ضرورت همگرایی در فعالیت‌های فرهنگی

استاندار گیلان با بیان اینکه در کشور نقشه مهندسی فرهنگی با تاکید بر ارزش‌های اسلامی تدوین شده، بیان کرد: باید به مسائل فرهنگی بصورت واقع بینانه و هم جهت با باورها و ارزش های دینی، نگریسته شود.

به گزارش مجله خبری تپور، دکتر اسدالله عباسی ظهر امروز (یکشنبه) در جلسه شورای فرهنگ عمومی گیلان که در دفتر نماینده ولی فقیه استان برگزار شد، با تسلیت ایام فاطمیه اظهار کرد:حضرت زهرا(س) ، الگوی کاملی در حوزه اخلاق و صیانت از خانواده است که باید به جامعه امروز معرفی شود.

وی با بیان اینکه در حوزه فرهنگ، باید بر اساس نقشه راه و اسناد بالادستی گام برداشت، تصریح کرد: تک روی در این بخش قابل پذیرش نیست بلکه باید با همگرایی و تعامل در جهت تحقق اهداف تعیین شده حرکت کرد.

دکتر عباسی با اشاره به لزوم آسیب شناسی برای اقدامات فرهنگی صورت گرفته و بررسی نتایج آن، تصریح کرد: مبنای حرکت در نظام فرهنگی، توجه به زیرساخت هاست که رهبر معظم انقلاب همواره بر آن تأکید داشته اند.

استاندار گیلان با بیان اینکه در کشور نقشه مهندسی فرهنگی با تاکید بر ارزش‌های اسلامی تدوین شده، بیان کرد: باید به مسائل فرهنگی بصورت واقع بینانه و هم جهت با باورها و ارزش های دینی، نگریسته شود.

وی با بیان اینکه دشمنان کشور، فرهنگ را نشانه گرفته اند، گفت: دشمنان رمز موفقیت ایران اسلامی را اندیشه‌های والای رهبر معظم انقلاب و نیز انسجام در نهاد خانواده می دانند از این‌رو در جهت تخریب این ارزش ها تلاش می کنند.

دکتر عباسی با اشاره به وضعیت فرهنگ در گیلان و اقدامات لازم در جهت تعالی این بخش اشاره تصریح کرد: نماینده ولی‌فقیه در گیلان، سکاندار فرهنگ عمومی است و باید در این حوزه، انسجام داشته باشیم.

وی با بیان اینکه هویت و اصالت گیلان در حوزه فرهنگ، بسیار با عظمت است، گفت: از این‌رو باید در جهت حفظ و اعتلای آن اقدامات فرهنگی اثرگذاری را انجام داد.

استاندار گیلان با تاکید بر ابنکه الگوسازی و بهره گیری از ابزار هنر برای نمایش داشته های فرهنگی استان امری ضروری است، گفت: در حوزه محتوایی ، صدا و سیمای مرکز استان باید با ساخت فیلم های فاخر، الگوسازی موثری داشته باشد.

 وی با اشاره به گردشگرپذیر بودن گیلان و حضور مسافران با فرهنگ های مختلف در استان بیان کرد: لازم است نسبت به صدور فرهنگ اصیل استان به مسافران ، گام هایی اثرگذار برداشته شود.

دکتر عباسی از ائمه جمعه شهرستان ها نیز خواست با آسیب شناسی فرهنگی و اجتماعی ، نسبت به بیان واجبات و مستحبات دینی مرتبط با فرهنگ مصرف در جامعه اقدام و در این زمینه الگوسازی کنند.

شورای فرهنگ عمومی بزرگ ترین مجموعه فرهنگ بانی گیلان است

آیت الله رسول فلاحتی در این جلسه با تسلیت ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، اظهار کرد: فرهنگ از موضوع های مهم جامعه محسوب می شود و در این راستا حضور مدیران دستگاه ها در تصمیم گیری های کلان فرهنگی حائز اهمیت است.

وی با اشاره به برخی پراکندگی های کار فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در کشور، تصریح کرد: کسی با سلیقه های مختلف مخالفتی ندارد و مادامی که مقصد واحد است اگرچه مسیر متفاوت باشد، مشکلی نیست.

امام جمعه رشت با بیان اینکه فعالیت های کلان فرهنگی، اجتماعی و سیاسی گیلان باید زیر مجموعه شورای فرهنگ عمومی استان انجام شود تا همه به وحدت رویه برسند و بعد اقدام کنند، گفت: بنا بر این است که در تصمیم گیری های کلان فرهنگی در این شورا روزنه ای ایجاد شود و همه دستگاه های متولی در این راستا فعالیت داشته باشند.

آیت الله فلاحتی، با بیان اینکه شورای فرهنگ عمومی بر تمام برنامه های فرهنگی گیلان نظارت داشته باشد، بیان کرد: قبل از اجرای برنامه های فرهنگی می طلبد تمهیداتی اندیشیده شود.

وی با اشاره به وجود برخی لکه ها و اشکال هایی در برگزاری فستیوال شهر خلاق خوراک رشت، گفت: در اجرای این برنامه هر کسی مشکل را به عهده دیگری می انداخت.

نماینده ولی فقیه در گیلان با تاکید براینکه شورای فرهنگ عمومی استان باید خروجی داشته باشد، بیان کرد: خروجی های جلسه شورای فرهنگ عمومی باید نافع باشد.

آیت الله فلاحتی با تاکید بر مطالبه مردم متدین، ارزشی و خانواده شهدا درباره فرهنگ جامعه، تصریح کرد: شورای فرهنگ عمومی بزرگ ترین مجموعه فرهنگ و فرهنگ بانی گیلان است.

وی با بیان اینکه در شورای فرهنگ عمومی به دنبال آرمان های انقلاب و مطالبات معنوی و دینی جامعه هستیم، گفت: انقلاب اسلامی در راستای تمدن سازی اسلامی به وقوع پیوست و باید مقدمات آن را فراهم کنیم.

امام جمعه رشت، با اشاره به اهمیت مهم  همگرایی در تصمیم گیری های کلان فرهنگی گیلان، بیان کرد: حرکت های ریز خوب فرهنگی ایجاد شده و این روند باید گسترش پیدا کند.

 

 

انتهای پیام/1303