۲۰۰۰ هکتار از باغات رهاشده چای به چرخه تولید بازمی‌گردد

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به بازگشت 2 هزار هکتار از باغات چای رها شده به چرخه تولید تا پایان امسال، گفت: پیش‌بینی ما این است که تا پایان امسال عملیات اصلاح، بهزراعی و در نهایت احیا برای 2 هزار هکتار از باغات چای انجام گیرد.

به گزارش مجله خبری تپـــور، حبیب جهانساز در نشست خبری صبح امروز، درباره آخرین اقدامات سازمان چای در راستای اجرای برنامه احیای باغات چای، اظهار کرد: سازمان چای در حال حاضر اصلاح و به‌زراعی باغات چای و بهسازی کارخانجات را در دستور کار قرار داده است.

رئیس با اشاره به ارائه تسهیلات ارزان قیمت به چای‌کاران، گفت: در نیمه دوم سال برای عملیات به‌زراعی باغات، انواع هرس‌ها، توسعه مکانیزاسیون و تأمین منابع سرمایه در گردش چایکاران، تسهیلات ارزان قیمتی پیش‌بینی شد و برای سرمایه در گردش تاکنون 40.2 میلیارد تومان پرداخت شده است.

جهانساز با بیان اینکه برای بهسازی باغات، اصلاح و انواع هرس‌ها و ماشین‌آلات تاکنون 13 میلیارد و 700 میلیون تومان پرداخت شده است، بیان کرد: در مجموع 53.9 میلیارد تومان تسهیلات برای انجام اقدامات مذکور به چایکاران پرداخت شد.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به بازگشت 2 هزار هکتار از باغات چای رها شده به چرخه تولید تا پایان امسال، گفت: پیش‌بینی ما این است که تا پایان امسال عملیات اصلاح، بهزراعی و در نهایت احیا برای 2 هزار هکتار از باغات چای انجام گیرد.

وی با اشاره به پیگیری‌های سازمان چای برای اختصاص ردیف ویژه برای صنعت چای در لایحه بودجه 1401، بیان کرد: برای اختصاص ردیف اعتباری ویژه برای صنعت چای مبالغی در لایحه بودجه 1401 پیش‌بینی شده و سازمان چای و نمایندگان گیلان در مجلس پیگیر این امر هستند.

جهانساز با بیان اینکه مبلغ پیشنهادی دولت برای خرید تضمینی و ارائه تسهیلات به چایکاران در لایحه سال آینده مناسب است، تصریح کرد: در لایحه بودجه سال 1401 به اندازه کافی مبالغی را برای خرید تضمینی برگ سبز چای در سال آینده پیش‌بینی کرده‌اند.

رئیس سازمان چای کشور در پاسخ به سوال آخرین پیگیری‌ها برای تعیین تکلیف استخدام 400 ناظر چای، گفت: جذب 400 ناظر چای نیازمند قوانین جدید بوده و سازمان چای هر ساله پیگیر جذب این ناظران چای است اما باید برای آنان‌ یک ثبت سازمانی در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به فعالیت ناظران چای در قالب قرارداد موقت و لزوم تعیین تکلیف این نیروها در قالب استخدام در سازمان، بیان کرد: تلاش ما بر این است که پس از طی مراحل اخذ مجوز برای استخدام ناظران چای از همین 400 نیرو بهره‌گیری کنیم.

جهانساز در مورد آخرین وضعیت مطالبات چایکاران با بیان اینکه مبلغ زیادی از مطالبات باقی‌نمانده و تنها 4 الی 5 کارخانه در پرداخت مطالبات خود عقب هستند، گفت: بیش از 99 درصد مطالبات به چایکاران پرداخت شده و مابقی همین هفته و یا اوایل هفته آینده به آنان پرداخت می‌شود.

انتهای پیام/1303