روش‌های قدیمی برای شناساندن میرزا دیگر جواب نمی‌دهد

زادبر یکی از پژوهشگران حوزه تاریخ معاصر با تأکید بر اینکه با تأکید بر اینکه وضعیت مادر جنگ روایت‌ها اصلاً قابل‌قبول نیست، گفت: روش‌های قدیمی برای شناساندن میرزا دیگر جواب نمی‌دهد.

به گزارش مجله خبری تَـپور؛ «علیرضا زادبر» عصر امروز در نشست “بازخوانی نهضت جنگل در جنگ روایت‌ها” در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد رشت با بیان اینکه متأسفانه جوان و نوجوان گیلانی شناخت درستی از میرزا کوچک جنگلی ندارد، اظهار کرد: تا سال ۵۷ هیچ اسم و نشانی از میرزا کوچک در کشور نبود و ما نیز بعد انقلاب بیشتر روی اسم‌ها کار کردیم و به رسم‌ها و شناساندن میرزا به نسل جوان نپرداختیم و به همین علت است که تصور نوجوانان ما از الگو قهرمانان هالیوودی است.

وی با انتقاد از کم‌کاری مسئولان و متولیان فرهنگی روی معرفی میرزا کوچک خان بیان کرد: البته مهم‌تر از همه این‌ها اشکال کار ما این است که برگزاری مراسمات میرزا هنوز مردمی نشده است و به همین علت است که جوان امروز ما هنوز نمی‌داند میرزا که بود و چه کار کرد.

پژوهشگر تاریخ معاصر با تأکید بر اینکه پرداختن به میرزا و نهضت جنگل را نباید فقط در یک ایام خاص خلاصه کرد، گفت: باید کارهای فرهنگی ما به‌گونه‌ای باشد که از قالب دولتی و حکومتی بیرون بیاید و مردم به‌ویژه نوجوان و جوانان با آن همزادپنداری کنند.

وی با اشاره به اینکه نخستین امری که در جنگ روایت‌ها مهم است تغییر مدل قدیمی معرفی قهرمانان و اسطوره‌ها است، افزود: باید زیر میز روش‌های سنتی بزنیم زیرا روش‌های قدیمی برای شناساندن میرزا دیگر جواب نمی‌دهد.

زادبر با تأکید بر اینکه وضعیت مادر جنگ روایت‌ها اصلاً قابل‌قبول نیست، بیان کرد: هرساله در زمان پاسداشت ایام سالروز بزرگداشت میرزا یکسری سم‌پاشی‌ها و جنگ‌های روانی علیه نهضت جنگل به راه می‌افتد که امسال هم دقیقاً این جریانات بروز پیدا کرد.

وی با اذعان اینکه باید یک احساس نیاز به شناخت اسطوره‌ها و قهرمانان ملی در کشور و قشرهای مختلف ایجاد شود بیان کرد: آنچه برای جامعه امنیت می‌آورد تنها موشک و پهپاد و سپاه قوی نیست بلکه مؤلفه‌های دیگری هم برای این امر نیاز است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها شناخت وقایع تاریخی و افراد اثرگذار در آن است.

این پژوهشگر تاریخ معاصر تجاوزات و جنایت‌های قوای روس در ایران و استان گیلان را بسیار وسیع و وحشتناک خواند و گفت: یکی از دلایلی که میرزا نهضت جنگل را به راه انداخت این بود که قوای متفقین به‌سرعت و در عرض چند ساعت ایران را فتح کردند.

زادبر مؤلفه مهم حفاظت از کشور را در عصر کنونی هویت‌سازی دانست و افزود: معرفی میرزا کوچک خان، قهرمان و نماد قرار دادن او در حقیقت تولید امنیت ملی است و متأسفانه آقایان از این امر غافل‌اند.

وی با اشاره به اینکه یکی از درخشان‌ترین جنگ‌های نهضت جنگل نبرد پسیخان و ماسوله است، بیان کرد: در این جنگل‌های تمام‌عیار چند ده نفر جنگلی با ساده‌ترین ابزارهای جنگی و با تفنگ‌های سر پر در برابر صدها نیروی حکومتی ایستادند.

پژوهشگر تاریخ معاصر تبدیل قهرمان به ضدقهرمان و چسباندن انواع و اقسام القاب دروغین نسبت به میرزا را یکی از ترفندهای دشمن علیه میرزا کوچک خان دانست و افزود: اولین گروه‌هایی که آمدند و میرزا کوچک خان را در جنگ روایت‌ها این‌چنین معرفی کردند انگلیسی‌ها بودند.

زادبر با اشاره به تلاش انگلیسی‌ها و خرج کردن پول‌های هنگفت توسط آنان برای خریدن یاران میرزا گفت: روش استعمار این است که گاهی اوقات به‌صورت خشن و خون‌ریز وارد می‌شود و گاهی هم کم سروصداست و ردپایی از خود بر جای نمی‌گذارد.

وی مهم‌ترین دلایل انتشار نشریه جنگل را انتشار بیانیه‌های میرزا کوچک جنگلی و مقابله با شایعات علیه او عنوان کرد و افزود: میرزا کوچک جنگلی هم‌زمان در شمال با روس‌ها از طرف دیگر با انگلیسی‌ها و از یک‌سو هم با نیروهای نفوذی داخلی مبارزه کرد که بیشترین آسیب نهضت هم از همین نیروی‌های نفوذی بود.

استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه نهضت جنگل اشتباهات تاکتیکی داشت اما اشتباه با خیانت فرق می‌کند، بیان کرد: یکی از افرادی که در فتح تهران در زمان آخرین شاه قاجار شرکت داشت میرزا کوچک بود از طرفی میرزا می‌خواست نهضت جنگل را راه‌اندازی کند تا مجدداً تهران را بگیرد و کشور را از دست استعمار خارجی و استبداد داخلی نجات دهد.

زادبر به تشکیل صندوق اعانه و فرستادن برنج برای تهران و پول نقد به سایر استان‌ها در زمان قحطی بزرگ ایران اشاره کرد و گفت: متأسفانه در جنگ روایت‌ها این موضوعات از میرزا نشر پیدا نکرد وگرنه تمام نوجوانان و جوانان میرزا را شخصیت ملی و اسطوره بزرگ خود می‌خواندند و در مقابل می‌گفتند که میرزا تجزیه‌طلب است و از این قبیل سخنان حرف‌هایی است که اخیراً برخی در توییت‌های خود به آن پرداخته‌اند اما نمی‌توان در دین‌داری و وطن‌دوستی میرزا شک وارد کرد به‌طوری‌که مقام معظم رهبری فرمودند حرکت میرزا یک حرکت صد در صد دینی و انقلابی بوده است.

زادبر با بیان اینکه با توسعه فضای مجازی تحرکات تخریبی علیه میرزا هم بیشتر می‌شود، گفت: ما باید شناساندن میرزا را از سنین پایه شروع کنیم زیرا در غیر این صورت اقدامات ما خروجی مناسبی نخواهند داشت.

انتهای پیام/1301