تورهای صیادان گیلانی سوراخ‌تر از همیشه

باتوجه به گزارش شیلات گیلان طی ۱۰ روز نخست آغاز فصل ماهیگیری از دریای خزر، شاهد کاهش ۱۱ درصدی صید در سواحل استان بودیم که این مسئله از کوچک‌تر شدن سفره ماهیگیران گیلانی حکایت می‌کند.

به گزارش مجله خبری تَـپور؛ هرساله ۲۰ مهر صیادان گیلانی همراه با سایر ساحل‌نشینان خزر برای آغاز فصل صید ماهیان استخوانی تورهای خود را به دریا می‌زنند. امسال نیز گیلان فصل صید پره خود را با حضور چهار هزار ماهیگیر در ۳۰۰ کیلومتر از سواحل استان آغاز کرد.

حال با گذشت تنها ۱۰ روز از آغاز فصل صید آمارها نگران‌کننده‌تر از همیشه است و بار دیگر با کاهش میزان صید مواجه هستیم. طبق گزارش شیلات گیلان از ۵۰ شرکت پره ماهیگیری، میزان صید طی همین مدت نسبت به سال گذشته حدود ۱۱ درصد کاهش داشته است که در برخی شهرستان‌ها این کاهش بیشتر هم بود.

این در حالی است که سال گذشته طی یک دوره کامل فصل ماهیگیری پره با بیش از یک هزار و ۷۰۰ تن صید، گیلان رشد حدود ۱۰ درصدی را در صید ماهیان استخوانی در سواحل خزر را تجربه کرد.

پنج کیلو کفال محصول چهار بار پره کشی

لوسمان یا همان مسئول فنی یکی از شرکت تعاونی پره انزلی درباره وضعیت کنونی فصل صید می‌گوید: سال گذشته در شروع فصل صید که به دریا آمدیم وضعیت بهتری نسبت به امسال داشتیم در این روزها صید بسیار ضعیف شده است به‌طوری‌که روز گذشته تنها پنج کیلو کفال صید کردیم.

پرویز مرتضوی که روز یکشنبه با خبرنگار ایرنا گفت‌وگو کرد، ادامه داد: امروز نیز بعد از چهار بار پره کشی می‌بینید که حتی یک جعبه کفال نیز صید نشد. در فصلی که باید تورهای ماهیگیری مملو از ماهی کفال باشد، تعداد این ماهی‌ها بسیار کم شده است.

وی اضافه کرد: با ۲۸ سال سابقه صیادی و پنج فرزند بدون بیمه صیادی و با خانه‌ای استیجاری با روزانه حدود ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان چگونه از عهده مخارج زندگی برآییم. ضمن اینکه در ۶ ماه دیگر سال هم بیکار هستیم.

چهار هزار صیاد، ۱۲۰ تن صید در ۱۰ روز

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات گیلان هم در گفتگو با خبرنگار ایرنا از صید ۱۲۱ تن انواع ماهیان استخوانی طی ۱۰ روز گذشته در سواحل استان خبر می‌دهد و اظهار می‌دارد: این مقدار صید نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد کاهش داشته است.

مسعود نیک پور می‌افزاید: از مجموع ماهیان صیدشده در فصل جاری ۱۰۴ تن ماهی کفال، ۱۴ تن ماهی سفید و سه تن کپور و سایر گونه‌ها مانند سوف، سیم و انواع کولی‌ها را شامل می‌شود.

وی سرما و کولاک زودرس را از دیگر عوامل این کاهش عنوان کرد و افزود: شرایط جوی نامناسب و کولاک و سرمای زودرس موجب مهاجرت ماهی کفال (آب‌های گرم این ماهی را به سطح دریا نزدیک می‌کند) به اعماق دریا شده است.

کوچ ماهیان از گیلان

رئیس هیئت‌مدیره یکی از شرکت تعاونی نیز از وضعیت صید به خبرنگار ایرنا گفت: طبق انتظار امسال وضعیت صید ماهی کفال به نظر باید بهتر باشد، اما با کولاک و سردی هوا این ماهیان از گیلان به سمت سایر استان‌های شمالی مهاجرت کردند و وضعیت صید این روزها بسیار ضعیف‌تر شده است.

یحیی گل امینی افزود: با گذشت هرسال وضعیت صید در دریا روندی نزولی دارد و در گیلان ماهی را باید گذری صید کنیم و با توجه آلودگی رودخانه‌های استان ماهی از سواحل و رودخانه‌های گیلان عبور می‌کند که به این مسئله باید رهاسازی فاضلاب‌های شهری در دریا را نیز اضافه کنیم.

وی با بیان اینکه هشدارهای پی‌درپی به مسئولان شهری و محیط زیستی تاکنون بی‌نتیجه بوده است، تأکید کرد: وضعیت صیادان دام‌گستر نامناسب است زیرا کاهش صید هم‌زمان با افزایش گرانی تجهیزات صیادی تداوم فعالیت در این شغل را غیرقابل‌تحمل کرده است.

رئیس هیئت‌مدیره شرکت تعاونی پره صیادی ادامه می‌دهد: پره‌های صیادی روزانه سه میلیون تومان هزینه دارند اگر این هزینه روزانه را از درآمد حاصله از صید کم کنیم دیگر چیزی برای پرداخت دستمزد به صیاد باقی نمی‌ماند.

گل امینی ادامه می‌دهد: سال گذشته طناب صیادی یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت داشت درحالی‌که امسال همان طناب را با مبلغ ۱۰ میلیون تومان تهیه کردیم و به عبارتی برای ۱۰ طنابی که ۶ ماه قابل‌استفاده است ۱۰۰ میلیون تومان هزینه پرداخت‌شده است حال با این وضعیت صید چگونه می‌توان جوابگوی هزینه‌ها شد.

ناهمخوانی توزیع و صید

کاهش صید در سواحل گیلان و همچنین ادعای کوچ ماهیان استخوانی در حالی است که طبق گفته‌های مدیرکل شیلات، امسال ۱۷۷ میلیون قطعه انواع بچه ماهیان خاویاری و استخوانی در سواحل گیلان رهاسازی شدند که از این تعداد یک‌میلیون قطعه بچه ماهیان خاویاری و مابقی را انواع ماهیان استخوانی تشکیل می‌دهند.

بر اساس همین آمار شیلات استان گیلان در سال جاری به لحاظ تعداد گونه بازسازی‌شده و میزان بچه ماهیان رهاسازی شده در استان‌های شمالی مقام نخست را کسب کرده است.

حال با توجه به کاهش صید باید این سؤال پرسیده شود که چگونه با رهاسازی این تعداد ماهی باید شاهد کاهش صید باشیم که این مسئله اصل رهاسازی ماهیان را زیر سؤال خواهد برد زیرا تولید و رهاسازی بچه ماهی‌ها هرساله هزینه‌های بسیاری را بر دولت تحمیل می‌کند.

نصیحت جامعه صیادی؛ تغییر زمان صید

بسیاری معتقد هستند تغییر زمان صید یکی از راهکارهای مهم برای برون‌رفت از مشکلات کاهش ماهی در دریا است. در این زمینه رئیس اتحادیه صنف ماهی‌فروشان و لوازم صید و صیادی انزلی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان به توصیه‌های جامعه صیادی گفت: شیلات باید زمان آغاز صید ماهی کفال را از اول مهر اعلام کند و در انتهای فصل صید با عدم تمدید هرگونه فعالیت صیادی را ممنوع اعلام کرده تا به‌این‌ترتیب از صید ماهیان مولد در زمان تخم‌ریزی جلوگیری شود.

محسن راوش افزود: بزرگ‌ترین چالش کنونی صید ماهیان مولد توسط صیادان پره است که در زمان تخم‌ریزی اتفاق می‌افتد و به‌طور طبیعی چرخه تولیدمثل را با اختلال مواجه می‌سازد.

وی گفت: امسال صید خوبی نداشتیم و فصل صیادی را بسیار بد آغاز کردیم به‌طوری‌که امروز از پره شهید بهشتی انزلی چهار عدد ماهی (یک عدد سفید و سه عدد کفال) صید شد و درآمد حاصل از آن ۶۰۰ هزار تومان بود.

رئیس اتحادیه صنف ماهی‌فروشان ادامه داد: به هر میزان صید کمتری داشته باشیم ماهی با قیمت گزاف‌تری در بازار به فروش می‌رسد عرضه ماهی با قیمت ۳۰۰ هزار تومان به این معناست که قیمت ماهی واقعی ماهی نیست.

راوش گفت: در روزهای نخست فصل صید که پیش‌بینی می‌شد صید خوبی را شاهد باشیم قیمت هر کیلو کفال ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان بود و هم‌اکنون قیمت هر کیلو از این ماهی به ۱۸۰ هزار تومان رسیده است و این در حالی است که قیمت هر کیلو ماهی کفال در سال گذشته حدود ۳۵ هزار تومان بود.

به گفته او این کمبود ماهی در بازار مصرف‌کننده‌ها را به سمت استفاده از ماهیان پرورشی سوق داده است که به علت گرانی غذای ماهی و اجرت کارگران قیمت این ماهیان نیز افزایش‌یافته است.

سایه خطر بر ذخایر ماهیان در دریای خزر

رئیس سازمان شیلات ایران نیز در گفتگو با ایرنا با بیان اینکه ذخایر ماهیان دریایی علی‌الخصوص در دریای خزر در مخاطره است اظهار داشت: باید با مدیریت صحیح فعالیت‌های صیادی در همان حدی که هست باقی بماند و توسعه آبزی‌پروری در دستور کار قرار گیرد.

نبی‌الله خون میرزائی با بیان اینکه فعالیت‌های شیلاتی از فعالیت‌های پرسود بخش کشاورزی محسوب می‌شود، گفت: مزیت سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های شیلاتی در بخش‌های کشاورزی بسیار چشمگیر است و صنعت پرسودی بشمار می‌رود.

به اذعان مسئولان فعالیت‌های شیلاتی صنعت پرسودی است و وعده‌های بسیاری از سوی مسئولان برای حمایت از جامعه صید و صیادی داد شده اما آنچه در عمل می‌بینیم سفره‌های صیادان گیلانی هر روز کوچک‌تر شده و خوان مردم گیلان از ماهی تهی‌تر شده است.

کاهش آلودگی رودخانه‌ها، جلوگیری از تخلیه فاضلاب‌های شهری به دریا، کمک به حفظ و بازسازی ذخایر ماهیان با همکاری جامعه بهره‌بردار، نظارت بر ادوات صیادی و حل مشکل بیمه صیادی تنها بخشی از مشکلات جامعه صیادی است که با مدیریت صحیح می‌توان تبعات این مشکلات کاست و زندگی را برای چهار هزار صیاد گیلانی اندکی سهل‌تر کرد.

به گفته کارشناسان بیش از ۹۵ درصد ماهیانی که هم‌اکنون در سه استان گیلان، مازندران و گلستان صید می‌شود، حاصل تکثیر و رهاسازی مراکز بازسازی ذخایر سازمان شیلات است.

انتهای پیام/1301