اختصاص ۲۶ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به دهک‌های پایین جامعه

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به دلایل دولت به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دهک‌های پایین جامعه با فشار اقتصادی سنگین مواجه می‌شوند به این منظور دولت باید تضمین بدهد که ۲۶ هزار میلیارد تومان حاصل از فروش ارز ۴۲۰۰ تومانی را سریعاً واریز می‌کند.

به گزارش مجله خبری تَـپور؛ جبار کوچکی‌نژاد امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه روند تدوین بودجه نیاز به اصلاح اساسی دارد، اظهار کرد: یکی از اهداف مجلس شورای اسلامی کمک به حل مشکلات اقتصادی با افزایش نظارت است و در همین راستا روش جدید تدوین بودجه آغاز و منجر به تغییر ساختار بودجه در کشور می‌شود.

وی با تاکید بر لزوم توجه به فعال کردن استان‌ها در روند بودجه ریزی سال ۱۴۰۱ افزود: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سال آینده ردیف بودجه از یک‌هزار ردیف به ۴۰ ردیف رسیده و در آن به فعال کردن استان‌ها و آمایش سرزمینی توجه ویژه می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به درخواست دولت به برداشت ۶۰۰ میلیارد دلاری از منابع بانک مرکزی گفت:دولت با موافقت مجلس هشت میلیارد دلار از بانک مرکزی با هدف تامین کالاهای اساسی مردم دریافت کرد ولی این امر محقق نشده و در بودجه سال ۱۴۰۰ و در متن آن چهار درخواست ۶۰۰ میلیارد دلاری دیگر کرده است.

کوچکی‌نژاد با اشاره به دلایل دولت به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بیان کرد: این ارز فساد زا بوده و افراد بسیاری با دریافت این ارز کالای اساسی وارد کشور نکرده‌اند لذا دولت در تلاش بوده تا با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی که در بازار ۲۶ هزار میلیارد تومان است به دهک‌های پایین جامعه یارانه نقدی علاوه بر یارانه فعلی پرداخت کند.

وی به لزوم تضمین دولت به پرداخت یارانه نقدی به دهک‌های پایین جامعه گفت: با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دهک‌های پایین جامعه با فشار اقتصادی سنگین مواجه می‌شوند به این منظور دولت باید تضمین بدهد که ۲۶ هزار میلیارد تومان حاصل از فروش ارز ۴۲۰۰ تومانی را سریعاً واریز می‌کند.

انتهای پیام/۱۳۱