ارتقاء بهره‌وری اقتصاد کشاورزی گیلان، نیازمند نوآوری است

استاندار گیلان با ابراز ناخرسندی از وضعیت کنونی کشاورزی در استان، ارتقاء بهره‌وری اقتصاد کشاورزی را نیازمند نوآوری، بهره گیری از شیوه های مدرن، مکانیزاسیون و مولدسازی عنوان کرد.

به گزارش مجله خبری تپـــور، اسدالله عباسی امروز (چهارشنبه) در دیدار معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با تاکید بر ضرورت توجه به کشاورزی در استان، اظهار کرد: از وضعیت کنونی کشاورزی در گیلان راضی نیستم زیرا از مزیت این صنعت به‌درستی استفاده نشده است.

وی با اشاره به نقش کشاورزی در توسعه اشتغال و اقتصاد استان، گفت: سهل انگاری در حوزه صادرات ، برند تولیدات کشاورزی استان را تحت تاثیر قرار داده است.

استاندار گیلان با تاکید بر اینکه امروز سهم کشاورزی سنتی در استان قابل توجه است، بیان کرد: از این‌رو باید در جهت ترویج بهره گیری از شیوه های مدرن ، مکانیزاسیون و مولدسازی برای ارتقاء بهره وری اقتصاد کشاورزی، جدی تر عمل شود.

وی با اشاره به موضوع زراعت چوب و توانمندی های طبیعی استان در این بخش، بیان کرد: باید در این زمینه نوآوری داشته باشیم و توسعه پایدار زیست محیطی را رقم بزنیم.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به اینکه در بحث کشت گلخانه ای باید برنامه‌ریزی‌هایی متناسب با نیازها و ظرفیت استان صورت گیرد، بیان کرد: توجه به تقویت دیگر ظرفیت های استان همچون آبزی پروری، برنجکاری و کاشت چای باید مورد توجه قرار گیرد.

عباسی با تاکید بر مدیریت جهادی در عرصه کشاورزی، سرپرست جهاد کشاورزی استان را مکلف کرد حضور میدانی در عرصه داشته باشد و گزارشی از وضعیت کشاورزی و توانمندی های استان در حوزه های مختلف تهیه کند.

علیرضا مهاجر معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت نیز در این دیدار اظهار داشت: گیلان افزون بر ۲۳۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که تنها نیمی از سال مورد کشت و کار قرار می گیرد و چندماه بدون استفاده باقی می ماند.

وی با تاکید بر لزوم بهره گیری از ظرفیت های موجود در این اراضی به ویژه در بخش صیفی کاری گفت: برای فراهم سازی زیرساخت‌های تحقق این مهم، تصمیماتی گرفته شده است.

مهاجر افزایش عملکرد در واحد سطح در برنجکاری را مورد تأکید قرار داد و تسطیح اراضی و زهکشی زیرزمینی آنها را از جمله راهکارهایی خواند که با بهره مندی از آنها می توان دست‌کم سالانه، دو بار کشت برنج انجام داد.

وی انجام این مهم را مورد موافقت دولت ذکر و اعلام کرد که مطالعات اولیه آن نیز صورت گرفته است.

انتهای پیام/۱۳۰۳