پدیده تکدی‌گری زیبنده نظام اسلامی نیست

سرپرست فرمانداری رشت با بیان اینکه طرح‌های ضربتی مقابله با متکدیان راهکار اطمینان بخشی برای رفع این معضل اجتماعی نیست، گفت: با رفع مشکلات دریافت هزینه درمان معتادین و متکدیان توسط بیمارستان ها و مراکز درمانی، در کیفیت ارایه خدمات درمانی و بازپروری بیمارستان ها جهش قابل توجهی خواهیم داشت.

به گزارش مجله خبری تپـــور، حمیدرضا امام‌پناهی عصر دیروز در جلسه کارگروه ساماندهی متکدیان شهرستان رشت که با حضور مدیر کل بهزیستی استان برگزار شد، با اشاره به لزوم سالم سازی محیط زندگی شهری و آگاه سازی عمومی در خصوص چگونگی نگرش مردم به پدیده تکدی گری، اظهار کرد: برخی به طمع کار بدون زحمت و با سوء استفاده از احساسات و عواطف مردم به پدیده ناهنجار تکدی گری روی می آورند.

سرپرست فرمانداری رشت با تاکید بر اهمیت مقابله فرهنگی با پدیده زشت تکدی گری، گفت: شناسایی نیازمندان واقعی جامعه از متکدیان سازماندهی شده و حرفه ای توسط دستگاه های زیربط باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه طرح‌های ضربتی مقابله با متکدیان راهکار اطمینان بخشی برای رفع این معضل اجتماعی نیست، بیان کرد: در جهت ریشه کنی این پدیده شوم؛ تغییر نگرش عمومی، بهبود ساختار اقتصادی خانواده ها و اصلاح ساختار حمایتی تامین اجتماعی و دستگاه های متولی از اهمیت بالایی برخوردار است.

امام‌پناهی با تاکید بر اینکه می توان با اجرای صحیح و درست مصوبات قانونی برخورد مناسبی با معضلات اجتماعی داشت، تصریح کرد: بر اساس قانون مصوب شورای عالی اداری در خصوص ساماندهی متکدیان، وظایفی برای دستگاه ها تعریف شده که باید با هم افزایی و همکاری با یکدیگر و استفاده از ظرفیت های مصوب قانونی، در راه پیشگیری موثر از تکدی گری حرفه‌ای گام برداشت.

سرپرست فرمانداری رشت با بیان اینکه توانمندسازی نیازمندان واقعی در جامعه باید در دستور کار قرار گیرد، گفت: لزوم وحدت رویه در روش های برخورد با متکدیان حرفه ای و اجرای طرح های حمایتی از نیازمندان واقعی در سازمان‌های مسئول و نهادهای خیریه مربوط؛ بر رفع هماهنگ موانع اجرای طرح مبارزه با تکدی گری باید مدنظر سازمان‌های ذیربط باشد.

وی با با تاکید بر ضرورت توانمندسازی نیازمندان واقعی، خاطر نشان کرد: با مساعدت اداره کار، سازمان فنی و حرفه ای و کمیته امداد در جهت ارایه آموزش های لازم فنی و حرفه ای و معرفی به مراکز کاریابی آن دسته از نیازمندانی که به دلیل مشکلات اقتصادی به تکدی گری روی آورده اند، اقدام خواهد شد.

امام‌پناهی با بیان این که عده ای تعمدا با سازماندهی متکدیان حرفه ای و استفاده از روش های گوناگون در برانگیختن احساسات انسان دوستانه مردم و به قصد زیر سوال بردن عدالت و توان مدیریتی نظام به گسترش تکدی گری در جامعه دامن میزنند، گفت: تکدی گری جدای از مسائل اجتماعی و تبعات امنیتی که برای جامعه به بار می آورد از بعد سیاسی نیز شایسته نظام اسلامی نیست.

نماینده عالی دولت در مرکز استان با اشاره به ناکافی بودن فضای گرم خانه موجود در شهرستان رشت، بیان کرد: تسریع دستگاه‌های ذیربط در اختصاص بودجه لازم برای ساخت مجتمع مناسب نگهداری و ساماندهی بی‌خانمانان و متکدیان نیازمند در سطح مرکز استان بدون اتلاف وقت عمل کنند.

وی با تاکید بر ضرورت استقرار کادر پزشکی در سامانکده نگهداری از افراد بی خانمان، گفت: با رفع مشکلات دریافت هزینه درمان معتادین و متکدیان توسط بیمارستان ها و مراکز درمانی، در کیفیت ارایه خدمات درمانی و بازپروری بیمارستان ها جهش قابل توجهی خواهیم داشت.

امام‌پناهی با اشاره به جمع آوری و اسکان ۲۵ نفر در بارش برف اخیر در گرم خانه سامانکده، بیان کرد: در سه ماهه اخیر سال جاری تعداد ۱۰۶ نفر از افراد جمع آوری شده با بررسی اسناد هویتی تحویل خانواده ها شده و ۸ نفر از سالمندان سامانکده نیز به مراکز آسایشگاهی معرفی شدند.

 

انتهای پیام/۱۳۰۳