اجازه بسته شدن درب کارخانه‌ها را نمی‌دهیم

رئیس کل دادگستری گیلان با تاکید بر اینکه که نباید بگذاریم کارآفرینی به زمین بنشیند و یا خدای ناکرده درب کارخانه‌ای بسته و معاش کارگران قطع شود، گفت: در مواقعی دستور العمل، شیوه نامه و یا بخش نامه‌ای صادر می‌شود که مخل تولید و بازرگانی است دستگاه قضا با جدیت این موارد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گزارش مجله خبری تَـپور؛حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمزه خلیلی شامگاه شنبه در جمع تعدادی از کارآفرینان، صنعتگران، تولیدکنندگان، تجار و بازرگانان گیلان با موضوع انعکاس مشکلات حوزه بخش خصوصی اظهار کرد: سرمایه‌گذار و کارآفرین از صدر اسلام موردتوجه بوده‌اند و در دین مبین اسلام هم به پشتیبانی از کسانی که برای معیشت و اشتغال دیگران کوشش می‌کنند تأکید شده است.

وی با اشاره به نقش و اهمیت کارآفرینی گفت: مشکلاتی که امروز کارآفرینان با آنان روبرو هستند نیازمند دقت و بررسی و آن‌هم با سرعت و دقت بیشتر برای تسهیل در امور آنان است.

رئیس‌کل دادگستری گیلان با تأکید بر اینکه نباید بگذاریم کارآفرینی به زمین بنشیند و یا خدای‌ناکرده درب کارخانه‌ای بسته و معاش کارگران قطع شود، افزود: در مواقعی دستورالعمل، شیوه‌نامه و یا بخش‌نامه‌ای صادر می‌شود که مخل تولید و بازرگانی است دستگاه قضا با جدیت این موارد را موردبررسی قرار داده تا این اقدامات تولید داخل که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب و هم‌اکنون موردحمایت دولت جدید است دچار آسیب نشود.

خلیلی با اشاره به مشکلات بانکی مطرح‌شده بنگاه‌های اقتصادی در این نشست بیان کرد: این نشست قطعاً با جلسه‌ای دیگر باید دنبال شود تا به خروجی لازم برای رفع مشکلات برسیم و از بانک‌ها هم باید دعوت کنیم تا در جلسات آینده ما حضورداشته باشند، تندوتیزی بانک‌ها به گوش ما رسیده که جلوی تندوتیزی بانک‌ها باید گرفته شود و بانک‌ها باید از تولید که منافع ملی را دنبال می‌کنند حمایت کنند.

دادستانی عزم جدی برای حقوق عامه دارد

دادستان مرکز گیلان نیز در این نشست از عزم جدی دادستانی برای پیگیری حقوق عامه خبر داد و اظهار کرد: کارآفرین و سرمایه‌گذار نقش بی‌بدیلی در کاهش بزهکاری‌های اجتماعی، کاهش مواد مخدر در جامعه و کاهش طلاق و کاهش مشکلات اقتصادی با رونق بخشیدن به اشتغال‌زایی و مهیاکردن اقتصاد پایدار دارد.

سید مهدی فلاح میری با بیان اینکه دادستانی برای حل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی حساسیت لازم را دارد، گفت: ایجاد اداره تسویه و ورشکستگی از اقدامات دادستانی برای حمایت از کارآفرینی و سرمایه‌گذاری است که به‌عنوان‌مثال راه‌اندازی مجدد مرغ کیسم که از واحد‌های بزرگ و فعال استان بود و در سال‌های گذشته مشکلاتی را برای این واحد تولیدی ایجاد و بعدها موجب متلاشی شدن امکانات و تجهیزات و زمین این مجموعه شد.

وی با بیان اینکه دادستانی حساسیت لازم برای حمایت از تولید را دارد، افزود: اخیراً در یک مورد دیگر در یک پرونده بانکی حمایت لازم از تولیدکننده‌ای را داشته است که خوشبختانه در همین جمع هم حضور دارند.

دادستان مرکز گیلان به تعلل بانک‌ها در پرونده‌ها و در تملک املاک تولیدکنندگان و سودهای مرکب حاصله از بخش تولید را از مشکلات تولیدکنندگان دانست که دادگستری از آنان مطلع است.

وی با تأکید بر اینکه امروز بانک‌ها با توجه به حساسیت‌های ایجادشده برای دستگاه قضا در کانون توجه دادگستری قرار دارند، گفت: کسانی که برای جامعه امنیت و آرامش ایجاد می‌کنند دادگستری اجازه نخواهد داد تا بانک‌ها و یا هر دستگاه دیگر این آرامش را با برخی قوانین داخلی خود از آنان سلب کنند.

بخش خصوصی بازوی حاکمیت است

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان بازوان حاکمیت هستند، اظهار کرد: اعتقاد دادگستری بر این است که مطالبات بخش خصوصی باکیفیت بالا رسیدگی شود و به همین منظور مشکلات بخش خصوصی که در این جمع مطرح گردید توجه ویژه به آن خواهد شد.

جان احمد آقایی مسائل مربوط به اتفاقات صورت گرفته در کارشناسی دادگستری و سایر موارد مطرح‌شده را از موارد قابل‌پیگیری دانست و افزود: قوه قضاییه خود را حامی تولیدکننده و فعال اقتصادی می‌داند و این مهم در گیلان در رأس تأکیدات رئیس‌کل و مجموعه کارکنان است.

برخی موانع موجب شده تا پای بخش مهمی از تولید، تجارت و بازرگانی گیلان بلنگد

رئیس اتاق بازرگانی گیلان نیز با بیان اینکه تصمیمات بدون نگاه کارشناسانه درگذشته منجر به مشکلات عدیده برای صنعتگران و صادرکنندگان شده اظهار کرد: بخش تولید و بازرگانی نیازمند تصمیمات پایدار است و هر تصمیمی که خلق‌الساعه و بدون پشتوانه کارشناسی گرفته شود امکان دارد بخشی مهمی از جامعه را با چالش جدی روبرو کند.

هادی تیزهوش تابان از دستگاه قضایی گیلان به‌عنوان مهم‌ترین پشتوانه روزهای سخت تولید و صادرات اشاره کرد و گفت: گیلان دارای ظرفیت‌های بسیار مهمی به لحاظ اقتصادی در تولید و تجارت است و برخی از کالاهای تولیدی داخل گیلان دارای مزیت صادراتی در بازارهای هدف شمرده می‌شود.

وی با اذعان به اینکه بخش خصوصی دنبال قوانین مدت‌دار و دارای اعتبار است، افزود: قراردادهای بین‌المللی حداقل سه سال باید ضمانت اجرایی داشته باشد و در بسیاری از مواقع قرارداد تاجر ایرانی پس از سه ماه به دلیل بخش‌نامه خلق‌الساعه ضمانت اجرایی ندارد و این پیامد بدی برای تاجر و حتی تجارت ایران است.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی گیلان اقدام دولت گذشته در جلوگیری از صادرات برخی کالاها برای تنظیم بازار و تأمین نیاز داخل را نمونه‌ای از تصمیمات نادرست عنوان کرد و افزود: اگر در یک مقطع در کشور کالایی با کمبود روبرو می‌شود نباید برای تأمین نیاز داخل به صادرکننده ضربه زد و مانع از صادرات برای تنظیم بازار داخل شد بلکه دولت‌ها می‌توانند در همان ایام که دوره‌ای است با واردات همان محصول بازار داخل را تنظیم کنند.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی گیلان، در سال گذشته به دلیل ناتوانی یک دستگاه اجرایی در گیلان یک سرمایه‌گذار توانمند که تلاش داشت در یکی از شهرک‌های صنعتی سایت نیروگاه ایجاد کند از استان فراری شده است.

گیلان به تنهایی ظرفیت هاب منطقه‌ای صادرات کل کشور را دارد

رئیس انجمن کارآفرینان و سرمایه‌گذاران منطقه آزاد انزلی نیز از گیلان به‌عنوان یک ظرفیت بزرگ و منطقه‌ای در صادرات کشور نام برد و اظهار کرد: گیلان به‌تنهایی آن‌قدر دارای ظرفیت است که نه‌تنها شمال کشور بلکه می‌تواند به‌عنوان هاب منطقه‌ای صادرات کل کشور تلقی شود.

اصغر امانی بازرگان و تاجر منطقه آزاد انزلی که در روسیه فعالیت وسیعی در حوزه تجارت و بازرگانی دارد از مشکلات و بخش‌نامه‌های صادراتی که لحظه‌ای برای تجار پیچیده می‌شود از آن به‌عنوان موانعی برای صادرات و واردات یاد کرد و افزود: مشکلات ناشی از برخی تصمیمات، قاچاق کالا دارای جذابیت بیشتری می‌کند و این اتفاق بد دغدغه‌ای برای دلسوزان کشور و حتی رهبر معظم انقلاب می‌شود.

وی با اشاره به برخی مشکلات تجار در مناطق آزاد بیان کرد: نادیده گرفتن قانون حمایت از سرمایه‌گذاری در مناطق آزادی که از حمایت‌های غیر از سرزمین اصلی برخوردار در مالیات، صادرات و واردات است و در قانون برای مناطق آزاد دیده‌شده وهمچنین مشکلاتی که در ثبت سفارش صادرات و ثبت سفارش واردات و انتقال پول وجود داشته از مهمترین مواردی است که بازرگانان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند که فعالان اقتصادی همچنان در وزارت صمت از تصمیمات ناشی از اجرای قانون دچار آسیب و چالش هستند.

به گفته رئیس انجمن سرمایه‌گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی در ۵/۳ سال گذشته حدود ۴۰ میلیون دلار کالا واردات به منطقه آزاد انزلی شده درحالی‌که فقط در سال ۹۶ این واردات برای یک سال ۶۰ میلیون دلار بوده است.

آمادگی اتاق اصناف برای انتقال صنوف مزاحم به شهرک صنوف

نایب رییس اول اتاق اصناف ایران و رییس اتاق اصناف مرکز گیلان نیز با اشاره به ساماندهی صنوف مزاحم و حمایت دستگاه قضایی برای اجرای این اقدام مهم در استان اظهار کرد: گیلان یک استان مهم در حوزه گردشگری است و ورودی گیلان با صنوف مزاحم چهره ناپسندی را به خود گرفته است.

جلال الدین محمد شکریه از آمادگی اتاق اصناف برای  ساماندهی صنوف مزاحم با حمایت دستگاه‌های زیربط و البته با اعطای زمین رایگان و یا بسیار نازل،برای اجرایی شدن آن خبر داد.

لزوم قرار گرفتن سایه دستگاه قضایی بر اعطای تسهیلات بانک‌ها

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، رئیس انجمن شرکت‌های پخش گیلان نیز با اشاره به مشکلات‌ عدم تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌های پخش مواد غذایی از سیستم بانکی وعدم همراهی بانک‌ها با شرکت‌های پخش اظهار کرد: گیلان ۱۴۰ شرکت فعال پخش مواد غذایی و دارویی دارد که در سال جاری ۴ شرکت دارویی و مابقی غذایی در استان تعطیل‌شده است.

سامان نظری از مشکلات قانون کار و تأمین اجتماعی به‌عنوان مانع جدی برای شرکت‌های بزرگ نام برد و بیان کرد: تعطیلی ۳۵ درصد از شرکت‌های دارو غذا در کنار ۲۵ درصد از تعطیلی خواربارفروشی‌ها نشانگر مشکلات اقتصادی و تورم در کشور است که تنها دستگاه قضایی می‌تواند در کنار تولیدکننده و بنگاه‌دار اقتصادی قرار گیرد و از آنان حمایت کند.

وی همچنین حمایت از سرمایه‌گذاران را عاملی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: این حمایت‌ها بخش اعظمی از مشکلات اجتماعی بر دوش قوه قضاییه را هم کاهش خواهد داد، لذا بانک باید سایه دستگاه قضایی را بر عملکرد خود و نحوه اعطای تسهیلات احساس کنند.

برخی تصمیمات برای بخش کشاورزی توسط واردکنندگان گرفته می‌شود

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و بازرگان گیلان نیز با گله‌مندی از تصمیمات برخی افراد که در ساختمان‌های تجاری شمال ایران برای بخش کشاورزی و شمال ایران اتخاذ می‌کنند، اظهار کرد: از کنف، توتون و پیله ابریشم گیلان چیزی نمانده است و در حال حاضر نوبت نابودی چای، برنج و زیتون گیلان رسیده و این اتفاق ناگوار ناشی از تصمیماتی است که دو انجمن واردکننده برای برنج و چای شمال ایران می‌گیرند.

قاسم رضاییان با تقدیر از دستگاه قضایی علی‌الخصوص دادستانی املش به جهت پیگیری و برخورد باکسانی که به دنبال آسیب به صنعت غذایی هستند، افزود: اخیراً دادستان املش با یک اقدام شایسته و انسانی جلوی یک تولیدکننده که با چای سنواتی به دنبال کسب سودجویی و به مخاطره انداختن سلامت جامعه بوده است مقابله و دستور محکم قضایی خود را جهت برخورد با این کارخانه انجام داده است.

بدهی ارزی بانک‌ها را با چاپ اسکناس هم نمی‌توان باز پرداخت کرد

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی نیز به مشکلات بخش تجارت ناشی از تسعیر معاملات ارزی پرداخت و در این رابطه اظهار کرد: در کشور ما به دلیل بالا بودن نسبی نرخ تورم سالیانه و درنتیجه آن کاهش ارزش پول ملی، تقریباً همه واحدهای تجاری ازجمله واحدهایی که به واردات و یا صادرات می‌پردازند درگیر این مسئله هستند.

مهران فکری همچنین به مشکلات بدهی ارزی واحدهای تولیدی که ماشین‌آلات خود را به‌صورت واردات با تأمین ارز از طریق تسهیلات بانکی تأمین کرده‌اند اشاره کرد و گفت: افزایش نرخ ارز در سه سال گذشته مشکلاتی را برای واحدهای تولیدی ایجاد کرده است که تولیدکننده اگر اسکناس هم چاپ کند بازهم توانایی بدهی ارزی آنچه را که بانک عامل محاسبه و یا ادعا می‌کند و مطالبه می‌نماید را ندارد.

تعاونی‌ها ظرفیتی برای اشتغال و رونق گیلان

رئیس اتاق تعاون گیلان نیز به نقش و جایگاه تعاونی‌ها در اصل ۴۳ و ۴۴ قانون اساسی پرداخت و اظهار کرد: گیلان دارای ظرفیت بسیار بالایی در تعاونی‌ها بوده و تعاونی‌ها بخش مهمی از اقتصاد ایران هستند که موردتوجه رهبر انقلاب نیز است.

عیسی محمدی همچنین از تعاونی‌ها به‌عنوان بازوی دولت در اقتصاد یاد کرد و افزود: ۱۰۰ تعاونی مسکن مهر، ۵۱ تعاونی صید و صیادی و تولید ۳۰ درصد گوشت سفید استان توسط تعاونی‌ها، بخشی از توانمندی تعاونی‌های استان است.

رئیس اتاق تعاون گیلان همچنین گفت که تأسیس ۹ شرکت توسعه عمران که در سطح شهرستان‌ها باز گامی در جهت رونق اقتصاد در استان است که با حمایت دستگاه قضایی این توانمندی ظرفیتی را برای اشتغال و رونق استان ایجاد خواهد کرد.

تغییر کاربری‌ها آینده شمال ایران را نابود می‌کند

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی گیلان نیز با اشاره به تغییر کاربری‌های گسترده در گیلان اظهار کرد: اگر چاره‌ای برای مدیریت و نظارت بر زمین‌های کشاورزی و باغی گیلان و حتی شمال ایران اندیشیده نشود آینده شمال ایران با تغییر کاربری نابود خواهد شد.

جواد خضر ابراهیمی به‌شدت از مهاجرت‌هایی که موجب قطعه‌قطعه شدن زمین‌های کشاورزی گیلان شده ابراز تأسف کرد و افزود: حجم جنگل تراشی و نابودی زمین‌های کشاورزی موجب تهدید محیط‌زیست و غذا شده هرچند که خوشبختانه دستگاه قضایی گیلان در چند سال اخیر به‌شدت با تغییر کاربری‌ها مقابله کرده و امید است این اقدام دستگاه قضایی برای صیانت از کشاورزی و آینده ادامه داشته باشد.

وی با انتقاد از برخی کارشناسان رسمی دادگستری و تأکید بر نظارت بیشتر دستگاه قضا بر عملکرد کارشناسان رسمی، گفت: لیست برخی از افراد را خصوصی در اختیار رئیس‌کل قرار خواهم داد که این افراد در همه پرونده‌های کارشناسی برای بانک‌ها به‌گونه‌ای کارشناسی می‌کنند که طرف مقابل همیشه بازنده میدان است.

انتهای پیام/1301