محیط زیست: خرید و فروش گیاه سنبل آبی ممنوع است

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی حفاظت محیط‌زیست گیلان با اشاره به ممنوعیت خرید و فروش بودن گیاه سنبل آبی گفت: خریدوفروش این گیاه مهاجم و غیربومی ممنوع بوده و مردم می‌بایست با عدم خرید، تکثیر و رها کردن آن در طبیعت موجب آلوده شدن تعداد بیشتری از اکوسیستم‌های آبی استان نشوند.

به گزارش مجله خبری تَـپور؛ منصور سربازی امشب در جمع خبرنگاران با بیان اینکه گیاه سنبل آبی همچنان در حال رشد در تالاب انزلی است، اظهار کرد: در چند وقت اخیر متأسفانه شاهد آلوده شدن بیشتر تالاب‌ها، آب‌بندان‌ها و آبگیرهای استان به گیاه مهاجم و غیربومی سنبل آبی نسبت به سال‌های گذشته هستیم.

وی یکی از دلایل افزایش رویش گیاه سنبل آبی را رهاسازی آن در پهنه‌های آبی دانست و گفت:  مردم با خریدوفروش این گیاه و نگهداری آن در خانه به‌عنوان یک گیاه زینتی پس از مدتی آن‌ها را در پهنه‌های آبی استان رها می‌کنند و این گیاه نیز با توجه به قدرت تکثیر غیرجنسی‌اش در مدت‌زمان کوتاه تکثیر می‌شود و قادر است ظرف مدت دو هفته حجم توده‌اش را دو برابر کند.

به گفته معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی حفاظت محیط‌زیست گیلان در حال حاضر بسیاری از مکان‌های جدید آلوده، پهنه‌های آبی تفریحی استان هستند و مشخص است همشهریانی که برای گردش به این مناطق رفته‌اند، سنبل‌های آبی را از روی ناآگاهی و شاید هم از سر دلسوزی در اکوسیستم‌های آبی رهاسازی کرده‌اند.

سربازی، با اشاره به ممنوع بودن خرید و فروش بودن گیاه سنبل آبی بیان کرد: خریدوفروش این گیاه مهاجم و غیربومی که ریشه‌ و اصالتی از آمریکای جنوبی دارد ممنوع بوده و مردم می‌بایست با عدم خرید، تکثیر و رها کردن آن در طبیعت موجب آلوده شدن تعداد بیشتری از اکوسیستم‌های آبی استان نشوند.

انتهای پیام/۱۳۰۱