جولان سگ های ولگرد؛ درد بی درمان شهر و روستای مازندران

هر روز اخبار و گزارش‌های متعددی از حمله سگ‌های ولگرد و بلاصاحب به شهروندان و روستاییان مازندران گزارش می‌شود و انبوه جمعیت و شمار سگ‌های بلاک صاحب و ولگرد در شهرها و روستاها، مایه هراس و دلهره مردم منطق شده است.

به گزارش مجله خبری تپـــور، هر روز اخبار و گزارش‌های متعددی از حمله سگ‌های ولگرد و بلاصاحب به شهروندان و روستاییان مازندران گزارش می‌شود و انبوه جمعیت و شمار سگ‌های بلاک صاحب و ولگرد در شهرها و روستاها، مایه هراس و دلهره مردم منطق شده است.

از سوی دیگر هنوز مردم مازندران داغ از دست دادن کودک پنج ساله بابلی را که به دلیل حمله سگ‌های ولگرد جانش را از دست داد، از یاد نبرده اند. این در حالی که موضوع جمع آوری، ساماندهی، عقیم سازی و قرنطینه سگ‌های ولگرد و بلاصاحب با آنکه جزو وظیفه ذاتی شهرداری‌ها و دستگاه‌های مرتبط است اما گویی انگیزه و اقدام عملی تاکنون در این زمینه صورت نگرفته است.

در حال حاضر برخی از پیمانکاران شهرداری‌ها، سگ‌های بلاصاحب و ولگرد را از خیابان و یا شهری جمع آوری و آن را در شهر و حاشیه روستایی دیگر به صورت غیرقانونی تخلیه و رهاسازی می‌کنند.

 

کارگروه ساماندهی سگ‌های ولگرد فعال شده است

محمد محمدی تاکامی مدیرکل دفتر امور شهری استانداری مازندران در جمع خبرنگاران با اشاره لزوم ساماندهی و جمع آوری سگ‌های بلاصاحب و ولگرد در شهرهای استان، اظهار کرد: کارگروه‌های شهرستانی با ریاست فرمانداران وجود دارد که مسئله ساماندهی سگ‌های ولگرد بررسی و پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه در این کارگروه دستگاه‌هایی مانند شهرداری، محیط زیست، مرکز بهداشت و غیره عضویت دارند، گفت: در حال تهیه گزارشی توسط استانداری و دادستانی هستیم تا عملکرد فرمانداری‌ها و دستگاه‌های مرتبط را در این بخش رصد و پیگیری کنیم.

هر روز بر شمار سگ‌های ولگرد در مناطق مختلف استان افزوده می‌شود و جولان آنها رعب و وحشت شهروندان و فرزندان را درپی داشته است، جعفری شهروند ساروی با بیان اینکه حضور و شمار زیاد سگ‌های ولگرد سبب شده تا برای تردد در برخی مناطق دچار ترس و دلهره شویم.

وی با بیان اینکه پیمانکاران شهرهای مختلف سگ‌ها را جمع آوری و آن را در حاشیه شهرها و دیگر مناطق تخلیه و رهاسازی می‌کنند، بیان کرد: به دلیل حضور زیاد سگ‌های بلاصاحب در برخی مناطق تفریحی از جمله پارک‌ها، خانواده و فرزندان آرامش ندارند که باید هرچه سریع‌تر باید نسبت به جمع آوری این سگ‌های ولگرد و بلاصاحب اقدام شود.

به گزارش تپور طبق پژوهش‌های صورت گرفته، بیش از ۵۰ نوع بیماری براثر گزش سگ منتقل می‌شود در حالی که طبق ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، شهرداران وظیفه دارند، حیوانات بلاصاحب از جمله سگ‌ها را جمع آوری کنند.

آمارهای پزشکی قانونی مازندران حمایت از آن دارد که طی ۹ ماهه امسال ۷۳ مصدوم ناشی از گازگرفتگی سگ برای بررسی صدمات و جراحات به پزشکی قانونی مراجعه کردند.

انبوه شمار سگ‌های ولگرد در شهرها و روستاها سبب شده تا در برخی اوقات برخی افراد برای رهایی از حمله سگ‌های ولگرد اقدام به حیوان آزاری کنند و تاکنون موارد متعددی از این اقدام‌ها نیز گزارش شده است. به هر روی مسئله ساماندهی سگ‌های ولگرد، بیماری لاعلاجی است که با رغم وجود ماده و تبصره‌های فراوان قانونی همچنان ابتر و روی زمین مانده است.

انتهای پیام/۱۳۰۳