراخان  از طریق ولگا و دریای کاسپین  به ایران و به وسیله خطوط ریلی و جاده‌ای به کشورهای جمهوری آذربایجان، قزاقستان  مرتبط است.

رییس اتاق بازرگانی گیلان با اشاره به داشتن ظرفیت‌های اقتصادی کم نظیر در استان گیلان اظهار کرد: منطقه آزاد انزلی، بندر کاسپین، لنگرگاه قدیمی و مجهز بندر انزلی و با داشتن امکانات لجستیکی و دیگر زیر ساخت‌های حمل و نقلی، ترانزیتی و با داشتن اسکله‌های تجاری در بنادر استان، منطقه ویژه اقتصادی در بندر آستارا، کشتیرانی دریای خزر، گمرک، پایانه، فرودگاه بین‌المللی به عنوان استانی مستعد در حوزه‌های مختلف اقتصادی و تجاری است.

هادی تیز هوش تابان با بیان اینکه گیلان با برخورداری از حمل و نقل ترکیبی استانی مستعد برای تجارت ایران است، گفت: این استان به عنوان قطب کشاورزی کشور و نقش آن در صنعت سلولزی و فولاد به عنوان قطب این صنایع در کشور و همچنین با استقرار کارخانجات صنایع غذایی، قطعات خودرو و سایر بخش‌های صنعتی یکی از تاثیر گذار‌ترین استان‌های کشور در تجارت با روسیه است.

وی به نقش صادرات و ترانزیت کالا خصوصا محصولات کشاورزی به بازار روسیه پرداخت و تصریح کرد: روسیه یکی از بازارهای مهم صادرات محصولات کشاورزی ایران است و قطعا با نگاهی که حاکمیت به توسعه زیرساخت‌های تجاری گیلان دارد، ضمن اینکه افق روشنی از توسعه تجارت میان ایران و روسیه وجود دارد، گیلان هم با رشد قابل توجه در بخش امکانات و زیرساخت‌های تجاری روبرو خواهد شد.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه به نخستین پرواز مستقیم رشت – آستراخان در روز یکشنبه نهم مرادماه اشاره کرد و افزود: این پرواز گامی در جهت توسعه و تسهیل تجارت است که در این سفر هیات تجاری ضمن آشنایی با امکانات و زیرساخت‌های تجاری، اقتصادی و بندری آستراخان روسیه از منطقه ویژه اقتصادی و بندر سالیانکا که سهام‌دار اصلی آن کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است و توسط کشتیرانی دریای خزر اداره می‌شود بازدید خواهند کرد.

به گفته وی، اعضای هیات با طرف روسی دیدار خواهند کرد، ضمن اینکه در این سفر با معاون هیات دولت آستراخان، وزیر روابط بین الملل آستراخان  و سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آستراخان دیدار خواهد شد.

رییس اتاق بازرگانی گیلان به پیگیری اتاق بازرگانی گیلان برای راه اندازی پرواز مستقیم رشت – آستراخان پرداخت و تصریح کرد: خوشبختانه دولت به زیر ساخت‌های تجاری در استان نگاه حمایتی دارد و کشور روسیه نیز یکی از کشورهای راهبردی برای تجارت ایران شمرده می‌شود و امیدواریم با حمایت‌هایی که از سوی دولت شاهد آن هستیم بتوانیم در توسعه تجارت و تلاشی که امروز بخش خصوصی کشور در تولید و تجارت با خود به همراه دارد، سهم بیشتری از دسترسی به بازارهای هدف را به همراه داشته باشیم.

به گفته تیزهوش تابان، شرکت مجری این پرواز که برنامه دارد هفتگی این پروازها را از رشت به آستراخان و بلعکس انجام دهد، در بخش سفرهای گردشگری بین این دو استان نیز فعالیت خواهد کرد.

گفتنی است بر اساس اطلاعات سازمان فدرال آمار در استان آستراخان در این استان ۱۷۴ شرکت تاسیس شده توسط شخصیت‌های حقیقی و حقوقی ایران اداره می‌شوند.

انتهای پیام/۱۳۰۳