تقدیم لایحه دو هزار میلیاردی بودجه ۱۴۰۱ شهرداری رشت به شورای شهر

شهردار رشت با حضور در صحن علنی شورا ضمن ارائه توضیحاتی لایحه بودجه ۱۴۰۱ را با مبلغ دو هزار میلیارد تومان تقدیم شورا کرد.

به گزارش مجله خبری تَپور؛ سید امیرحسین علوی شهردار رشت در این جلسه با تقدیم لایحه دو هزارمیلیاردی بودجه ۱۴۰۱ به شورا اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های اصلی مجموعه مدیریت شهری رشت عدم برنامه راهبردی مصوب است.

شهردار رشت با بیان اینکه موضوعاتی مانند دریافت وام که جزو درآمدهای پیش‌بینی‌شده محسوب می‌شود، افزود: می‌بایست تحقق یابد تا امکانات لجستیکی که از نیازهای شهر و شهرداری است، تأمین شوند. همچنین برخی از معوقات شهرداری مانند ردیف‌های ارزش‌افزوده نیز با همکاری سازمان امور مالیاتی و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور رشد قابل‌توجهی داشته است.

سید امیرحسین علوی با اشاره به تحقق درآمد مناطق پنج‌گانه شهرداری بیان کرد: آمارهای موجود بیانگر این است که شهرداری رشت، هرروز به تحقق بودجه نزدیک‌تر می‌شود و تلاش بر این است تا بودجه هزار و دویست و 50 میلیاردی سال ۱۴۰۰ محقق شود.

شهردار رشت به عمده درآمدهای شهرداری ازجمله مالیات بر ارزش‌افزوده، عوارض و تخلفات ساختمانی، فروش اموال و املاک و دریافت وام اشاره کرد و افزود: علاوه بر لایحه بودجه ۲ هزارمیلیاردی، ۲۰۰ میلیارد دیگر نیز به‌صورت ضابطه تقدیم شورای اسلامی شهر رشت می‌شود که برای مازاد دریافت منابع اعتباری مانند وام یا اوراق مشارکت و پروژه‌های زیرساختی همانند بازگشایی مسیر و پروژه‌هایی که موجب تولید ثروت می‌شوند، صرف خواهد شد.

علوی تصریح کرد: با توجه به مشکلات مربوط به نیروهای حجمی و شرکتی، تلاش کردیم هزینه‌های مربوط به حقوق و دستمزد نیروهای رفت‌وروب و فضای سبز، ساماندهی و افزایش یابد. به‌طوری‌که هزینه رفت‌وروب و پیشگیری از تخلفات، از ۱۲۴ میلیارد تومان در سال گذشته به ۱۸۴ میلیارد تومان افزایش یافت. همچنین هزینه جاری فضای سبز از ۳۸ میلیارد تومان به ۶۰ میلیارد برای سال آینده پیش‌بینی‌شده است.

شهردار رشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هزینه‌های جاری ازجمله دستمزد، بیمه، رفاهیات کارکنان که با رشد ۱۹ درصدی پیش‌بینی‌شده است، گفت: بخشی از پروژه‌هایی که قابلیت اجرا دارند و مربوط به نگهداشت شهر می‌شوند به سمت شهرداری‌های مناطق هدایت‌شده‌اند و انجام پروژه‌های کلان‌ نیز به حوزه معاونت‌ها ارجاع داده خواهند شد.

علوی بیان کرد: ۸۵ درصد پروژه‌ها مستمر و ۱۵ درصد نیز در زمره پروژه‌های جدید شهرداری رشت قرار دارند. این در حالی است که جهت اجرای آسفالت سطح شهر ۱۰۶ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است و همچنین برای پروژه‌های سرمایه‌گذاری مانند پروژه پارک ۱۴ هکتاری پشت بیمارستان قائم و دیگر پروژه‌های خرد مانند ایستگاه اتوبوس برای سال آینده ۱۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

شهردار رشت در ادامه با اشاره به برای بهسازی منطقه سراوان نیز ردیف اعتباری در نظر گرفته شده است، گفت: منتظر جذب اعتبارات دولتی هستیم. ضمن اینکه ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای ساماندهی ورودی‌های شهر و حدود ۱۱۰ درصد افزایش نیز برای آسفالت مناطق در نظر گرفته شده است.

علوی افزود: جهت هوشمند سازی و مرمت ساختمان‌های تاریخی نیز اعتباراتی در نظر گرفته شده است و به‌زودی برای مرمت و رطوبت‌گیری ساختمان‌ها و سقف ساختمان ساعت فراخوان داده خواهد شد؛ ضمن اینکه برای زیباسازی سطح شهر نیز مبلغ قابل‌توجهی در بودجه سال آینده پیش‌بینی‌شده است.

شهردار رشت در پایان تعیین تکلیف تالاب عینک را از مسئولان خواستار شد و گفت: شورا به‌عنوان‌ نماینده مردم و شهرداری به‌عنوان حافظ منافع مردم باید در حوزه ایجاد زیرساخت‌های گردشگری شهر ورود کند و اختیارات لازم به مجموعه مدیریت شهری رشت داده شود تا بتواند موتور محرک توسعه گردشگری را به حرکت درآورد.

انتهای پیام/1301