شهردار رشت در گفتگوی ویژه خبری عنوان کرد

اجرای طرح تفصیلی و طرح جامع حمل و نقل و ترافیک به شکل فاز به فاز

شهردار رشت، شب گذشته ۱۱ دی ماه ۱۴۰۰ در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه باران به بیان عملکرد دوماهه خود در دوره مدیریت شهری و ارائه برنامه ها و اقدامات پیش رو در سه ماهه پایان سال پرداخت.

به گزارش مجله خبری تَپور؛ سید امیرحسین علوی شهردار رشت شامگاه شنبه ۱۱ دی‌ماه ۱۴۰۰ در برنامه گفتگوی خبری شبکه باران اظهار داشت: با توجه به تقارن بزرگداشت روز رشت با ایام فاطمیه و شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی این مناسبت امسال کمی متفاوت‌تر برگزار شد که رونمایی و برگزاری اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه رشت بخشی از آن بود.

شهردار رشت برگزاری فستیوال خوراک رشت را در هفته‌های گذشته و پس از وقفه‌ای دوساله بعد از شیوع کرونا مورداشاره قرار داد و عنوان کرد: این جشنواره با حضور معاون یونسکو، مشارکت همه رستوران‌داران و شهرداران خلاق کشور برگزار شد و مقرر گردید، شهرهای خلاق ایران ظرفیت‌های خود را با هم به اشتراک‌گذارند تا بتوانند از فرصت‌های پیش رو به نفع شهرشان استفاده کنند.

علوی با بیان اینکه خواهرخواندگی رشت با شهر لیریا پرتغال به‌عنوان یکی از شهرهای خلاق جهان به شکل عملیاتی در دستور کار قرارگرفته است، استفاده از این فرصت‌ها به نفع و توسعه شهری را لازم خواند و تصریح کرد: کشورمان در شبکه شهرهای یونسکو شامل شهرهای خلاق، شهرهای یادگیرنده و شهرهای هوشمند قرار دارد که همه این‌ها در حال ثبت هستند؛ بنابراین این‌ها فرصتی است تا ما بتوانیم ظرفیت‌های خود را در داخل به اشتراک بگذاریم.

وی برقراری ارتباط بیشتر با کشورهای دوست به‌ویژه کشورهای همسایه حوزه دریای کاسپین را در جهت جذب گردشگر هدفی که توسط شهرداری رشت دنبال می‌شود خواند و افزود: تمام تلاش ما این است تا با انجام چنین اقداماتی بتوانیم در حوزه گردشگری اقتصادی قدم برداریم.

سید امیرحسین علوی با بیان اینکه مباحث فرهنگی در مجموعه مدیریت شهری با رویکرد افزایش مشارکت مردم و تصمیم‌گیری مردمی همراه خواهد بود، یادآور شد: همه تلاش ما این است که از تمام داشته‌های فرهنگی غنی شهر رشت اول برای خود این شهر و سپس برای جذب گردشگر استفاده نماییم.

شهردار رشت از پائین بودن سرانه فضای سبز عمومی این شهر خبر داد و با بیان اینکه این فضا هم‌اکنون زیر دو مترمربع برای هر فرد است، تصریح کرد: شهرداری رشت می‌کوشد با همکاری اداره کل منابع طبیعی پارک ۵۰۰ هکتاری لاکان را راه‌اندازی نماید که در دوماهه اخیر ساخت فاز اول آن در دستور کار قرارگرفته است.

علوی افزایش سرانه فضای عمومی شهر رشت به دو برابر در پی راه‌اندازی پارک ۵۰۰ هکتاری لاکان را مورداشاره قرار داد و گفت: پارک مشکات و رصدخانه کمپنگ عینک که روند اجرای آن‌ها مدت‌ها معطل‌مانده بود، توسط شهرداری استمرار پیدا کرد و در دهه فجر افتتاح خواهد شد و علاوه بر آن در داخل پارک مفاخر پارک باغ ژاپنی نیز در روزهای آتی به بهره‌برداری می‌رسد.

شهردار رشت با اشاره به اینکه پارک گیلانه واقع در محدوده منطقه یک در ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید، اظهار داشت: در راستای استمرار پروژه‌های آسفالت هم تا قبل از پایان سال مسیر جاده‌های لاکان و جاده تهران قرار است با مشارکت شهرداری و اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای آسفالت شود.

وی با تأکید بر اینکه روزانه چندین اکیپ در سطح شهر رشت مشغول آسفالت کوچه‌ها و معابر مناطق پنج‌گانه هستند، اظهار داشت: تقریباً نزدیک به ۱۰ هزار تن آسفالت توسط سازمان عمران و بازآفرینی شهری شهرداری رشت در ۴۵ روز اخیر تولید شد. همچنین سهمیه هزار تن قیر رایگان را دریافت کردیم و شهرداری هم ماهانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن قیر خریداری می‌کند.

شهردار رشت تازه‌ترین تصمیمات و برنامه‌ریزی‌های شهرداری برای حفظ و مرمت بناهای تاریخی در اختیار این مجموعه را برشمرد و اضافه کرد: در حال حاضر مطالعات مرمت ساختمان ساعت میدان شهرداری و ساختمان موزه مشروطه آماده است و مرمت آن به‌شرط تأمین منابع 6 ماه تا یک سال به طول می‌انجامد که روند آن تا پایان امسال آغاز می‌شود.

علوی نهادینه کردن فرهنگ تولید زباله کمتر را در بین مردم و شهروندان اقدامی اساسی و ریشه‌ای برای مقابله با چالش و معضل پسماند خواند و افزود: امیدواریم پروژه تفکیک زباله با همکاری مردم سرعت بگیرد. از طرفی برای تبدیل پسماند به کودآلی و کمپوست هم تلاش کردیم با برطرف کردن نواقص ظرفیت کارخانه کود آلی لاکان را ارتقاء دهیم.

وی راه‌اندازی زباله‌سوز ۶۰۰ تنی را ازجمله راه‌حل‌هایی که به حل تدریجی معضل لندفیل سراوان کمک می‌کند خواند و اظهار داشت: مهم‌ترین نیاز ما برای راه‌اندازی زباله‌سوز جذب منابع دولتی است که در این مسیر رایزنی‌های زیادی با مسئولان رده‌های مختلف کشوری و نمایندگان مجلس داشتیم که همچنان هم ادامه دارد.

شهردار رشت گام‌های تازه‌ای که برای مدیریت ترافیک شهر برداشته شده است را هم مورداشاره قرار داد و تصریح کرد: در حوزه مدیریت شهری تلاش می‌کنیم، طرح تفصیلی و طرح جامع حمل‌ونقل ترافیک را به شکل فاز به فاز اجرایی کنیم از طرفی در طرح تفصیلی خیابان‌های جدید بازگشایی می‌شوند که بازگشایی رینگ ۹۰ متری محدوده میدان گیل تا مسکن مهر تا سال آینده در دستور کار قرارگرفته است.

علوی با بیان اینکه بحث تأمین ۵۰ درصد احداث قطار شهری در شهرهای کشور از سبد بودجه سال آینده حذف شده است، خاطرنشان کرد: در بخش حمل‌ونقل و طرح جامع حمل‌ونقل باید استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی چه سبک و چه نیمه انبوه بر مانند اتوبوس را بیشتر ترویج دهیم. هرچند شهر رشت در بحث مترو راه طولانی در پیش دارد.

انتهای پیام/1301