در ۸ ماهه نخست امسال ۸۰۰ کیلوگرم خاویار در گیلان تولید شد

مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به افزایش 26 درصدی صید ماهی در گیلان، گفت: بیشتر سبد صید صیادان پره دو گونه ماهی سفید و کفال بوده که این مقدار صید برای ماهی سفید 44 درصد، ماهی کفال 53 درصد و 3 درصد مربوط به سایر آبزیان دریای خزر بوده است.

به گزارش مجله خبری تپـــور، عظیم مدبری شامگاه یکشنبه در جمع خبرنگاران، درباره اقدامات شیلات استان گیلان برای حمایت از افزایش تولید در واحد سطح، اظهار کرد: اداره‌کل شیلات در راستای تحقق افزایش تولید در واحد سطح اقدام به ارائه تسهیلات سرمایه در گردش متناسب با ظرفیت تولیدی می‌کند.

مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به امکان دریافت تسهیلات توسط مدیران پرورش ماهیان گرمابی، بیان کرد: مدیران و بهره‌برداران پرورش ماهیان گرمابی می‌توانند با مراجعه به ادارات شیلات شهرستان‌ها و ثبت نام در سامانه مربوط و ثبت درخواست، نسبت به دریافت تسهیلات سرمایه در گردش متناسب با ظرفیت تولیدی خود اقدام کنند.

وی با اشاره به امکان تأمین و اختصاص نهاده‌های اولیه به فعالان حوزه آبزی‌پروری در راستای افزایش تولید در واحد سطح، بیان کرد: در همین رابطه امسال به مقدار حدود ۴ هزار و ۵۰۰ تن نهاده‌های اولیه مورد نیاز برای متقاضیان ارائه شد.

مدبری با بیان اینکه این نهاده‌های اولیه شامل موادی از قبیل سویا، ذرت و جو بود، بیان کرد: نهاده‌های مذکور جهت تهیه خوراک ماهی از محل ارز ترجیحی و یارانه‌ای در اختیار تشکل‌های آبزی‌پروری و کارخانجات تولید خوراک ماهی قرار گرفت.

مدیرکل شیلات گیلان با تاکید بر اختصاص ردیف‌های اعتباری برای اخذ تسهیلات در راستای اجرای طرح‌های مربوط به افزایش سطح تولید، گفت: جهت افزایش تولید در واحد سطح مزارع آبزی‌پروری با هدف ارتقای بهره‌وری تولید علاقمندان می‌توانند از این تسهیلات بهره‌گیری کنند.

وی با بیان اینکه کلیه متقاضیان علاقمند به اجرای طرح تجهیز و مکانیزاسیون می‌توانند پس از اخذ مجوز از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان از ردیف‌های اعتباری مربوطه نسبت به اخذ تسهیلات اقدام کنند، تصریح کرد: در ۸ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ میزان ۸۰۰ کیلوگرم خاویار در استان تولید شد که این میزان تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

مدبری با اشاره به افزایش ۲۶ درصدی صید ماهی در گیلان، گفت: بیشتر سبد صید صیادان پره دو گونه ماهی سفید و کفال بوده که این مقدار صید برای ماهی سفید ۴۴ درصد، ماهی کفال ۵۳ درصد و ۳ درصد مربوط به سایر آبزیان دریای خزر بوده است.

وی با بیان اینکه علت اصلی افزایش میزان صید ماهی نسبت به سال گذشته در استان گیلان افزایش تلاش صیادی به عبارتی افزایش ۲۷ درصدی تعداد پره‌کشی در استان بوده است، بیان کرد: ارزش فروش ناخالص این مقدار صید ۷۸۰ میلیارد ریال است.

 

انتهای پیام/۱۳۰۳