شهردار رشت در نخستین نشست هم‌اندیشی شهرهای خلاق ایران :

راه‌اندازی مرکز خلاقیت و نوآوری مدیریت شهری

شهردار رشت در نخستین نشست هم‌اندیشی شهرهای خلاق خوراک‌شناسی از انعقاد قرارداد راه‌اندازی خیابان غذا در شهر رشت با مشارکت بخش خصوصی خبر داد و گفت: باید ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شهرهای ایران باهم به اشتراک گذاشته شود.

به گزارش مجله خبری تًـپور؛ سید امیرحسین علوی شهردار رشت امروز شنبه ۲۰ آذرماه ۱۴۰۰ در نخستین نشست شهرهای خلاق ایران که با حضور معاونین و مدیران یونسکو، رئیس و اعضای شورا، شهرداران و نمایندگان شهرهای خلاق ایران در رشت برگزار شد، اظهار داشت: حضور دکتر روشن معاون یونسکو، شهرداران و نمایندگان شهرهای خلاق کشور در شهر رشت را گرامی‌ می‌داریم و امیدواریم این نشست منشأ اتفاقات خوب برای همه ما باشد.

شهردار رشت تصریح کرد: بسیار خرسندم در ششمین سال ثبت شهر رشت به‌عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی میزبان این جمع ارزشمند هستیم و معتقدم برگزاری چنین نشست‌هایی در بسط و گسترش عنصر خلاقیت در همه شهرهای ایران مفید فایده خواهد بود.

سید امیرحسین علوی گسترش فعالیت‌های مشترک بین شهرهای ایران و معاونت یونسکو را حول محور شهرهای خلاق خواستار شد و عنوان کرد: از شش سال گذشته که رشت به‌عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی ثبت شد، شور و شوق خوبی در شهر رقم خورد و نوعی مشارکت اجتماعی مناسبی را در فعالیت‌ها و رویدادهای پس‌ازآن شاهد بودیم و تجربه کردیم.

وی افزود: تا پیش از شیوع کرونا رویدادهای موضوع محور با محوریت خوراک در شهر رشت اتفاق می‌افتاد و نمایندگان ما در بسیاری از رویدادهای ملی و بین‌المللی مشارکت می‌کردند.

شهردار رشت افزود: آنچه امروز می‌تواند به ما در پیوند شبکه شهرهای خلاق ایران کمک کند به اشتراک گذاشتن ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی است که مختص هرکدام از این شهرهاست. بی‌شک هر شهری که موفق شده خود را به‌عنوان شهر خلاق در شبکه شهرهای بین‌المللی یونسکو ثبت کند، ویژگی‌های منحصربه‌فردی داشته که توانسته در آن هفت زمینه فعالیت‌های موردنظر یونسکو، اسم خود را به ثبت برساند.

علوی ثبت شهر رشت و کرمانشاه در حوزه خوراک، اصفهان و بندرعباس در حوزه صنایع‌دستی و شهر سنندج در بخش فرهنگ موسیقی را مورداشاره قرار داد و گفت: آنچه به ما در به اشتراک‌گذاری ظرفیت‌ها کمک می‌کند، برگزاری رویدادهای مشترک است که قصد داریم این کار را امروز در شهر رشت و با همکاری حوزه دبیرخانه یونسکو شروع کنیم.

وی ادامه داد: به‌زودی در شهر رشت و مجموعه مدیریت شهری، مرکز خلاقیت و نوآوری ویژه مدیریت شهری را با کمک و هدایت شورای اسلامی شهر راه‌اندازی خواهیم کرد و این امر کمک می‌کند تا بتوانیم طبقه خلاق اجتماعی و نخبگان جامعه را با موضوعات مرتبط مدیریت شهری، مؤلفه‌های لازم برای جذب گردشگران و برندسازی شهر پیوند دهیم.

شهردار رشت اذعان کرد: در دوره شورای پنجم ایجاد یک ستاد گردشگری مستقل را در مجموعه شهرداری مصوب کردیم که ان شاء الله در این دوره مدیریت شهری و با هدایت کمیسیون‌های تخصصی بتوانیم با کمک این ستاد و مرکز خلاقیت و نوآوری رویدادهای حوزه خلاقیت را بهتر از همیشه به‌پیش ببریم.

علوی از انعقاد قرارداد راه‌اندازی خیابان غذا در شهر رشت در هفته جاری با مشارکت بخش خصوصی خبر داد و گفت: پس ‌از انعقاد قرارداد تلاش می‌کنیم خیابان غذا در شهر رشت را در کوتاه‌مدت راه‌اندازی نماییم.

وی یکی دیگر از اتفاقات این دوره مجموعه مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر رشت را ایجاد کمیسیون تخصصی توسعه پایدار اعلام کرد و افزود: این کمیسیون می‌تواند سرمنشأ برنامه‌ریزی‌ها و اتفاقات خوبی در آینده برنامه‌ریزی‌های شهر رشت باشد.

شهردار رشت خاطرنشان کرد: همچنین در راستای عمل به تعهداتمان به سازمان جهانی یونسکو با مشارکت بخش خصوصی تلاش داریم کار معطل‌مانده حوزه غذا و آکادمی خوراک که شهر رشت به آن نیاز دارد را تعیین تکلیف کنیم.

علوی راه‌اندازی پارک‌های موضوعی نظیر پارک صبحانه تا سال ۱۴۰۱ با توجه به اقلیم مختص شهر رشت و عبور دو رودخانه از آن را پیشنهادی که در مجموعه مدیریت شهری مطرح است اعلام کرد و گفت: حاشیه رودخانه‌های گوهررود و زرجوب با چنین پیشنهاد‌هایی می‌تواند به‌خوبی مورداستفاده قرار گیرد.

وی هدف و شعار این دوره مدیریت شهری رشت را افزایش سهم مردم در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها اعلام کرد و افزود: در تلاشیم تا چشم‌انداز مشارکتی شهرمان را با همراهی مردم فهیم شهر رشت و نخبگان در تمام طبقات و لایه‌های اجتماعی گسترش دهیم.

شهردار رشت سهم عمده‌ای از تأمین و ارائه خدمات در شهرهای بزرگ کشور را بر دوش شهرداری‌ها دانست و اظهار داشت: در این راستا آنچه باید در سرفصل کار و برنامه‌هایمان قرار گیرد، این است که قابلیت‌های خود را به رشد اقتصاد خلاق در شهر و اقتصاد خرد خانوارها تبدیل کنیم.

علوی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با اشتراک گذاشتن ظرفیت‌هایمان در بحث گسترش توانمندی‌ها و توانمندسازی جوامع محلی بتوانیم کمک‌حال همدیگر باشیم.

انتهای پیام/1302