۱۴ بنای مجموعه تاریخی شیلات بندر کیاشهر ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان با اشاره به ثبت ملی بناهای مجموعه تاریخی شیلات بندر کیاشهر گفت: در این مجموعه ۲۴ بنا وجود دارد که ۱۴ بنای آن در فهرست آثار ملی ثبت شده و مابقی هم در مرحله ثبت ملی قرار دارند.

به گزارش مجله خبری تپــــور از بندر کیاشهر، ولی جهانی امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بندر کیاشهر به لحاظ تاریخی یکی از نقاط مهم در استان گیلان است، اظهار کرد: شیلات در بندر کیاشهر دارای ظرفیت تاریخی  بسیار خوبی است که اگر به آن توجه شود می‌توان از آن در راستای توسعه این منطقه استفاده کرد.

وی با اشاره به جایگاه مهم و بسیار خوب شیلات بندرکیاشهر به لحاظ جذب توریست گفت: مجموعه تاریخی شیلات بندر کیاشهر در زمینی به وسعت تقریبی هشت هکتار در مرکز شهر ساحلی کیاشهر واقع شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان با اشاره به ثبت ملی بناهای مجموعه تاریخی شیلات بندر کیاشهر افزود: در این مجموعه ۲۴ بنا وجود دارد که ۱۴ بنای آن در فهرست آثار ملی ثبت شده و مابقی هم در مرحله ثبت ملی قرار دارند.

جهانی قدمت بناهای موزه تاریخی شیلات  بندر کیاشهر را بیش از ۱۰۰ سال دانست و بیان کرد: قدمت بناها مر بوس به دوره قاجار یه ( ۱۵۰ سال) توسط خانواده لیازانف روس ساخته شده است بناها دارای معماری روسی هستند.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان از سه سال گذشته علاوه بر علف تراشی مجموعه و تخریب و برداشتن بناهای الحاقی، بناهای چون ساختمان لیازانف، ساختمان دوطبقه اداری مالی، ساختمان سریشم سازی را مرمت شدند.

جهانی با اشاره به بازگشایی موزه شیلات کیاشهر به مدت سه روز برای علاقه‌مندان گفت: با هماهنگی بعمل آمده با مدیر کل محترم ماهیان خاویاری گیلان مجموعه تاریخی شیلات کیاشهر از مورخ ۲۸ اردیبهشت تا سوم خردادماه سال جاری به‌صورت رایگان برای بازدید عموم مردم باز است.

انتهای پیام/1303