برگزاری جشنواره بازی‌های بومی محلی در گیلان

جشنواره بازی‌های سنتی و بومی محلی گیلان روز جمعه با حضور محمدتقی امیری خراسانی رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی در رشت برگزار شد.

به گزارش مجه خبری تَـپور؛ در جریان این همایش، تعدادی از بازی‌های سنتی و بومی محلی گیلان مانند کشتی گیله‌مردی، لافند بازی، غیش بازی، چوب پا، فرفره بازی به نمایش گذاشته شد، ضمن اینکه اجرای سرودهای محلی و پخت نان‌های محلی، از برنامه‌های جنبی این همایش بود.

حدود ۴۰۰ بازی بومی محلی در گیلان شناسایی‌شده که کشتی گیله‌مردی، لافند بازی، ال کاوه، مرغانه جنگ، غیش بازی، کلاه پران، عروس گولی، آهوچره، آغوز بازی و شیرین دودو (زو یا کبدی) از معروف‌ترین این بازی‌ها محسوب می‌شوند.

رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی در حاشیه این همایش اظهار کرد: یکی از اهداف مهم فدراسیون، ثبت ملی بازی‌های بومی محلی استان‌های مختلف است و باوجوداینکه بیش از یک هزار ورزش بومی محلی در کشور شناسایی‌شده، اما تاکنون فقط ۸۸ ورزش به ثبت ملی رسیده و امید است که ثبت ملی این رشته‌ها بیشتر شود.

محمدتقی امیری خراسانی افزود: خوشبختانه بازی‌های بومی محلی در گیلان تنوع بسیار زیادی دارد که کشتی گیله‌مردی، لافند بازی، یعقوب یعقوب و چند رشته دیگر با داشتن فرهنگ غنی بالا، از ورزش‌های معروف این استان بشمار می‌روند.

وی با اشاره به برپایی همایش بازی‌های سنتی گیلان، ابراز امیدواری کرد، این بازی‌ها با همکاری مسئولان در مناسبت‌های مختلف به نمایش گذاشته شود تا نوجوانان و جوانان با این ورزش‌های زیبا، بیشتر آشنا شوند.

همچنین مدیرکل اداره ورزش و جوانان گیلان نیز در جریان این همایش  اظهار کرد: در گیلان بازی‌ها و آیین‌های سنتی زیادی وجود دارد که یکی از وظایف مهم و اصلی ما، شناسایی و انتقال این ورزش‌ها به نسل آینده است.

مریم بخشی افزود: البته به دلیل شیوع کرونا، وقفه‌ای در برپایی همایش و جشنواره‌های بومی محلی به وجود آمد اما با فروکش کردن این بیماری، به‌طور حتم در طول سال و به مناسبت‌های مختلف، همایش‌های بازی‌های بومی محلی زیادی در نقاط مختلف گیلان به نمایش گذاشته خواهد شد.

وی بیان کرد: باوجود حدود ۴۰۰ بازی بومی محلی در گیلان، تاکنون بازی‌های کشتی گیله‌مردی، لافند بازی، ال کاوه و مرغانه جنگ به ثبت ملی رسیده و ۶ بازی بومی محلی دیگر استان نیز، در آستانه ثبت ملی قرار دارند.

این همایش در سالن ورزشی آتش‌نشانی رشت و با حضور محمدتقی امیری خراسانی رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی، مسئولان اداره ورزش و جوانان گیلان، فرماندار، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهرستان رشت برگزار شد.

انتهای پیام/1301