شخم زمستانه در ۶۵ درصد از شالیزار‌های گیلان آغاز شد

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه ۶۵ درصد مزارع استان شرایط انجام شخم زمستانه را دارند،گفت: اگر کشاورزان با انجام شخم زمستانه پاک‌تراشی حاشیه مزارع را داشته باشند این امر در کاهش جمعیت زمستان‌گذران آفت و کرم‌ها بسیار تاثیرگذار است؛ البته انجام شخم زمستانه را بیشتر در اراضی دارای آب سطحی توصیه می‌کنیم.

به گزارش مجله خبری تپــــور، معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان عصر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه ۶۵ درصد از شالیزار‌های گیلان قابلیت شخم زمستانه را دارند، اظهار کرد: با توجه به آغاز بارندگی‌های زمستانی بهتر است کشاورزان از آب‌های سطحی استفاده کرده و شالیزارهایشان را شخم بزنند.

وی با اشاره به اینکه شخم زمستانه اولین عملیات در فصل کشت و کار و زراعت برنج است، بیان کرد: شخم زمین در زمستان فواید بسیار زیادی دارد از جمله دفع آفات، نابودی کم ساقه خوار برنج، امکان بکارگیری کود‌های فسفاته و پتاسه و کاهش هزینه‌های کشاورز است.

موسوی با بیان اینکه ۶۵ درصد مزارع استان شرایط انجام شخم زمستانه را دارند، تصریح کرد: اگر کشاورزان با انجام شخم زمستانه پاک‌تراشی حاشیه مزارع را داشته باشند این امر در کاهش جمعیت زمستان‌گذران آفت و کرم‌ها بسیار تاثیرگذار است؛ البته انجام شخم زمستانه را بیشتر در اراضی دارای آب سطحی توصیه می‌کنیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان با تاکید به اینکه مزرعه باید شرایطی داشته باشد که پس از انجام شخم زمستانه آب را درون خود نگه دارد، بیان کرد مزارعی که به شدت و سریع خشک می‌شوند برای انجام شخم زمستانه مناسب نیستند و شخم زمستانه در این مزارع توصیه نمی‌شود.

به گزارش تپور، گیلان ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار و ۳۰۰ هزار شالیکار دارد.

انتهای پیام/1303