۱۱ هزارتن بادام زمینی در استان گیلان برداشت می‌شود

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به برداشت بیش ۱۱ هزار تن بادام زمینی در این استان گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال ۱۱ هزار و ۵۰۰ تن بادام زمینی به ارزش ریالی ۶۰۰ میلیارد تومان در گیلان برداشت شود.

به گزارش مجله خبری تپــــور از رشت، ابراهیم اکبرزاده امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بادام کشت شده در استان گیلان یکی از با کیفیت‌ترین بادام‌ها در کشور است، اظهار کرد: استان گیلان  به دلیل وجود خاکی حاصلخیز و آب و هوایی مناسب دارای ظرفیت خوبی به لحاظ کشت محصولات مختلف کشاورزی از جمله بادام است.

وی گیلان را یکی از قطب‌های تولید بادام زمینی در کشور معرفی کرد و افزود: استان گیلان  با داشتن بیش از سه هزار هکتار اراضی بادام زمینی یکی از قطب‌های کشور در این حوزه است.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به برداشت بیش  ۱۱ هزار تن بادام زمینی در این استان گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال ۱۱ هزار و ۵۰۰ تن بادام زمینی به ارزش ریالی ۶۰۰ میلیارد تومان در استان گیلان  برداشت شود.

اکبرزاده با تأکید بر لزوم توجه به کشت بادام زمینی در تمامی شهرستان‌های گیلان بیان کرد: بر اساس آمار بیش از پنج  هزار نفر در زمینه کشت بادام زمینی در استان گیلان  فعالیت داشته و شهرستان آستانه‌اشرفیه به دلیل همسایگی با رودخانه سفیدرود قطب تولید بادام زمینی در گیلان است.

وی از آغاز برداشت بادام زمینی از باغات گیلان خبر داد و افزود:شهرستان‌های رشت، تالش، رودبار و بندر انزلی نیز به کشت بادام مشغول بوده و انتظار داریم این روند در دیگر شهرستان‌ها هم ادامه داشته باشد.

به گفته مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان هم اکنون هشت کارخانه و ۲۵۰ کارگاه سنتی در زمینه فرآوری بادام زمینی در استان و در حوزه فرآوری محصول بادام زمینی فعال هستند.

انتهای پیام/1303